Колагенът е основният компонент на всички части на ставите. Ако след активни тренировки за разтягане чувствате болки в тях по време на тренировката, то тази статия е за Вас! Нека разберем защо ни болят ставите и как да премахнем тази болка!

За начало ще разгледаме какво точно е това „колаген“. С какво е полезен? Каква е връзката му с гъвкавостта и разтягането на ставите?

Какво е колаген?

Колаген е фибриларен протеин, който съставя основата на съединителната тъкан в организма (сухожилие, кост, хрущял, дерма и т.н.) и осигурява здравината и еластичността и. Тялото ни, в по-голямата си част, се състои от съединителна тъкан, съответно и от колаген!

Колаген е основният белтък в човешкия организъм, който подпомага здравината и еластичността на ставитеКолагенът е основният, преобладаващият белтък в организма на бозайниците, той се съдържа практически във всички тъкани и, както уточнихме, особено в съединителната. Колагеновите влакна са много здрави и практически не се разтягат – сухожилията и връзките почти не се разтягат, като държат ставите и мускулите в ну

жното положение. Освен колаген в състава на тъканите влиза и друг важен белтък – еластин. Точно той отговаря за еластичността на тъканите.

Еластичността и пластичността съвсем не са едно и също нещо. Еластичността е свойството, което позволява на тъканите да променят формата си, разтягат се, свиват се. А пластичността е способността да се запазва новата форма. Тези две свойства до голяма степен зависят от колагена и еластина, а също и от тяхното пропорционално съдържание. Този факт може да обясни защо при различните хора гъвкавостта е толкова различна!

Колагенът сам по себе си бива различни типове, някои от тях са по-разпространени от други (I, II, III тип). Колагеновите влакна образуват мрежа в съединителната тъкан, която задържа вътрешните органи по местата им и изпълнява опорна функция. За еластичността на кожата отговаря колагенът.

Както и другите тъкани в организма, колагенът има свой срок на годност: в живото тяло непрестанно протича процес по образуване на нов колаген и разрушаване на стария. В идеалния случай тези процеси трябва да са балансирани при големия човек. С възрастта обаче балансът постепенно се променя. Младият белтък се образува по-малко, а старият спира да се разрушава с времето. Заради това започват да се проявяват всевъзможни болести на ставите.

Ролята на колагена при разтягането

Колагенът отговаря за еластичността на ставите

Колагенът в тъканите на нашето тяло поддържа формата и им придава еластичност. Това се отнася за младия и зрелия колаген, старият белтък се свързва напречно, „замърсява“ се с излишни съединения, влакната му се заплитат, стават твърди, чупливи, губят своята еластичност. Което се влошава с тяхната недостъпност за разрушаването на колагеназата – ензимът за разлагане на колаген. С мускулите ни се случват подобни промени. Влакната се скъсяват и се образуват множество напречни връзки между тях, които правят мускулите твърди и трудноподвижни.

Регулярното разтягане на мускулите помага да се „разбият“ тези връзки, като така се възстановява гъвкавостта на мускулните влакна и тяхната амплитуда на движения, позволявайки по този начин да разтягаме не само мускулите, но и колагеновите и еластиновите влакна, които са в преплетено състояние. Още повече, че постоянното трениране по-продължително време провокира удължаването на мускулите заради натрупването на допълнителни сегменти-саркомери.

Колагенът има още едно интересно свойство: при висока температура (над 40 градуса по Целзий) той омеква, започва да „тече“ и губи здравината си. При 65 и повече градуса колагенът денатурира (разпада се). Ето защо разгряването, като загрява тялото, е много важно за безопасното и ефективно разтягане, а добре загрятото тяло става по-гъвкаво и податливо!

Как протича процесът на промяна на колагеновите влакна?

При разтягане на мускулите, връзките, ставите, се разтягат колагеновите влакна

Загрявката и общата разгрявка позволяват лесно да се омекотят колагеновите влакна, като ги прави по-податливи. Последващото разтягане обтяга не само мускулите, но и заплетените влакна на колаген и еластин. Ако задържим разтягащото усилие до изстиването на тъканите до първоначалната им температура (минута и повече), то в тях протичат пластични промени – колагеновите влакна приемат и придобиват нова форма.

Ако мускулът след разтягане веднага се върне в първоначалната си форма, то „обтегнатите“ влакна на колагена ще останат за един ден в новото си положение, преди да се върнат в първоначалната си дължина! Което подпомага растежа на мускулите на допълнителни сегменти. И обратното, „набъбналият“ мускул започва да обтяга колагеновите влакна, като ги кара да се надстрояват и удължават в дългосрочен план.

Разтягането на колагена и приемането му на нова форма се случва не от веднъж и не в сантиметри, а в микрони. Но при продължителни планирани тренировки точно с помощта на колагеновите влакна се постига нужния пластичен ефект – от разтягащото въздействие се получава „разбиване“ на излишните напречни връзки и преориентиране на влакната по посока на обтягащото усилие. При това за запазване на ефекта не трябва да се седи с часове в разтегнато положение, достатъчни са само няколко минути, докато предварително разгретите тъкани изстинат. Но периодичността на тренировките е много важна – за да се усети прогресът, трябва да се разтягате поне през ден!