Климактеричен артрит: същност и лечение?

Болките в ставите при менопауза се дължат на нарушения в хормоналния фонДо голяма степен здравето на всяка жена зависи от състоянието на хормоналния и фон! От производството на половите хормони зависи не само репродуктивната способност на жените, но и състоянието на тяхната кожа, настроението им, работата на сърдечно-съдовата им система, защитната реакция на организма им срещу различи инфекции. Когато са млади, както сочат научните изследвания, жените са подложени по-малко на различни болести в сравнение със силната половина на човечеството. Но с настъпване на менопаузата ситуацията се променя тотално. В организма на жените, с настъпването на 40-годишната им възраст, постепенно започва да намалява синтезът на женските полови хормони, а към 50-те години, с настъпването на менопаузата, хормоналният им фон става доста оскъден, като основният арсенал от хормони става най-често малко активният хормон естрон, който не е способен да осигури на женския организъм обикновените естрогенови функции.

Болките в ставите са нерядко явление за жените на средна възраст, което обикновено е свързано с хормоналните промени на фона на менопаузата и често свидетелства за симптомите на климактеричния артрит – ортопедично заболяване, прогресиращо с настъпването на климакса.

Какво е климактеричен артрит?

Хормоналният фон на жените регулира всички протичащи процеси в организма, като включително осигурява и надеждна защита за ставите, повишавайки моториката на формиране на фибробластите (клетки, които участват в създаването на съединителната тъкан), които отговарят за укрепването на връзковия апарат на ставите. Женските полови хормони усилват активността на хондроцитите, които участват в синтеза на хрущялна тъкан, защитават от автоимунни реакции (когато собствените ни антитела се възприемат като чужди, което води до увреждане на имунните комплекси), а нарушението им води до развитие на автоимунни заболявания, които често са причина за поява на ставни болки. Ярък пример за такива болки е ревматоидният артрит.

Болките в менопауза могат да се дължат на климактеричен артрит, което се констатира с изследвания на кръвта и хормоните

Болката в ставите при менопауза, преди всичко, се дължи на понижаване произвеждането на естрогени, което води до увреждане на ставите. Това свидетелства за климактеричен артрит, който може да има двойствена етиология: с дистрофичен или с възпалителен характер.

Симптоми на климактеричен артрит

Симптомите на климактеричния артрит си приличат по проявление с признаците не деформиращата остеопороза и ревматоидния артрит. За климактеричния артрит са характерни болките в ставите сутрин, сутрешната скованост, която преминава с движенията, но се възобновява след почивка. Често се отбелязва леко увеличение на ставата, което свидетелства за появата на малко количество течност, предизвикващо оток на ставите. При климактеричен артрит възпалителните изменения нямат ярко изразен характер, затова симптомите, като местно повишаване на температурата и зачервяване на кожата, се появяват изключително рядко.

За да се постави диагнозата климактеричен артрит са необходими:

  • Рентгеново и ултразвуково изследване;
  • Изследване на хормоните в кръвта (на първо място на естрогените);
  • Изследване на съдържанието на калций в кръвта;
  • Оценка на други симптоми на менопаузата (прилив на топли вълни, промяна в артериалното налягане, хиперхидроза, бързо уморяване и слабост)

Дори незначителното понижаване нивата на естрогените в кръвта, в съчетание с повишеното ниво на фоликулостимулиращия хормон, може да свидетелства за климактеричен произход на ставните болки.

Лечение на климактеричен артрит

Ставните болки при менопауза могат да се лекуват с хондропротектори и противовъзпалителни средстваЛечението на климактеричен артрит се основава върху три основни части на терапията на тази патология, в която влизат: корекцията на хормоналния фон (с използването на хормонална терапия), възстановяване нарушенията на структурите на ставите и хрущялните тъкани (изписват се хондропротектори), предотвратяване на възпалителния процес в ставите (използват се нестероидни противовъзпалителни средства).

За намаляване остротата на възпалението и ставните болки при менопаузата, се препоръчва прием на витаминни добавки, които съдържат в състава си витамин D3 (активна форма на витамин Д), чието действие помага също така да се поддържа балансът на калция и фосфора в човешкия организъм. Този витамин се използва като имуномодулиращо средство, тъй като има имуносупресивно действие. Това помага да се забави развитието на климактеричен артрит с автоимунна етиология. Използва се в лечението на други автоимунни заболявания, като ревматоиден артрит, множествена склероза и други.

Друг не по-малко важен витамин за подобряване състоянието на жените с климактеричен артрит е витамин В6. Той, заедно с витамин D, участва в обмяната на калция, като така намалява ставната болка, защото подпомага възстановяването на нервните окончания в нервните влакна и участва в синтеза на половите хормони на жените. Това е особено важно за терапията на климактеричен артрит, а също и за намаляване проявите на симптомите на климакса.

Другият важен етап от лечението на климактеричния артрит е приемът на хондропротектори, чието действие е насочено към възстановяване на хрущялната тъкан чрез повишаване функционалната активност на фибробластите. Те синтезират съединителна тъкан и хондроицити, които участват в процеса на регенерация на хрущялната тъкан.

Приятен начин за лечение на болки в ставите при менопауза са йога упражненията

За нормализиране процесите на ставния, хрущялния и костния метаболизъм може да се използва корен от глухарче. Той е богат на биологично активното вещество тараксацин, което подпомага процесите на репарация (възстановяване).

Немаловажно значение в терапията срещу климактеричен артрит е приемът на антиоксиданти, които помагат да се понижи проявата на менопаузата, а също да се осигури и добро циркулиране на кръвта в ставната и хрущялната тъкани.

За намаляване на болките в ставите при менопауза се използват и миорелаксанти, които отпускат мускулите около увредената става. Валериана е мощен природен мускулен релаксатор, който е и отлично средство за снижаване проявите на климакс – депресии, безсъние, топли вълни, повишено потене, невроза.

За профилактиката и лечението на климактеричния артрит трябва да се придържаме към препоръчани от специалист хранителни режими, да провеждаме физиотерапия, лечебна физкултура и йога за ставите, чиито упражнения се препоръчват за подобряване на ставното здраве във всяка възраст.