Артрит, артроза, увреждане на менискуса, бурсит… Обикновено всички тези проблеми със ставите се асоциират с напредналата възраст. Но това далеч не е така. Често не обръщаме внимание на болките или щракането в ставите. Но за жените е много важно да следя състоянието на ставите си! stavite.com разказва…

Много са причините, които могат да увредят ставите и гръбначния ни стълб - травми, инфекции, неправилно спортуване, претоварване.

Нашият скелет през целия ни живот издържа на големи натоварвания, които се образуват от теглото на тялото ни и от всички тежести, които носим. И максимално се натоварват подвижните части на скелета ни – ставите и гръбначният ни стълб.

Всяка травма, активно занимание със спорт, прекаленото разтягане при гимнастиците, упражненията с големи тежести в тренировъчните зали – всичко това натоварва ставите и може да доведе до артрит (възпаление на ставите) или бурсит (възпаление на ставния джоб с натрупване на течност в него), а по-натам, ако не предприемем необходимите мерки навреме, вече към необратими последици – артроза (разрастване на костна тъкан в ставата).

Трябва със съжаление да отбележим, че ставите на жените са предразположени към болести много повече, отколкото на мъжете. Женските връзки са по-слаби, а натоварването, което е на плещите на днешните жени, уви, е много голямо, колкото при мъжете.

Първо ще разгледаме как са устроени нашите стави. Ставата е място, което съединява две (или повече) кости. За да не се трият костите в областта на ставите и движението да е по-плавно, в ставата между костите има хрущялна тъкан – така нареченият менискус на ставата.

И накрая, за да се държат костите и да не се „разделят на различни страни“, има ставен джоб, който се състои от връзки, плътно обвиващи ставата и държащи я на мястото ѝ. При коленната става има още един съставен елемент – коленната капачка.

Когато са млади, хората са много активни, спортуват, ходят много и много рядко се замислят за ставите в тялото си. До голяма степен, разбира се, това се отнася до ставите на краката – тазобедрените, коленните и глезените – точно върху тях пада тежестта на тялото ни. Най-предразположени към травми са коленните стави.

И най-неприятният проблем, който може да възникне в младостта, е увреждане на коленния менискус, когато менискусът излиза от мястото си и се прищипва от краищата на две кости. Основният симптом тук е рязката болка при опит да изпънем крака си в коляното.

Най-предразположени към заболяване са коленните стави.

Към увреждане на менискуса могат да доведат травми, големи натоварвания, разтягане на връзките и мускулите на крайниците. Болката може да се появи рязко и също толкова рязко да премине. Но не трябва да си затваряме очите – трябва веднага да се обърнем към ортопед-травматолог.

На началните етапи може да се направи корекция с помощта на комплекс от упражнения за заздравяване на връзките на коленната става и носене на ортеза (устройство, което контролира обема на движения в ставата и степента на натоварването върху нея). В по-напредналите стадии лечението е само оперативно – частично или напълно премахване на менискуса.

Следващият, не по-малко разпространен проблем е артритът. След травма, преохлаждане, на фона на вирусна или инфекциозна патология, след активно занимание със спорт много от нас са изпитвали болки в една или няколко стави.

Болката може да е много за кратко и да мине бързо, а може да премине в сериозен проблем – възпаление на ставата или ставния джоб. Ако периодично усещате болка в една или в няколко от ставите Ви, това е повод да потърсите лекаря си.

Ако болката е съпроводена със зачервяване на кожата над ставата, местно повишаване на температурата на кожата в областта на ставата, оток, това значи, че се е развил артрит или бурсит, което изисква незабавна консултация и лечение от хирург с помощта на въвеждане на препарати в ставите.

Не затваряйте очи и на щракането на ставите – това може да е знак за патология на хрущялната тъкан. Има редица препарати, които възстановяват структурата на хрущялите (хондроитин сулфат и неговите аналози), които се изписват и използват под лекарски контрол.

Артроза се развива в напреднала възраст, но поради различни причини и начина на живот може да се появи и при млади хора.И накрая – артроза – сериозен проблем, който най-често засяга възрастните хора, но ако гореизброените проблеми не се лекуват или се лекуват неправилно, или се случват чести навяхвания или травми, тя може да се развие и при млади хора.

Уви, артрозата е неизлечима болест и ако е започнала в някоя става, то развитието и в тази става вече е неизбежно и може само да се преустанови чрез прием на медикаменти, носене на ортези и спазване на двигателен режим. При силно изразена артроза се прави операция за смяна на ставата.

И накрая, искаме да Ви препоръчаме няколко упражнения за запазване и укрепване на ставите, които са ни дадени с раждането и за които задачата ни е да запазим младостта им максимално дълго време!

Карайте колело и плувайте, правете спортно ходене (не да бягате!). Правете упражнението „Жаба“, в което от пълен клек трябва да отскочите колкото се може по-напред. Правете го в 4 серии по 15 пъти.

Още едно полезно упражнение: застанете с гръб към стената, свийте краката си в коленете под ъгъл от 90 градуса, така че бедрото Ви да е паралелно на пода, и стойте така 10 минути.

Правете полуклекове в бавно темпо. Повторете 10-15 пъти.

Извъртане на пищяла. Вдигнете единия си крак на ъгъл от 90 градуса, свит в коляното, и въртете пищяла си от коляното по часовниковата стрелка и на обратно. Трябва да запазите бедрото си неподвижно. Повторете 10-15 пъти за всеки крак.