Кои са важните минерали за здравето на ставите?

Ябълки, круши, овес, ориз са полезни продукти за ставитеПри заболявания на гръбначния стълб и ставите много голямо внимание се обръща на храненето. Необходимо е да се спазване хранителен режим, трапезата да се обогати с продукти, които съдържат витамини и минерални соли. Та нали именно авитаминозата често провокира развитието на артроза и други болести от този вид. Затлъстяването също често е причина за деформация на ставите, затова в този случай е необходимо да се сведе до минимум употребата на продукти, богати на въглехидрати – захар, сладка, тестени и сладкарски изделия и други.

Лечението на болестите на гръбнака и на ставите винаги започва с диета. Болният трябва да се придържа към умерено хранене, да употребява повече течности (не по-малко от 1.5-2 л.), да наблегне на алкална минерална вода, зелен чай, сокове, отвари от шипка.

При артроза в менюто трябва да се включат повече плодове, зеленчуци и горски плодове, извара, сметана, сирене, мляко, кокоши яйца, картофи, моркови, краставици, зелена салата, каша от елда, ечемик, пшеница, ориз, овесени ядки, ябълки, круши.

Също така се препоръчва да се изключат продуктите, които съдържат много пуринови вещества – мозък, черен дроб, бъбреци, месни бульони. Тези продукти може да се заменят с млечно-растителни (с ограничение на бобове, киселец и ряпа). Полезни са алкалните напитки и противовъзпалителните средства. Трябва да се изключат алкохолните напитки, особено бирата, силното вино и коняка.

При лечение на различни болести на ставите е важно да се използват витаминно-минерални комплекси. Те ще снабдяват ефективно организма с микронутриенти, необходими са нормалния обмен на веществата. Фосфолипидите, лецитинът, лизолецитинът и холинът, които влизат в такъв тип комплекси, са много важни за клетъчния обмен.

Кои са минералите, важни за ставите?

Мед – важна е за синтеза на колаген – белтък, който образува съединителната тъкан, включително връзките и сухожилията.

Калций – той е важен фактор за съкратителната способност на мускулната тъкан. Основната част от това вещество в човешкия организъм се съдържа в междуклетъчното вещество на костите. Освен това калцият защитава костите и особено зъбите от интоксикация с олово.

Магнезий – той се натрупва основно в костите. В организма на големия човек нормалното съдържание на този минерал е около 25 мг. Той е необходим за пълноценния живот на организма и дейността му, а също така помага да се противостои на въздействието на отровните вещества.

Манган – неотменна част от глюкозамина, чийто дефицит води до възникване на различни форми на артрит, който разрушава ставите. Той е нужен също и за самовъзстановяването на костните хрущяли. Манганът оказва антиоксидантно действие, защото участва в произвеждането на пероксидисмутаза – един от ензимите, които защитават организма от свободните радикали.

Важни минерали за здрави стави са цинк, мед, натрий, селен, силиций, калций, калий, манган, магнезий, сяра, желязо, йодХром – подпомага формирането на мускулни тъкани. Освен това намалява риска от остеопороза.

Цинк – поддържа окислителните процеси и тъканното дишане, подобрява функциите на имунната система, способства извеждането от организма на токсичните метали. Той е добър кофактор на антиоксидантния ензим супероксидисмутаза. Също така цинк способства повишаването на имунитета, помага в борбата с вирусните инфекции, а освен това предотвратява развитието на остеопороза. Той е важен за поддържането на нормалната концентрация на витамин Е в кръвта, тъй като увеличава неговата абсорбация.

Силиций – необходим е за формирането на костите, защото влияе върху редица вещества, които участват в колагеновия синтез, в синтеза на еластин, глюкозаминогликани, способстващи здравословното и добро развитие на костите. Силиций забавя процесите на стареенето в тъканите, способства предотвратяването на отсеохондроза и артроза, повишава имунитета, възпрепятства проникването в организма на възбудители на различни заболявания.

Желязо – необходимо е за образуването на енергия и поддържането на нормалното състояние на имунната система. Този елемент активира редица окислително-възстановителни ензими (каталаза, пероксидаза, цитохроми).

Сяра – също е антиоксидант. Сярата повишава устойчивостта на организма към инфекции, оказва защитно действие върху клетките. Тя е необходима за нормалното синтезиране на колагена, участва в окислителните реакции, съдържа се във всички тъкани на организма.

Калий – поддържа нужната концентрация на магнезий в организма и подсигурява неговото добро функциониране. Калий също така е необходим за работата на нервната система и мускулите. Той, заедно с натрий, регулира процеса на проникването на хранителните вещества през клетъчните мембрани.

Селен – снема възпалителните процеси при артроза, особено в съчетание с витамин Е.

Йод – много е важен за костната система, тъй като и осигурява стабилност.

Натрий – също е необходим за нормалната дейност на мускулната и нервните системи.