Защо гръбнакът е толкова важен?

Гръбначният стълб е важен орган в човешкото тяло, който изпълнява важни функции

Гръбнакът е много важна конструкция в нашия организъм. Той изпълнява опорна и двигателна функция. Благодарение на извитата си форма, гръбначният стълб се отличава с еластичност, гъвкавост, а също така способства за омекотяване на сътресенията, които могат да се появят при физически упражнения. Особеностите на строежа и формата на гръбнака осигуряват на човека да ходи изправен, а също така поддържа и центъра на тежестта му.

Строежът на гръбначния стълб е наистина безупречен и идеален. За начало, нека разгледаме какви са функционалните особености на гръбначния стълб.

Функции на гръбнака

Гръбначният стълб е основната опора на човека. Не можем да си представим живота без него, просто би бил невъзможен. Когато се получат нарушения в работата на гръбнака, на човек му става трудно не само да ходи, но и даже да стои изправен. Както здравината на сградите зависи от техния фундамент, така и здравето на човека зависи от състоянието на гръбнака му.

Гръбнакът изпълнява опорна, двигателна и защитна функция в организма на човека

Опорна функция

Гръбнакът е като гъвкав стълб. Той изпълнява ролята на опора за раменете, горните крайници, а също и за гръдните и коремните органи. Това не е просто ос, а фундамент на тялото ни, тъй като той държи главата, лопатките, ключиците, ребрата, горните крайници.

Защитна функция

Гръбначният стълб защитава гръбначния мозък, който е изключително важен управляващ център, без когото няма да могат да функционират нормално важни органи и системи в организма.

Външните удари, механичните увреждания, неблагоприятните фактори от околната среда – всичко това може да нанесе съществена вреда върху здравето на човека. Гръбнакът защитава от пагубното въздействие на всички тези фактори.

Двигателна функция

Гръбнакът се състои от шиен, гръден, поясен отдел

Между гръбначните прешлени има стави, с чиято помощ се осъществява движение. Човек разполага с около 50 такива стави.

А сега да разгледаме анатомичните особености и строежа на човешкия гръбнак.

Анатомия на гръбнака

Гръбначният стълб се състои от 24 малки прешлена или дребни костички, които са съединени една с друга последователно. Отделите на гръбначния стълб са:

  • Шиен отдел – състои се от 7 прешлена;
  • Гръден отдел – там са 12 прешлена;
  • Поясен отдел – той съдържа 5 прешлена.

Прешлените на гръбначния стълб

Прешлените имат цилиндрична форма и са най-здравият елемент на опорното натоварване. Ако гледаме гръбнака отзад, можем да видим така наречената „дъга“ – полукълбо, от което излизат израстъци. В тази дъга има отвор. Отворът е във всички прешлени и в точен ред, като заедно те образуват спинален канал. Спиналният канал е важен елемент в гръбнака, който съдържа в себе си гръбначен мозък, съдове и нервни окончания.

Прешлените на гръбначния стълб са важни части в човешкото тяло

Междупрешленни дискове

Междупрешленният диск е плоско кръгло уплътнение. Пулпоидното ядро е добър амортизатор, а освен това е и много еластично. Що се отнася до влакнестия пръстен, той е способен да блокира вероятното разместване на прешлените.

Дискът е построен от такива елементи:

  • Колаген – придава здравина, устойчивост и еластичност на диска, предотвратява дискови хернии;
  • Хиалуронова киселина;
  • Вода – това е основният компонент на междупрешленните дискове. Тя е смазващо вещество, а освен това се отделя по време на натоварване, което компенсира налягането от въздействието на външна сила.

Стави на гръбначния стълб

Шиен отдел на гръбначен стълб - най-подвижният отдел на гръбнака, който помага на главата и врата да се движат

Фасетните стави образуват артикуларни процеси, които се отклоняват от гръбначния стълб. Ставният хрущял понижава триенето между костите, които формират ставата. Ставите правят възможно движението между прешлените, което придава гъвкавост на гръбначния стълб.

Мускули на гръбнака

Паравертебралните мускули поддържат гръбнака, а освен това осигуряват разнообразие в движението като навеждане, завъртане.

