Дегенеративните изменения в гръбначния стълб са проблем №1 в целия свят. Днес повечето млади хора, а също и хората в напреднала възраст, страдат от този проблем.

Но е още по-лошо, когато състоянието им се усложнява от дискови хернии и протрузии на междупрешленните дискове. В този случай лечението е продължително и трябва да е комплексно.

Но с какво се различават тези две състояния – протрузия и дискова херния? Това ще разгледаме сега.

Протрузия и херния

Протрузия и дискова херния не са едно и също заболяване.С херния и протрузия се сблъскват хора, които са на възраст между 20 и 45 години. Рискът се повишава няколко пъти, ако се занимаваме с тежък физически труд. И двете болести са с неприятна симптоматика, която ограничава физическата активност на човека.

Протрузия

Това е нарушение в гръбначния стълб, при което междупрешленният диск излиза в канала на гръбнака, без да се разкъсва фиброзният пръстен. Повечето специалисти наричат това състояние предхерния.

Трябва да се има предвид, че протрузията не е самостоятелно заболяване. Това е само последица от някакъв патологичен процес в гръбначния стълб, най-вече протичащ в поясния или шийния отдел.

Херния

Това е излизане на орган, частите му или вътрешните тъкани на организма от естествените канали или от патологично сформирани отверстия. Излизащите тъкани променят положението си, като излизат извън границите на мястото, на което трябва да се намират. Тези тъкани са покрити с една или с няколко обвивки и не са в контакт с околната среда.

Хернията се състои от няколко компонента:

  • Съдържимо в хернията – това е излизащата тъкан или орган, който променя положението си;
  • Вход на хернията – каналът/отверстието, през което излизат органите;
  • Джоб или обвивка на хернията. Джобът представлява слой, който покрива съдържимото. Той изпълнява ролята на хранилище за входа и съдържимото. Обвивките се състоят от кожа, фасции и увредена тъкан.

В този случай можем да говорим за разкъсване на фиброзния пръстен и изпадане на пулпозното ядро на диска в гръбначно-мозъчния канал.

Обърнете внимание на това с какво протрузията се различава от хернията.

Симптоми на тези състояния

Тук ще разгледаме кои симптоми са общи за тези патологии и кои са различни.

Общи симптоми

  • Болка в кръста, която е с остър характер;
  • Скованост в ставите при ходене, най-малкото извъртане на тялото предизвиква силна болка;
  • Пробождане в областта на пръстите на ръцете или краката;
  • Обща мускулна слабост;
  • Понижаване на артериалното налягане.

Симптомите при дискова херния и протрузия са и сходни, и се различават.Освен това пациентът практически през цялото време е в депресивно състояние.

Различна симптоматика

Симптоми на протрузия:

  • Рязка болка в ръката/рамото;
  • Шум в ушите, нарушено зрение, световъртеж, влошена памет, тремор;
  • Болка в областта на сърцето, нарушено храносмилане.

Симптоми на дискова херния:

  • Болка, когато човек иска да се надигне;
  • Излизане на хернията при кашлица в изправено положение. По-малко забележима херния, ако човекът лежи;
  • Постоянно чувство, че нещо натиска повреденото място;
  • Нарушено уриниране.

Кое е по-опасно?

Отговаряйки на този въпрос, следва да отбележим, че протрузията е предхернийно състояние, което се поддава на лечение, докато терапията на хернията е продължителен процес и невинаги има положителни резултати.

Възможни последици от протрузия

По принцип сериозните усложнения започват да се развиват на стадий развитието на дискова херния. На стадий протрузия може да се наблюдава намаляване на просвета на гръбначно-мозъчния канал, а също и по-нататъшно притискане. Това е възможно само в случай че излизането на тъканите е вътре в гръбнака.

В този случай човек губи чувствителност, може да се появи парализа или пареза на крайниците. Освен това се наблюдава нарушение във функцията на тазовите органи.

Последици от хернията

При дискова херния последиците зависят от локализацията на самата херния - в кой отдел на гръбначния стълб се е образувала.

Ще разгледаме последиците от херния на всеки един от отделите.

