Повече за болките в областта на ставите може да прочетете в ПЪРВА ЧАСТ на този материал. Тук ще разгледаме как да си помогнем при този проблем с народните методи.

Рецептите от народната медицина са лесни за приготвяне и могат да се правят в домашни условия. Ще разгледаме няколко рецепти, които ще помогнат да се намали или елиминира ставната болка, да се премахне възпалението, да не се допуснат усложнения и прогресиране на болезнеността.

От средствата на народната медицина можете да си правите компреси, тинктури за външно или вътрешно приложение, мазила, вани.

Компреси от народната медицина при болки в ставите - рецепти, билки.Компреси – най-разпространените сред другите методи от народното лечение, те са напълно безопасни, могат да намалят ставната болка и възпалението, да предотвратят рецидиви на болестта. Използват се с лечебни и профилактични цели.

  1. Компрес от натурална жълта глина. За приготвянето му ще са Ви необходими суха глина, прекипяна топла вода, от което се прави гъста смес и се поставя на болното място. Върху сместа се поставя найлонов плик и се омотава с платнена тъкан. Тази процедура се препоръчва да се прави за през нощта в продължение на 7-10 дни. За профилактика на болката компресът може да се прилага два пъти седмично. Натуралната жълта глина съдържа много целебни минерали, които проникват в огнището на възпалението.
  2. Компрес от свинска сланина. Ще Ви е необходим резен свинска сланина, която да приложите към ставата, фиксира се с топла кърпа. Готовият компрес се прави за през нощта в продължение на седмица. Сланината има сгряващ ефект, намалява болката и възпалението.
  3. Компрес от шапка на мухоморка. За приготвянето му ще трябва да съберете шапки от мухоморки, да ги измиете добре и да ги сложите в буркан с водка. Оставете за 2 седмици да престоят така, след което може да използвате за разтриване или за компрес при болки в ставите. Тази тинктура е много токсична, затова трябва да я държите далеч от деца, в никакъв случай да не я използвате вътрешно, това може да доведе до летален изход.

Тинктури за външно приложение – правят се от компоненти с растителен произход, елиминират възпалението, намаляват болезнения синдром.

  1. Тинктура от дафинов лист помага при болка в ставите - рецепта.Кестенова тинктура. Tрябват Ви 5 кестена, 200 мл терпентин. Смелете кестените, залейте ги с терпентина и оставете да престои така 14 дни на тъмно място, след което нанасяйте на болната става и втривайте сместа хубаво.
  2. Тинктура от цвят на картоф. Ще са Ви необходими 4 лъжици картофен цвят, които се запиват с 200 мл спирт, оставя се за 10 дни да престои. Готовата тинктура се втрива в ставата.
  3. Тинктура от жълтениче и лайка. Ще Ви трябват сухи или свежи цветове от лайка и жълтениче по 300 грама, които да залеете с 0,5 л зехтин или друго растително масло, да оставите за 2 седмици да престоят, след което да прецедите течността. С готовата тинктура се мажат болните стави, докато не се излекуват напълно. В тази смес може да добавите мед, което ще усили действието на тинктурата.

Тинктури за вътрешен прием – имат противовъзпалителни, общоукрепващи свойства, подобряват обменните процеси, снемат болката и възпаленията в ставите бързо и ефективно, действат положително върху целия организъм.

  1. Тинктура от дафинов лист – 50 гр. чист дафинов лист се залива с 250 мл студена вода, оставя се на слаб огън, докато не закипи, след това се охлажда и прецежда. Пие се на малки глътки по 4 пъти на ден в продължение на 6 месеца.
  2. Билкова отвара – равни части от коприва, цвят от лайка, корен от магданоз и кора от Ива се смесват и заливат с вряла вода, оставят се за час да престоят, след което се прецежда течността и се пие по 100 мл от нея два пъти на ден след хранене в продължение на 2 седмици.

тинктури, мазила и вани в домашни условия за лечение на стави с народни средства - рецепти.Домашни мазила – идеално средство за снемане на болезнеността в ставите, имат целебни свойства.

  1. Маз от мумия – ще Ви трябват 5 гр. мумия, които да смесите със 100 гр. натурален мед. Получената смес се разбърква добре и се втрива в проблемните стави преди лягане.
  2. Билкова маз с мазнина от язовец – в равни части (по 1 с. л.) смелете на прах сухи жълт кантарион, лайка, бял равнец, коприва, смесете ги с 50 мл мазнина от язовец или вазелин. Готовата маз нанасяйте по увредените стави, докато болката не изчезне.
  3. Маз от дафинов лист, хвойна и масло. За приготвянето ѝ са Ви необходими дафинови листа, хвойна, краве или маслинено масло. Смелете билките на прах и ги разтрийте с маслото. Мажете болните си стави преди сън.

Вани за намаляване на ставните болки – позволяват да се нормализират обменните процеси, имат антивъзпалителни и тонизиращи свойства.

  • Билкова вана – за приготвянето ѝ ще Ви трябват следните билки в равни пропорции от по 100 гр.: лайка, мента, розмарин, арника и 3 л вода. Билките се заливат с врялата вода, оставят се 1 час, прецежда се и се добавя във ваната. Препоръчва се процедурите да се правят 2 пъти в седмицата за по 15 минути преди сън.

Освен изброените дотук рецепти от народната медицина, има и други, не по-малко ефективни. Ще отбележим, че някои растителни или животински компоненти могат да предизвикат алергични реакции, затова за хората с повишена чувствителност някои от рецептите не са препоръчителни.

Важно е да знаете, че дори и проверените средства от народната медицина трябва да се използва след консултация с лекар. Ако болката в ставите продължи да Ви притеснява, трябва да потърсите лекарска помощ. Колкото по-рано се диагностицира болестта, толкова по-ефективно ще е лечението ѝ. При това всяко народно средство може да се използва в комплекс с лекарственото лечение. Неправилното използване или съчетание на рецептите може не само да не доведе до желания резултат, но и да влоши здравословното Ви състояние. Бъдете здрави!