Болки в ставите при възрастния човек

Човешките стави, особено на долните крайници, ежедневно понасят големи натоварвания във връзка с движенията и пренасянето на масата на тялото. Но с възрастта рискът от развитие на ставни заболявания се повишава, тъй като костната тъкан се износва, подвижните съединения променят природната си форма, мускулите отслабват, а хрущялният слой дегенерира. Затова болката в областта на ставите е повод да посетим лекаря си.

Причини за ставни болки

При остаряване се появяват болки в ставите, причинени от инфекциозни заболявания, травми, старчески изменения, ниска физическа активност, износване на ставитеЗа да се постави правилна диагноза, трябва да се уточни първоначалната причина защо са се появили болките в ставите. Основният списък от най-разпространените фактори за развитие на ставни заболявания при възрастните хора е:

  • Старчески изменения на тялото;
  • Травмирани стави;
  • Хронични инфекциозни патологии;
  • Нарушено функциониране на ендокринната система;
  • Наследственост;
  • Измръзване и постоянно пребиваване във влажна среда;
  • Наднормено тегло;
  • Ниска физическа активност.

Кои болести са свързани с болки в ставите?

Възпалителни

Причината за ставни болки в този случай са инфекциозни, автоимунни или алергични процеси. При заболявания, които са предизвикани от възпаления, болните страдат от отоци и подпухване в областта на болното място, съпроводени с болезнени усещания. Към такива заболявания се отнасят артрит (ревматоиден или инфекциозен), подагра, болест на Бахтерев, на Гоф.

Симптомите при тези патологии се развиват бързо, а след това се успокояват. Затова болните си мислят, че болестта е преминала и не търсят помощта на лекарите. Това е голяма грешка, тъй като болестта продължава да се развива, а не се лекува!

Заболяванията на ставите при старите хора биват възпалителни и дегенеративни

Дегенеративни

Тези болести се появяват с възрастта, затова често се диагностицират при по-старите хора. Старческите промени в ставите водят след себе си:

Най-разпространено заболяване от тази група е артрозата, която води до разрушаване на ставите и на последните стадии изисква хирургична намеса за смяна на ставата. Причината за дегенеративните промени е в изтъняването на хрущялния слой. В резултат на това главите на костите започват да се трият една в друга, което провокира болка. Като защитна реакция организмът на болния започва да „променя“ костното съединение, като го удебелява.

Методи за диагностициране

Първо, лекарят трябва да направи общ външен преглед, като се базира на усещанията на пациента по време на палпацията. За да се провери подвижността на ставата, се използва гониометър. Пациентът прави редица упражнения, а лекарят измерва амплитудата на движенията. След това трябва да се направят изследвания на кръв и урина, от чиито резултати ще стане ясна първоначалната причина за заболяването на ставите. За да се прецени по-детайлно увреждането на костите, трябва да се направи рентгенография, компютърна томография, ултразвуково изследване и други.

Лечение на ставните болести: видове

Етиотропна терапия

Болестите на ставите налагат лечениеТози вид лечение е насочен към отстраняване на причината, заради която са се развили болките в ставите при възрастния човек. Всички необходими медикаменти се предписват от лекаря, който се ориентира от резултатите от изследванията на пациента. Всяко заболяване се лекува индивидуално. Например при автоимунни заболявания се изписват хормони и стероиди, при остеоартроза – хондропротектори, срещу ставни възпаление помагат нестероидните противовъзпалителни препарати.

Симптоматично лечение

Такива симптоми като болки в коленете, оток и повишена температура се премахват с помощта на терапевтични средства. Може да се приемат перорално, под формата на таблетки и капки, или венозно, като действат директно върху болния орган. Последният метод се използва по-често, тъй като не вреди на вътрешните органи. Страничните ефекти също зависят от препарата и неговата дозировка. Има случаи, в които лекарствата не са подходящи за определени пациенти. Тогава може да се заменят с различни мазила, кремове или гелове. Напредналите случаи или заболяванията на последните стадии може да наложат оперативна намеса.

Правилно хранене при болки в ставите при стари хора

Помага за нормализирането на обменните процеси и предотвратява нарушенията в метаболизма. За старите хора е много важно да ядат повече плодове и зеленчуци, които да изпълнят организма с нужните му витамини. За въглехидрати е най-добре да се ядат зърнени изделия. Белтъчините е добре да се набавят от немазното месо и рибата. При болки в ставите трябва да се използва продукти, наситени с витамин D и калций.

От менюто трябва да се изключат:

  • Мазната храна;
  • Канцерогенните продукти;
  • Майонезата;
  • Маргаринът;
  • Сладкото.

Народни методи за лечение на ставите

За да бъдат здрави ставите, трябва да се храним правилно и да използваме народни средства за лечение и профилактика на ставитеРецепта №1: смесете по 50 гр. камфор и горчица, 100 гр. яйчен белтък и 500 гр. водка и оставете да престои 2-3 часа.

Рецепта №2: смесете 300 гр. кестени с водка, подръжте 2-3 часа и втрийте сместа в болното място.

Рецепта №3: смесете млян джинджифил и брезови пъпки (по 1 с. л.), сол (1 ч. л.), скилидка чесън, шипка черен или бял пипер, зехтин и ги оставете за 10 минути на водна баня. След изстиване съхранявайте в хладилник. Преди използване трябва да загреете сместа и 20 минути след нанасяне върху болното място да премахнете мазта и да увиете добре ставата.

Рецепта №4: половин бутилка се пълни с орехови черупки и се долива догоре с водка или ракия. Съхранява се на тъкмо място и се разтръсква всеки ден в продължение на 2 седмици. С тази смес може да масажирате ставите или д я приемате перорално по 0,5 ч. л. На ден.

Топ 7 съвета за профилактика:

  1. Балансирано хранене!
  2. Физически упражнения всеки ден!
  3. Избягвайте травмите и големите натоварвания!
  4. Контролирайте теглото си!
  5. Поддържайте ставите си с изписаните лекарства и хранителни добавки!
  6. Загрявайте ставите си!
  7. Спете качествено!

Също така за профилактика на ставните заболявания в старческа възраст е подходяща йогата. При една или друга поза човек напряга отделна група мускули, която бездейства в реалния живот. Упражненията помагат не само да заздравим мускулите си, но и да намалим стреса. Важен аспект на този вид профилактика е пълната безболезненост, което позволява на старите хора да се занимават с йога. Целта и е да се укрепят всички групи мускули, връзки, а също и всички стави.