Шиен отдел:

  • Ако не се предприемат никакви мерки за лечението на хернията, ще се развиват изменения. Натоварването ще започне да се разпределя неравномерно, което ще доведе до увеличаване параметрите на патологичното издуване. Най-опасна последица е увреждането на гръбначния мозък, което впоследствие неизбежно води до легло и инвалидност. Това състояние се характеризира с нарушение на кръвообращението, неспособност за нормално ходене до тоалетната, а също и с отслабена мускулна активност.
  • Още едно последствие от дисковата херния на шийния отдел е намаляване диаметъра на шийната артерия (частично или цялостно). В този случай човек може да започне да припада.
  • Невротични разстройства, влошаване на зрението и слуха, частични припадъци, а също и нарушения в работата на стомаха (повръщане, гадене), некоординирана походка.

Усложненията при шийна дискова херния са много опасни, тъй като в този отдел има много артерии и нервни окончания.

Поясен отдел:

  • Радикулит. По принцип се появява при излизане на фиброзна тъкан в гръбначно-мозъчната област. Освен това това състояние предизвиква дразнение на нервните коренчета, силна болка, която се обостря при опит да се направи каквото и да е движение.
  • Болки в краката. Появява се постоянен оток, венозните канали под влиянието на спазъм започват да се притискат. Тези състояния са характерни особено за периода на обостряне.
  • Нарушени функции на органите на малкия таз. Това състояние се характеризира с неконтролируемо изпразване на пикочния мехур, а също и на червата.
  • Дисковата херния предизвиква последици като отслабване на мускулите в мястото на увреждането, а също и пълна или частична загуба на чувствителност в крайниците. Тежестта на проява зависи от стадия на развитието на болестта. На последния етап дискът не е вече на мястото си. освен това на този етап има вероятност от постоянно притискане на прешлените, което прави изтръпването перманентно, а нервните влакна/тъкани губят функционалните си възможности.
  • Поява на лумбаго (при развиване на това състояние се наблюдава силна болка).
  • Нарушени функции на тазобедрените или коленните стави. Излизането на диска в поясния отдел може да предизвика синдром на конската опашка.

Гръден отдел:

Ако дисковата херния не се лекува навреме, това води до развитие на различни усложнения. Заради хернията се нарушава кръвообращението, което води до прогресиране на инсулти. Резултат от деформацията на дисковете може да е и появата на радикулит, развитие на всякакви болести, например гастрит, а също и панкреатични болести. Нелекуваните навреме хернии могат да предизвикат всякакви нарушения във функциите на тазовите органи, дори до паралич на крайниците.

Ако сте се лекували, но не сте минали курс на рехабилитация, могат да се развият последици, като:

  • Частична загуба на чувствителност в крайниците;
  • Нарушения в нормалната работа на вътрешните органи;
  • Повторно образуване на хернии.

Лекуват ли се дисковата херния и протрузията?

За разлика от протрузията, дисковата херния не се поддава на лечение.Протрузията на шийния отдел се лекува напълно, тъй като прешлените в тази област са най-податливи към промени. Ако болестта е на стадий обостряне и е локализирана в областта на гърдите, справянето с нея е много трудно.

В повечето случаи може в значителна степен да се намали размерът на издутината, а също и да се намали болката. След лечение по принцип остават малки протрузии, но симптомите могат да се елиминират напълно.

Протрузията може да се излекува на началния ѝ стадий. При дискова херния може само да се намали проявата на симптомите. Протрузията може да се излекува напълно с консервативно лечение или операция. Най-важното е, че след лечение трябва да се спазват някои профилактични правила.

Няма как да се избавите на 100% от дискова херния на който и да е гръбначен отдел и да си върнете подвижността, но има много методи за ефективно намаляване на симптомите. Операцията е много рискована и не лекува напълно, не предприемайте такива мерки, докато имате поне 10 начина да контролирате състоянието си напълно.

Днес има много оперативни методи, за всеки човек се избира най-оптималният и най-безопасният. По принцип се използва неинвазивен метод. Той се понася много добре и дава добри резултати в лечението.

След операция пациентът трябва да премине през дълъг курс на възстановяване, който включва лечебна физкултура и физиотерапевтични процедури.