Причини за заболяване на ставите

Както обездвижването, така и прекалената физическа активност могат да навредят на здравето на ставитеКакво да правите, ако връзките и ставите Ви болят, пречат Ви да живеете нормално, да правите физически упражнения, да спортувате и просто да живеете активно? Отговорът е да се лекувате. А за да не се стигне до заболяване, трябва периодично да включвате в хранителния си режим вещества, които ще Ви помогнат да възстановите тъканите на ставите и връзките си.

Причините за заболявания на ставите са страшно много и в подобен случай е желателно да се потърси квалифицирана лекарска помощ, за да се разбере точната причина за болестта. Понякога проблемът се крие в прекалената активност.

Към ставни болести водят не само вредните навици и неподвижният начин на живот, но и напротив – прекалено голямата активност, професионалният спорт с големи тежести, тежката физическа работа, травмите. Проблемите със заболявания на ставите, свързани с активността и повишеното физическо натоварване, се свеждат до изтъркване (износване) на хрущялната тъкан, покриваща хлъзгавите ставни повърхности. Сами по себе си хрущялите са много здрави, затова изтъркването на ставите се случва при хората над 70-годишна възраст. Но когато клякате с тежка щанга или ден след ден тренирате хвърляне на 30-килограмова торба, тежестта „запечатва“ ставните повърхности една към друга със сила, която природата не е изчислила. Триенето в колянната става многократно нараства, откъдето идва и преждевременното износване. Профилактиката на това явление се свежда до прием на препарати, препятстващи износването или възстановяващи уврежданията.

Препарати за възстановяване на ставите

1. Глюкозамин (Glucosamine)

Глюкозамин е хранителна добавка, която подобрява състоянието на ставите, връзките, хрущялите, костите

Това е средство номер едно, достоверно доказало своята ефективност в лабораторни опити, което се използва вече дълги години. Изпробвано е от милиони спортисти от целия свят и този практически опит неопровержимо свидетелства в полза на този препарат. Глюкозаминът представлява строителен „блок“, който организмът използва за създаване на уникални молекули, с помощта на които се възстановяват увредените хрущялни тъкани. Приемът му помага пряко за възстановяване на хрущялите, пострадали от тежки натоварвания и повишено износване. Неотдавна учените се наеха да изяснят как приемът на тази добавка влияе върху действието на ибупрофен (този противовъзпалителен препарат има широко приложение в спорта, тъй като снема ставните болки след тренировка). Оказва се, че глюкозамин усилва и противовъзпалителния, и болкоуспокояващия ефект на ибупрофена. Глюкозамин се прилага и в медицината на кратки курсове за лечение на ставни болести при възрастните хора.

Курсът на лечение обикновено продължава месец и половина-два. Много културисти го приемат и целогодишно. Но това не бива да се прави в никакъв случай! Учените считат, че при продължителна употреба той може да увреди въглехидратната обмяна. В частност, да наруши действието на панкреаса. Употребявайте глюкозамин на терапевтични курсове около 6-8 седмици. Повтаряйте курсовете не по-често от 2-3 пъти годишно. Дозировка: 1500-2000 мг на ден на два-три приема.

2. Колаген хидролизат (Желатин)

Хондроитин като хранителна добавка подпомага възстановяването на тъканите на хрущялите и ставите

Колаген хидролизат се отличава от желатина само по степен на „чистота“, тоест на теория той се усвоява малко по-добре. Той представлява вид протеин, който помага за регенерация (обновяване) на хрущялната тъкан. Колагенът се синтезира от самия организъм, но ако се приема колаген, отделен от животински кости като хранителна добавка, се наблюдава явно подобряване на състоянието на ставите. Учените са установили, че този колаген стимулира изработването на „човешки колаген“ от втори тип, което е принципно важно за лекуване на хрущялни увреждания. Колагенът не е всесилен, но профилактичният му прием има несъмнена полза. Дозировка: 10 гр на ден в продължение на 3 месеца (по-дългият прием на добавката е безполезен).

3. Хондроитин

Това е още един „строителен блок“ в състава на хрущялната тъкан. Молекулата на хондроитин носи в състава си вода, а това е много важно за благополучната жизнеспособност на хрущялите. Както е известно, в тях няма капиляри, които биха могли да ги захранват с необходимите вещества, в това число и с вода. А ако хрущялите губят вода, стават по-малко износоустойчиви. Приемът на хондроитин във вид на хранителна добавка е много полезен в периоди на тежки физически натоварвания и тренировки.

4. Метилсулфанилметан (МСМ)

В органичен вид метилсулфанилметан може да се открие в плодовете, зеленчуците и зърнените култури. Това съединение влиза в състава на много животински тъкани, в частност, хрущялни. Медиците са открили, че при артрит (мъчително ставно заболяване) нивото на това съединение в хрущялите се понижава. Оттук идва и необходимостта от прием на МСМ във вид на хранителна добавка. Удивително е, но болните от артрит почти престават да страдат от болка след двумесечен прием на добавката! Дозировката е в зависимост от тежестта на заболяването: от 250 до 2000 мг на ден.

5. Екстракт от зелен чай, антиоксидант EGCG

Зелен чай и присъстващите в него антиоксиданти подпомагат здравето на ставитеТази хранителна добавка има много полезни свойства. Оказва се, че в състава на екстракта присъстват антиоксидантите катехини, които притежават противовъзпалителни свойства. Освен това те помагат на хрущялите да се съпротивляват на протъркването. Много културисти потвърждават, че екстрактът от зелен чай намалява болката в ставите. Това е извор на антиоксиданти, а науката е доказала, че дефицитът на тези вещества задълбочава възпалението. Главният антиоксидант при заболявания и травми на ставите е „епигалокатехин-3-галат“ или EGCG. Дозировка: 90 мг EGCG три пъти на ден.

6. Рибено масло

Рибеното масло съдържа 2 вида мастни киселини омега-3. И едните, и другите притежават изразени противовъзпалителни свойства. Човек със ставни проблеми следва да приема до 3 грама киселини омега-3 ежедневно. Препаратите с рибено масло съдържат около 30% такива киселини. Приемът на добавката не бива да продължава повече от седмица, като след това се преминава на терапевтична доза от 3 грама. Употребата на повече от 3 грама рибено масло на ден влошава сърдечната дейност и дори може да провокира диабет. Дозировка: 2-3 гр. на денонощие.

7. Куркума

Куркума се използва широко в приготвянето на екзотични ястия. Оказва се, че това растение може да помогне и при възпаление на ставите. Тя съдържа най-силните природни антиоксиданти и потиска секрецията на вреден хистамин. Освен това куркума усилва продукцията на кортизол, а той, както е известно, има мощен противовъзпалителен ефект. Що се касае до хранителните добавки от куркума, то те се наричат „куркумин“.  Дозировка: до 500 мг 3 пъти на ден.