Свиването на канала, по който преминават сухожилията на палеца, се нарича болест или синдром на Кервен. Вследствие на това в тази област възниква възпаление. Патологията има още няколко имена: стенозиращ лигаментит или тендовагинит, хроничен теносиновит де Кервен.

Причини за появата на синдром на Кервен

Болест на Кервен се появява при професионално натоварване на палеца на ръката, травма на китката, хормонални промени, артроза или артрит на ставитеПри жените този синдром се диагностицира по-често, отколкото при мъжете. Патологията е по-характерна за лицата в старческа възраст. Основната причина е повишеното натоварване върху китката, свързано с професионалните особености или изпълнението на битовите задачи.

Палецът е най-активният пръст, тъй като участва практически във всички фини движения на ръката. Освен това той изпълнява основната роля при извършването на по-големи движения, свързани с фиксиране на предмети или инструменти. Това оформя благоприятни условия за развитие на стеноза и последващо възпаление. Основните причини за синдрома на Кервен са:

  • Професионалната дейност на домашните помощници, пианистите, шивачите, доячите, ключарите, живописците и други;
  • Артроза или артрит на ставите;
  • Хормонални промени в периода на менопаузата;
  • Анатомични особености на костно-мускулния апарат;
  • Травма на китката;
  • Разтягане на сухожилия.

Симптоми на Де Кервен болестта

Характерен симптом на тендовагинита е болка по хода на възпаленото сухожилие. Тя започва около основната на големия пръст на ръката и се разпростира до врата или рамото. Заради болката много пациенти се опитват да бинтоват китката или да носят специални бандажи.

Болест на Де Кервен причинява силни болки в областта на палеца и китката заради стеснения канал на сухожилието на палеца

Болезнеността е силна и тъпа. Този симптом притеснява човек почти постоянно, дори и в състояние на покой. Другите ярки признаци на Кервен синдрома са:

  • Ограничена подвижност на палеца;
  • Оток в основата на пръста;
  • Усилване на болката при притискане на лъчевата става.

Възможни усложнения при Кервен

Ако не се започне лечение на този синдром навреме, болките при патологията Де Кервен се разпростират до лакътя. В тази ситуация всяко движение е трудно. Пациентът не може да извършва дори и най-елементарните ежедневни неща, например да бели картофи, да пере и други.

Голяма грешка в този случай е вместо да се потърси помощ, да се опитваме да обездвижим ръката си със стегнати превръзки или специални бандажи. Ако продължаваме да игнорираме болката, това може да доведе до следните усложнения:

  • Загуба на трудоспособност;
  • Ограничена амплитуда на движенията на палеца;
  • Нарушение в движението на пръста или образуване на болезнена рана (след операция).

Диагностика на тендовагинит

За диагностика не тендовагинит се провеждат различни тестове и изследванияЗа да се постави диагноза болест на Кервен, лекарите използват няколко метода. Диагностичният комплекс включва следните процедури:

  1. Тест на Финкелщайн – палецът се притиска към дланта, всички останали пръсти се поставят върху него, все едно свиваме юмрук. При насочване на китката надолу ще се усети болка.
  2. Натоварване върху пръста – палецът се натоварва откъм задната му страна към дланта. При положителен резултат се усеща остра болка, дори и натоварването да е съвсем малко, заради което пръста се притиска към дланта без никакво съпротивление.
  3. Способност за задържане на предмети – дават на човека във всяка ръка по един предмет. Ако предметът се придърпа леко, здравата ръка ще го задържи с по-голяма сила.
  4. Рентгеново изследване – снимки на големия пръст, получени с помощта на рентгенови лъчи. На ранния стадий на болестта се вижда двукратно уплътняване на меките тъкани. При продължително протичане на болестта се виждат признаци на промяна в костта и надкостницата в лъчевата става в областта на палеца.

Болест на Кервен – какво е лечението?

При наличие на признаци на тази болест трябва да се обърнем към травматолог или ортопед. В зависимост от степента на увреждане на сухожилието може да се използва един от следните методи за лечение:

  • Консервативен – това е първият лечебен метод, който се използва. Същността на терапията е да се обездвижи увреденият пръст и да се намали болката.
  • Хирургичен – препоръчва се при продължително патологично възпаление на канала, по който преминава сухожилието на пръста. След операция двигателните му способности се възстановяват.

Лечението при тендовагинит е обездвижване на палеца на ръката, а също така и с използване на лекарства и компреси

Консервативно лечение

Първото, което трябва да се направи, е да се прекрати физическото натоварване, което е довело до болестта на Де Кервен. За тази цел палецът се имобилизира с помощта на гипсова превръзка. Тя се поставя от края на пръста до над китката.

Палецът при имобилизация трябва да е сгънат и да е срещу втория и третия (показалеца и средния) пръст. Тази имобилизация продължава 2 седмици. Тази процедура не е метод за лечение, затова през този период се провежда адекватна консервативна терапия. Тя включва следните средства:

  • Медикаментозни препарати – нестероидни противовъзпалителни средства, кортикостероиди под формата на инжекции;
  • Физиопроцедури – ултразвук с хидрокортизон, парафинови апликации, фонофореза; електрофореза;
  • Допълнителни средствамасажи, лечебна физкултура.

Оперативно лечение

Ако няма подобрение дори и след проведения консервативен лечебен курс, лекарите прибягват до хирургично лечение. Показание за него е двустранната болест на Кервен. Операцията осигурява свободното движение на сухожилията в канала. Тя се отнася към категорията на сложните операции, затова трябва да се извършва само от квалифициран лекар. Как протича операцията при синдром на Де Кервен?

  • В някои случаи при болест на Кервен се налага операция за разширяване на канала на сухожилиетоПърво, на пациента му се поставя местна упойка. Тук няма нужда от обща наркоза.
  • След това с помощта на скалпел се открива достъп до дисталния отдел на сухожилния канал;
  • след като се открие, хирургът премахва горната стена на стенозиралия участък, която до голяма степен е склонна към нащърбване.
  • По-нататък всички разрязани тъкани се зашиват;
  • В последния период ръката се превързва.
  • След 8-20 дни шевовете се махат.

Народни средства при Кервен синдром

На фона на основното лечение може да се възползваме и от някои народни средства. Те ще помогнат да намалим болката, което ще ни помогне да се възстановим по-бързо. Ето и средствата:

  • 2 с. л. от билката овчарска торбичка се заливат с чаша вряла вода. Средството се държи на водна баня не по-малко от 2 часа. След това в получената тинктура се напоява бинт или марля, поставя се на болното място, фиксира се. Този компрес се оставя за през нощта.
  • 1 ч. л. сухи цветове на невен се смесва с детски крем. Вечерта се нанася върху марля, марлята се налага върху огнището на възпаленото място, бинтова се. Този компрес се прави всяка вечер преди лягане.