Симптомите на остеохондроза пряко зависят от стадия и областта, в която е разположена патологията.Остеохондрозата е дегенеративно-дистрофично изменение (разрушение) на костната тъкан на гръбначния стълб, ставните хрущяли, връзковия апарат и междупрешленните дискове. С напредването на болестта се формира патологична подвижност на гръбначния стълб, при която се нарушават меките тъкани, нервните влакна и съдовете, разположени в близост до огнището на увреждането – така възниква болка. На крайния стадий на патологията растат активно костни израстъци, които трябва да стабилизират междупрешленните стави, но те много често водят до допълнително увреждане на нервните коренчета и съдовете. Симптомите на остеохондроза пряко зависят от стадия и областта, в която е разположена патологията.

Основни групи симптоми при остеохондроза

Клиничните прояви на болестта възникват заради увреждане на съдовете и нервната тъкан, които се намират до увредената област. Също така могат да бъдат свързани с промяна в анатомията на самия гръбначен стълб. Синдромите (комплексът от симптоми) на остеохондроза се разделят на 4 групи:

Статичен синдром

Статичните признаци са свързани с изменение формата на прешлените. В резултат на това се нарушава стойката: при проява на патологична подвижност в ставите се формира сколиоза, кифоза или лордоза. Също така е възможно да се появи ограничение в подвижността на ставите на гръбнака, когато човек не може да обърне глава или да се изправи напълно.

Неврологичен синдром

Неврологичните симптоми са обусловени от увреждане на нервната тъкан. При това може да се наруши чувствителността на кожата на определени области от тялото и движението в крайниците (понижаване на силата на мускулните съкращения).

Остеохондрозата е дегенеративно-дистрофично изменение (разрушение) на костната тъкан на гръбначния стълб, ставните хрущяли, връзковия апарат и междупрешленните дискове. Основната неврологична проява на остеохондроза е болката, която се предизвиква от притискане или дразнение на гръбначно-мозъчните окончания. На първите стадии на заболяването дискомфортът обикновено е локален, но подвижността е ограничена в областта на гръбнака. При прогресиране на патологията болката се разпространява в отделни участъци от тялото, инервирани* с увреждане на окончанието. Често се наблюдава нарушение на кожната чувствителност, поява на мравучкане, боцкане или изтръпване.

Инервация – връзката на органите и тъканите с централната нервна система посредством нерви.

Нарушения в моторната функция (двигателни изменения) при това заболяване се наблюдават доста по-рядко, отколкото чувствителност. В зависимост от степента на нарушения на двигателната функция те се проявяват с пареза (частично ограничаване на произволните движения) или паралич (пълна загуба на произволна подвижност). Например при остеохондроза на кръста понякога възниква пареза на десния или левия крак.

Съдов синдром

Съдовите симптоми се развиват по две причини:

  • В резултат на непосредствено притискане на артериите и вените, изменени от прешлените и техните израстъци. Това притискане е характерно за шийната остеохондроза, тъй като точно в тази област в отворите на прешленните израстъци преминават големите съдове, които оросяват главния мозък. В резултат на това се появяват симптоми, свързани с кислородна недостатъчност на някои области на мозъка: например при нарушение на кръвоснабдяването на вътрешното ухо възниква световъртеж и гадене.
  • При промяна в тонуса на симпатичната нервна система. Той се повишава при раздразване на нервния сплит, който се намира в областта на гръбначния стълб. Резултатът е продължителен спазъм на периферните съдове и хронична исхемия (кислороден глад) на вътрешните органи.

Трофичен синдром

Трофичният синдром се характеризира с нарушения в подхранването на тъканите и поява на повърхностни кожни дефекти (язви). Той се появява при съчетание на съдови и неврологични фактори.

Признаците на остеохондроза се различават в зависимост от това кой точно отдел на гръбнака е увреден.

