Kак да открием правилните обувки за себе си и как да помогнем на краката си, като намалим болката в тях.

В първата част на тази статия разгледахме кои са основните причини да се появят болки в краката. Сега ще разгледаме как да открием правилните обувки за себе си и как да помогнем на краката си, като намалим болката в тях.

Кои обувки са правилните?

„Трябват Ви ортопедични стелки“ – ще каже всеки лекар, към който се обърнете с този проблем.

Едно от най-важните изисквания към удобната обувка е стелката да се извива добре по линията на извивката на стъпалото там, където костите на ходилото преминават към пръсти. Това осигурява плавен пренос на теглото при ходене, без да се деформира сводът на стъпалото. Но отчитайки, че даже и при еднакъв размер дължината на пръстите и строежът на стъпалата не са еднакви, много трудно се намира идеалната обувка.

Едно от най-важните изисквания към удобната обувка е стелката да се извива добре по линията на извивката на стъпалото там, където костите на ходилото преминават към пръсти.

Само че не е задължително да жертвате красотата си, не всички грозни обувки са ортопедични и не всички ортопедични обувки са грозни. Важно е какво има тя отвътре, а именно стелката, която трябва да поддържа свода на стъпалото по цялата му дължина. Освен това, макар че стъпалото трябва да седи плътно в обувката и да не се „шляе“ в нея, трябва в носа на обувката да остава малко свободно пространство за пръстите.

Производителите на обувки разбират (при това много по-добре от редовните купувачи) колко е важно обувката да пасва на крака. И едновременно с това в магазините за обувки е практически невъзможно да намериш продавач, който да помогне в избора на правилните обувки. И няма значение колко знаменита е марката или колко благородни са намеренията на производителя, конструирал модела – неподходящата обувка задължително води до проблеми.

Да дадем пример: Влиза жена в магазина за обувки, по рафтовете на който като че ли може лесно да се намерят обувки по всеки вкус. Продавачът и показва „практичниобувки на нисък ток, които са малко по-широки, отколкото трябва, заради което стъпалата се не се обхващат добре от обувките и те стоят прекалено свободно. Консултантът се усмихва мъдро и пояснява, че „на кракът му трябва място“, а високите обувки „винаги правят проблеми“.

Не е задължително да жертвате красотата си, не всички грозни обувки са ортопедични и не всички ортопедични обувки са грозни. Но не и в този случай, жената иска обувки на по-висок ток и в този случай тя е права. Ако се съгласи с авторитетното мнение на продавача, тя ще купи „практични“ обувки, чието носене ще влоши проблема. А трябва да купи тези обувки, които си е избрала първоначално, и болката в краката и ще премине. Защо? В нейния случай обувките са необходими, за да се поддържа слабият свод на плоското стъпало. А при хората с плоско стъпало най-често е късо ахилесовото сухожилие, затова високият ток малко над средното е точно това, което е нужно на тази жена.

Стилният вид на обувките и удобната им конструкция не се съчетават съвсем винаги. И когато става дума за решаването на дилемата „болка или красота“, младите жени много често избират болката.

Почивка за краката

Да дадем добра почивка на краката си е най-доброто средство за профилактика на болки в тях и задължително условие за успешното им лечение. Ако краката Ви са слаби, трябва да използвате всяка възможност да им дадете почивка. Добра поза за отдих е кръстосването на краката със стъпала, опиращи външните им краища. Разбира се, това не изглежда много изящно, затова пък тази поза осигурява свободно кръвообращение и напълно отпускане на мускулите.

Да дадем добра почивка на краката си е най-доброто средство за профилактика на болки в тях и задължително условие за успешното им лечение.

И накрая, за да може краката Ви да си починат добре, трябва няколко минути на ден, преди да си легнете в леглото, да се посветите на грижата за тях и на леки упражнения. (колкото и парадоксално да звучи). Въртете стъпалата си, мърдайте ги, най-добре вземете няколко малки вещи с пръстите на краката си от земята. Ходете на външната страна на стъпалата си.

Голямо облекчение за уморените крака са хладките вани. Една от разпространените грешки е след тежък ден, когато краката „отпадат“ и в тях се появява досадна болка, да се парят с гореща вода. Това дори и да дава временно облекчение, отслабва мускулите и връзките. Трябва да се прави точно обратното. Непосредствено преди да легнете трябва да облеете краката си със студена вода, а след това да ги разтриете енергично, докато не се стоплят. Или може да редувате студена и топла вода, без да ги преохлаждате или прегрявате.

Още едно добро средство е масажът. За възстановяване на нормалното оросяване на мускулите на краката, за профилактика на спазми и умора всяка вечер и всяка сутрин се прави енергичен масаж на стъпалата.