С болки в ставите можем да се сблъскаме във всяка възраст. Това ни лишава от възможността да се движим пълноценно и да се наслаждаваме на радостта от живота. От тази статия ще научите как се лекуват болките с народни методи.

Защо ни болят ставите?

Болките в ставите се наричат още артралгияПатологиите на опорно-двигателния апарат (ОДА) са цял комплекс от болести и нарушения, при които ставите, хрущялите, околоставните тъкани и други органи на костната система се увреждат. Основен симптом при увреждане на костната система е болката в ставите, която може да е незначителна, да се появява на периоди или да има постоянен характер.

Според статистическите изследвания повече от 80% от населението в различна възрастова категория се сблъсква с болезненост в ставите, която може да е с различна локализация и причина за развитие. Независимо от причините, които предизвикват болките, трябва да потърсим медицинска помощ, за да не допуснем развитието на усложнения или дегенеративни изменения в ставите. Освен традиционното лечение, болката може да се намали и възпалението може да се елиминира и със средства от народната медицина, които вече хилядолетия се използват за лечение и профилактика на болести на ОДА.

Болките в ставите в медицинската практика на лекарите могат да се срещнат под наименованието „артралгия“, която най-често се локализира в коленната, тазобедрената, раменната или лакътната стави, може да е с остър или хроничен характер. Болката в ставите се развива в резултат на дразнение на нервните окончания на синовиалния ставен джоб, също дразнители могат да са и токсини, кристални соли, алергени, съпътстващи нарушения в организма, инфекции и други възпалителни фактори.

Артралгията не е болест, тя се появява като симптом на вътрешни болести и много рядко е самостоятелно състояние. Затова при болки с каквато и да е интензивност следва да потърсите лекар, който след резултат от изследвания, преглед, анамнеза ще може да уточни причината за болката, да постави диагноза и да назначи съответното лечение.

Основни причини за артралгия

Артралгията невинаги е признак за болест на самата става, често това е симптом за друго заболяване или нарушение в организма. За появата на ставна болка важно значение играят както механичните фактори, така и съдовите разстройства.

  • Механични фактори – физическо претоварване на ставите, разтежение на съхожилно-връзковия апарат, дразнение на синовиалната обвивка и други;
  • Съдови разстройства – невроциркулаторна дистония, смяна на метеорологичните условия, мускулни спазми и други.

Освен това болката в ставите се дели на две квалификации:

  • Дистрофична – деформация на ставите, ограничена подвижност. Наблюдават се при болести на ОДА.
  • Възпалителна – причинява се от инфекции, автоимунни нарушения, инфекциозно-алергични реакции, нарушена обмяна на веществата.

Болките в ставите могат да се появят след травма на ставата, при отлагане на соли в ставите, по наследство, при инфекции, при физическо натоварване.

Болестите на ставите, за които е характерна болка с различна локация и степен, могат да се развиват по следните причини:

  • Травматични увреждания на ставите;
  • Отлагане на соли;
  • Ниско подвижен начин на живот;
  • Хормонални нарушения;
  • Наследственост;
  • Нарушено кръвообращение;
  • Инфекции;
  • Прекалени физически натоварвания;
  • Лоша екология;
  • Съпътстващи болести.

Освен гореизброените причини за развитие на болезненост в ставите, има и други, които могат да се развият на физиологично (да са вродени) или патологично ниво.

Артралгичните прояви невинаги се появяват в резултат на патологичен процес в ставите. Например при дегенеративно-дистрофични увреждания на тазобедрената става прояви на артралгия се наблюдават в коленната става, при стенокардия, инфаркт – в раменната става. затова ставните болки са важен показател за нарушенията в организма, които изискват незабавно лечение.

Кои болести предизвикват болки в ставите?

Причината за болезнения синдром в ставите могат да са хиляди болести с остър или хроничен характер. Ще разгледаме най-разпространените патологии, за които е характерна ставната болка.

  1. Основните болести, които причиняват болки в ставите, са остеоартит,остеопороза,коксартроза,ревматоиден артрит,бурсит, подагра и други.Остеоартрит – характеризира се с болки в ставите, които се усилват нощно време и се характеризират с неподвижност в ставите след сън. Болката се появява в резултат на натрупване в областта на ставата на възпалителни продукти, които дразнят нервните окончания. Това заболяване се отнася към дегенеративните, тъй като при липса на своевременно лечение хрущялната тъкан започва да се променя, като травмира ставите и други околоставни тъкани. Остеоатритът най-често поразява големите стави, които са подложени на големи натоварвания.
  2. Ревматоиден артрит – отнася се към автоимунните болести, които се характеризират с болка и трудноподвижност на ставите.
  3. Бурсит – възпаление на ставния дроб, проявява се със скованост и болки в областта на ставите. Причината за патологията често е травмата. При бурсит се уврежда раменната, коленната и тазобедрената става.
  4. Подагра – характеризира се с прустъпообразни болки, зачервяване и възпаление на ставата. Причината за болестта е прекалено многото пикочна киселина, която се отлага в ставите под формата на кристали.
  5. Фибромиалгия – болестта е с неизвестна етиология и се характеризира с хронични болки в мускулите и ставите, главоболие, бързо изтощение, нарушени сън и работа на стомашно-чревния тракт.
  6. Ревматичен полиартрит – развива се след прекарано инфекциозно заболяване, характеризира се със ставни болки, повишена температура и други симптоми.
  7. Остеопороза – болезнеността в ставите е свързана с промени в костната тъкан.

Освен тези болести, при които се отбелязва ставна болка, има и други: Лаймска болест, остеомиелит, системен лупус, болест на Крон, коксартроза, гонартроза и други, които изискват лечение. Степента на болката в ставите може да е различна – от малък периодичен дискомфорт до силна, постоянна болка с ограничена ставна подвижност.

Заради много болести, при които се наблюдават ставни болки, само лекар след снета анамнеза и резултати от изследвания може да постави диагноза и да изпише лечение. Но заедно с традиционната терапия, средствата за „бърза помощ“ са народните методи за лечение, които са не само безопасни и ефективни, но и достъпни за всеки човек.

Във ВТОРАТА ЧАСТ на тази статия ще разгледаме кои са те.