Първият симптом за шийна остеохондроза много често е главоболието, което не преминава след прием на обезболяващи аналгетици. Признаци за шийна остеохондроза

Първият симптом за шийна остеохондроза много често е главоболието, което не преминава след прием на обезболяващи аналгетици. Обикновено главоболието започва от тилната област, а след това се разпространява по челото. Болката може да се усилва след дълго стоене на едно място (по време на сън, при работа в седнало положение).

Много често към главоболието се присъединява дискомфорт и нарушена чувствителност в областта на раменния пояс и ръцете. А в много напредналите случаи може да се наблюдава пареза и дори паралич на ръцете.

Към болезнените симптоми често се присъединяват и признаци на нарушение в кръвоснабдяването на различни области на главния мозък:

  • Световъртеж, гадене, шум в ушите се проявяват при понижен кръвоток в областта на кохлеите и полукръглите каналчета.
  • При нарушения в подхранването на оптичния апарат може да се наблюдават мушици пред очите или понижаване яснотата на зрението.
  • Внезапната загуба на съзнание е по-характерна за възрастните хора, тъй като мозъкът при тях обикновено вече изпитва кислороден глад заради атеросклеротичното стесняване на артериите. Допълнителното нарушение на кръвотока при остеохондроза може да доведе до тоталното прекъсване на подхранването на някои области в мозъка.
  • При дразнение на диафрагмения нерв* може да се появи хълцане или чувство за недостиг на въздух, което често се съпровожда със задух и страх от смъртта.

Диафрагменият нерв влиза в състава на шийния сплит и участва в регулиране дълбочината и честотата на дишането.

От стадия на заболяването зависи какви статични прояви ще се наблюдават. Но обикновено това са сублуксации в ставите на гръбнака в шийния отдел и ограничена подвижност във врата.

Признаци на гръдна остеохондроза

Областта на гръдния отдел на гръбначния стълб се уврежда най-рядко, но симптомите на остеохондроза на гърдите са много разнообразни.Областта на гръдния отдел на гръбначния стълб се уврежда най-рядко, но симптомите на остеохондроза на гърдите са много разнообразни.

Болката възниква на ранните стадии на заболяването и се локализира в пределите на гръдния кош и горната част на корема. Често първите признаци за гръдна остеохондроза имитират симптоми на други болести (стенокардия, холецистит, чревни или бъбречни колики). Може да възникнат така наречените висцерални симптоми (тоест отнасящи се към вътрешните органи), които се различават в зависимост от нивото на увреждане на гръбначния мозък:

  • Измененията в горния гръден сегмент са съпроводени с нарушения в способността на преглъщане, усещане за буца в гърлото и кашлица;
  • При изменения в средния гръден сегмент възниква гастралгия, която имитира гастрит и язва, и кардиалгия, която се съпровожда с аритмия и повишено кръвно;
  • Раздразването на долния гръден сегмент води до нарушена чревна перисталтика и поява на симптоми, сходни с тези на апендикс.

Признаци за лумбална остеохондроза

Увреждането в кръста може да започне да се проявява с всякакви симптоми, но най-често първите му признаци са болка в кръста и краката, а също и изтръпване на кожата на краката.

Симптоми на остеохондроза на кръста: при увреждане на чувствителните окончания се наблюдава болка, която често се появява след физическо натоварване и упражнения.Симптоми на остеохондроза на кръста:

  • При увреждане на чувствителните окончания се наблюдава болка – най-типичната проява на патологията. Възможно е да се появи ревматична болка след физическо натоварване.
  • Ако са увредени двигателните влакна, към болките се присъединява пареза и паралич на долните крайници.
  • Често се отбелязва нарушение в тазовите функции (проблеми с ерекцията и уринирането при мъжете), тъй като се повишава симпатичният тонус на нервната система и се влошава кръвоснабдяването на органите на уро-гениталния тракт.

Заключение

Остеохондрозата може да се прояви с различни симптоми и не винаги може да се разпознае по първите признаци. Точно затова пациентите първо се обръщат не към профилен специалист (невролог), а към кардиолог, гастроентеролог или терапевт. Затова често болестта се диагностицира едва при проява на характерен за патологията синдром.