По данни от печалната статистика от коксартроза страдат от 3 до 16% от населението на земното полукълбо. Това е тежка дегенеративно-дистрофична патология на опорно-двигателния апарат, за която е характерно прогресиращото протичане. Задължителен компонент от терапията е лечебната гимнастика – най-простата и естествена методика за избавяне от ставни болести. Но както при всеки друг начин на лечение, тя трябва да се провежда под контрола на лекар, тъй като неправилният подбор на упражнения (и грешното им изпълнение) може само да влоши развитието на болестта.

Лечебна гимнастика – какви са задачите и какви са особеностите ѝ

При болести на тазобедрената става трябва да се прави лечебна гимнастика за укрепване на ставата и връзкитеВсички лечебни процедури за пациенти, страдащи от коксартроза, целят да намалят болезнеността, да укрепят връзките и мускулите, да забавят разрушаването на ставния хрущял.

Регулярността на заниманията е най-важното условие на лечебната физкултура. Правилните гимнастични упражнения способстват за повишаване стабилността на ставата, а също и за разтягане и отпускане на мускулите-сгъвачи и разгъвачи на бедрото.

В процеса на лечение се използват динамични (подвижни) и изометрични (статични) упражнения, при които мускулите се напрягат, без да се движи самото тяло. При това амплитудата от движения в тазобедрената става трябва да е в границите на запазената подвижност (докато не се появи болка). В хода на многобройни изследвания е доказано, че дори при груби патологични промени в ставите при пациенти с добре тренирана мускулна система се изграждат компенсаторни (приспособителни) механизми*. Но за тяхното формиране са необходими продължителни системни тренировки.

*Компенсаторни механизми – рефлекторни реакции, целящи да премахнат или намалят функционалните нарушения в организма, предизвикани от околната среда, болести и други.

На пациента, страдащ от артроза на тазобедрената става, се препоръчват упражнения от лечебната физкултура, които укрепват мускулите и връзките, но не карат ставата да се сгъва и разгъва с усилие.

Правила за изпълнение на гимнастиката

  • Лечебната гимнастика при артроза предполага избор на такова изходно положение, което не увеличава натоварването върху ставата. В хода на заниманията повишаването на натоварването трябва да се случва заради увеличаване количеството повторения и общия брой упражнения.
  • При артроза на тазобедрената става се препоръчителната за пациента двигателна активност да не оказва отрицателно въздействие върху ставния хрущял. Гимнастика трябва да се прави всеки ден, тоест тази необходимост да се превърне в полезен навик, който ще осигури на ставата добро кръвоснабдяване и подвижност.
  • На много пациенти се препоръчва дозирано натоварване. За тази цел се използва специален маншет или гумен турникет, който се фиксира на глезена. Всяко упражнение с тежести трябва да се изпълнява бавно, без да се разширява амплитудата от движения.
  • Дишането по време на заниманията трябва да е произволно.
  • Всяко упражнение завършва с повдигне ръцете нагоре (с вдишване) и отпускането им надолу (издишване).

Препоръка! Желателно е гимнастиката да се съчетава със самомасаж на мускулите на бедрото и седалищните мускули. За целта може да се използват специални масажори.

Най-добрите упражнения при коксартроза

  1. Подробно упражнения за тазобедрените стави с лечебна целИзходно положение (ИП) – легнали на пода, по корем. Ръцете са до тялото, краката са изпънати. Изпълняват се бавни подвигания на десния крак на 15 градуса от пода, задържа се в това положение за 30-40 секунди. След това краката се сменят. Това упражнение се разрешава да се прави само веднъж за всеки крак (на една тренировка). Всички движения се правят за сметка на бедрените и седалищните мускули. След това същото движение се изпълнява в динамичен вариант: изпънатите в коленете крака бавно и плавно се повдигат нагоре, редувайки ги, и се задържат за 1-2 секунди в най-високата точка. При това упражнение се правят 10-12 повдигания.
  2. ИП – легнали по корем, ръцете са към тялото. Десният крак е сгънат в коляното под прав ъгъл, левият е изпънат. Упражнението се изпълнява по същия начин, като предходното. В статичен вариант – по веднъж за всеки крак, в динамичен – по 10-12 пъти. след това краката се сменят.
  3. ИП – легнали на пода по корем. Краката са изправени, ръцете са изпънати до тялото. Много бавно изпънатите крака се повдигат нагоре до ъгъл от 15 градуса от пода, след което плавно се разделят един от друг и се отпускат надолу заедно (8-10 пъти). това упражнение не се препоръчва за пациенти с повишено кръвно налягане, а също и на хора над 40-годишна възраст.
  4. ИП – легнали на дясната страна със сгънат в коляното десен крак, левият е изпънат. Около 30 секунди левият крак се държи нагоре (45 градуса), а след кратка почивка ИП се сменя на лявата страна и се изпълнява същото движение с десния крак.
  5. ИП – седнали на пода, краката изпънати. Без да ги свивате в коленете, трябва да се наклоните напред и да се опитате да хванете с дланите си стъпалата или пръстите на краката си. Изпънали тялото си напред, трябва да задържите в това положение две минути. Не се изпълнява повече от веднъж дневно. ако това упражнение се изпълнява системно в продължение на няколко месеца, ще се разтегнат мускулите на гърба и бедрата, а ъгълът на наклона ще се увеличи двойно. В резултат на това кръвоснабдяването на краката ще се подобри, мускулните спазми в бедрото и кръста ще изчезнат.

Във физиотерапевтичната практика при лечение на артроза на тазобедрена става се използват много подобни упражнения, но всички те трябва да се назначават индивидуално от инструктор по лечебна физкултура. При това се взема предвид стадия на патологичния процес, а също и индивидуалните особености на пациента.

Кои упражнения са забранени?

Много полезно при болки в тазобедрената става е да се правят лечебни упражненияВсички движения, които предизвикват рязка болка, са категорично противопоказни за пациента (макар че болка може да възникне и при неправилно изпълнение на упражненията).

Противопоказания за лечебна гимнастика

  • Артериална хипертензия;
  • Тежки сърдечно-съдови патологии и болести на кръвта;
  • Херния на коремната област;
  • Остри форми на болести на вътрешните органи;
  • Висока температура;
  • Критични дни при жените;
  • В периода на рехабилитация след коремни операции;
  • В периода на обостряне на артрозата.

Заключение

За да върнете лекотата на движенията си, са необходими воля и упоритост. Но преди да пристъпите към занятия, трябва да се консултирате с лекуващия Ви лекар и да уточните с него дали нямате противопоказания за тези физкултурни занимания. А най-важното е да се запознаете много внимателно с правилата на изпълнение и особеностите на препоръчителния комплекс от упражнения.