Болките в коленете след бягане са много разпространено явление, особено при хора, които по-рано са се занимавали активно с физически натоварвания. Строежът на коленната става е много сложен и ежедневно върху нея се прилага голямо натоварване, което при бягане се усилва многократно.

Болките след бягане могат да възникнат не само заради патология в самата става, но и вследствие на увреждане на връзковия апарат. Също така под напрежение е възможно да възникнат обостряния на възпалителни процеси в коляното, за които не сте и подозирали. Затова към това „предупреждение“ от страна на Вашия организъм следва да се отнесете много сериозно.

Причини за болки в коленната става

Болките в коленната става могат да са причинени от травми на менискуса, разместване на коленната капачка, разтягане на връзки, заболяване на ставитеНай-вероятно много от Вас се интересуват от това, защо коленете не Ви болят, когато почивате, а започват да се обаждат само след като бягате? Този дискомфорт може да възникне поради следните причини:

  • Травматично увреждане на менискуса. Менискусът е закръглен хрущял в коленната става. Той е прикрепен към съседните стави чрез сухожилия. При рязко обръщане на крака или неуспешно приклякване част от сухожилните влакна могат да се разкъсат – тук възниква рязка болка. След определено време коленната област отича и болният не може да се изправи на увредения крайник.
  • Разместване на надколенника. Това е честа травма, характерна за бегачите и тя не води след себе си опасни усложнения. Но при повтарящи се подобни ситуации ставните връзки се разтягат, коляното губи стабилността си и травмата ще се случва отново и отново. Тогава болките след бягане ще са „нормални“. Често се среща така нареченото „коляно на бегача“ (разрушение на тъканите на коленната капачка), което се проявява с тъпа болка в областта на капачката и понижена подвижност на въпросната става.
  • Разтягане или скъсване на ставните връзки. Тези последици често са заради травми или усилени натоварвания. Болките са с остър характер, наблюдава се оток на коляното, ограничаване на подвижността и болезненост при допир.
  • Патологии, които могат да провокират болка след повишено натоварване: артрит, артроза, ревматизъм, периартрит (и други ревматични увреждания на коляното), бурсит, синовит, тендинит.
  • Съдови нарушения в кръвоносната система, подхранваща коленната област. Тези болки са с непостоянен характер, без ясна локализация и преминават сами без прием на обезболяващи средства. Те са характерни за подрастващите, когато в периода на активен растеж кръвоносните съдове растат по-бавно от костите. Също така е възможно да възникнат съдови болки при наличие в артериите, които подхранват коленете, на холестеролни плаки, които свиват отвора на съдовете и пречат на нормалното оросяване на тъканите.

Болка може да възникне и заради неправилното движение на ставата. С времето това може да доведе до развитие на възпаления, до разтягане на връзките и до хронична травма на менискуса. От какво може да се предизвикат неправилните движения на крака при бягане?

Бягането по груб терен, неправилната стойка, неправилното положение на стъпалата са причина за болки в коленете след бягане

  • Бягане по груб терен. Заради неравността на настилката натоварването върху ставните структури се разпределя неравномерно и в резултат на това се получават постоянни микротравми, които водят до хронични възпалителни процеси в коленете и до болки в тази област.
  • Неправилна техника на бягане. Болката може да възникне след бягане с акцентиране върху петата, при бягане с изкривени навън крака, а също и при неправилно положение на тялото при тренировката. Тогава в коленете не протича достатъчна амортизация, повишава се вертикалното натоварване и ставните тъкани и структури се потискат постоянно.
  • При неправилно положение на стъпалата (например при плоско стъпало) при спортиста също с времето възниква болка. Плоското стъпало не позволява на крака да пружинира и така натоварването върху коленете се повишава още повече.
  • Неправилно подбрани спортни обувки (прекалено свободни и не фиксиращи краката или обратното – тесни). Това принуждава ставата да работи неправилно и може да стане причина за травма на ставата и появата на болезненост.
  • Липса на пълноценно разгряване преди бягане. Неподготвените за натоварване мускули се разработват неравномерно, като така не позволяват на ставата да се движи правилно.

Какво да правим при остри и хронични болки в коленните стави?

При остра болка в ставата на коляното:

  1. При болки в коленете след бягане ставите трябва да се обездвижат, да се постави студен компрес на ставата, да се приемат обезболяващи средстваОсвободете ставата от натоварването. Трябва да се фиксира надеждно чрез бандаж или еластичен бинт.
  2. Поставете студен компрес върху ставата, за да се притъпи болката. Не поставяйте студения източник директно върху мястото, за да не се получи измръзване на тъканите – обвийте го в нещо. Дръжте не повече от 15 минути с почивки за 1 час. При нужда повторете процедурата 3-4 пъти.
  3. Поставете крака на ниво по-високо от тялото Ви.
  4. Ако тези действия не помогнат – възползвайте се от обезболяващи средства.
  5. Дори и симптомите да отслабват след време, все пак трябва да се консултирате с лекар.

Препоръки при хронични болки в коленете:

  1. Преди всичко се консултирайте с лекар, за да се уточни причините за появата на болката и да Ви посъветва колко да е продължителна и как трябва да изпълнявате тренировката. Може да се наложи да започнете прием на ходропротектори – средства, които съдържат глюкозамин и хондроитин – за да се възстановят ставните тъкани и сухожилните влакна.
  2. Трябва винаги да носите бандаж или еластичен бинт за фиксиране позицията на ставата.
  3. Употребата на топли компреси или разгряващи масажи ще ускорят обменните процеси в увредената област.
  4. Разгрявайте се хубаво преди тренировка.
  5. При изостряне на болката по време на тренировка трябва да спрете натоварването. Но при това не бива да спирате рязко, защото така може да провокирате допълнително травмиране. Трябва първо да преминете на ходете и само след известно време да спрете напълно.

Профилактика на болките в коленете след бягане

За да се избегнат болките в ставите след бягане, трябва да се бяга по равен терен, да се спазва техника на бягане, ставите да се подготвят чрез разгряванеЗа да предотвратите развитието на болезненост след бягане, трябва да спазвате някои прости правила:

  • Бягането по равни настилки е за предпочитане.
  • Спазвайте правилната техника за бягане: стъпалата се поставят изправени, преминаването от пета към пръсти трябва да е плавно.
  • Избирайте правилни обувки, които са подходящи за бягане (в гъвката предна част, стабилни отзад, поддържащи свода на стъпалото). Не стягайте прекалено много връзките.
  • Планирайте интензивността и обема на бягането си така, че натоварванията да се усилват постепенно. Ако не се придържане към това правило, то интензивните тренировки ще доведат до пренапрягане на мускулите, а повишеният обем на бягането прекалено много ще напрегне ставите.
  • Разгрейте добре и преди, и след тренировка.

Помнете, че повишените натоварвания при бягането водят до травмиране на коляното, дори и да спазвате тези правила. При поява на болка, независимо каква е причината за това, трябва незабавно да потърсите лекарска помощ. Само специалистът ще може да разбере защо възниква този симптом и ще Ви препоръча адекватна помощ.