Двигателен сегмент на гръбнака

Той е функционален елемент от гръбнака и се образува от два прешлена. Тези сегменти са с междупрешленни отверстия, от които излизат нервни окончания, вени и артерии.

Поясен отдел на гръбначен стълб - поема тежестта на горната част на тялото и е подложен на големи натоварвания

Има 5 отдела на гръбнака. Ето кои са те.

Шиен отдел на гръбнака

Този отдел се отличава с наличието на лордоза – насочено напред изкривяване. Това е най-подвижната част на гръбнака. Благодарение на този отдел всеки човек може да обръща глава настрани, да я накланя напред и назад, а също да движи и врата си.

Гръден отдел

Този отдел е със С-образна форма. Средната стена на гръдния кош е свързана с този отдел. В него гръбнакът е с ограничена подвижност. Това е така, защото до него е гръдният кош, а също и защото междупрешленните дискове не са много високи, а бодилестите израстъци са доста дълги.

Поясен отдел

В неговия състав влизат 5-те най-големи прешлени. Този отдел има плавна извивка, а освен това е и звено, което съединява гръдния и кръстцовия отдели. Върху него е цялата тежест на горната част на тялото, затова той изпитва много големи натоварвания.

Кръстцов отдел

Кръстецът е триъгълна кост, която се образува от 5 срастнали се прешлена. Този отдел съединява гръбначния стълб с костите на таза.

Опашката на гръбнака свързва гръбначния стълб с костите на таза

Опашка на гръбнака

Опашният отдел е най-долният отдел на гръбнака. Прилича на огъната обръната наопаки пирамида. Опашката съединява мускули и връзки, които се отнасят към пикочно-половата система. Тя разпределя физическото натоварване върху тазовите структури, а освен това е и опорна точка.

Както виждате, в човешкия организъм няма нищо излишно.

Мускулна система на гръбнака

Гръбнакът представлява конструкция с паравертебрални мускули на коремната кухуна и гърба. Има дълбоки и повърхности мускули на гръбнака.

Повърхностните мускули на гърба участват активно в процесите по изправяне на гърба, а също така помагат и на раменния пояс да изпълнява ролята си. Към тази група мускули се отнасят:

Мускулите около гръбначния стълб участват в процесите на изправяне на тялото на човека

  • Широк гръбен мускул;
  • Ромбовиден муслул;
  • Трапецовиден мускул;
  • Зъбчати мускули.

Гръбнак и вътрешни органи

В канала на гръбначния стълб се намира отдел на централната нервна система, който се състои от клетки, а също и от нервни влакна. Гръбначният мозък е обвит от три обвивки:

  • Твърда обвивка;
  • Паяжиновидна обвивка;
  • Мека обвивка.

Гръбначният мозък започва от главния мозък и свършва на нивото на първия и втория прешлен от поясния отдел.

Всеки сегмент на гръбначния мозък отговаря за определен участък от човешкия организъм. Това функциониране е възможно благодарение на нервните импулси, които преминават от гръбначния мозък непосредствено към вътрешните органи.

Стареене на гръбнака

Гръбначният стълб не е права конструкция - има извивки, които са нормалниВсеки орган в тялото ни с времето достига до етап стареене и гръбнакът не е изключение.

Върху гръбначния стълб влияят пагубно вредните привички, а също и предишни травми. Освен това при стареенето прешлените губят способността си да изпълняват амортизационните си функции заради обездвижването. Също така с времето костите и връзките стават по-малко гъвкави и започват да се уплътняват. В дисковете може да възникнат дегенеративни изменения, които са и основната причина за развитие на патологии.

Извивките на гръбначния стълб

Независимо че гръбнакът се нарича „гръбначен стълб”, той не прилича много на стълб. Ако го погледнем отстрани, ще видим, че той е извит. Тези извивки не са патология. Това са физиологични особености на неговия строж.

Що се отнася до шийния отдел, той е извит напред. Ако говорим за гръдния отдел – той пък е извид назад. Поясният отдел също е извид напред.