Защо жените над 50 години са склонни към счупвания? Има случаи, когато след травма лекарят казва на пациентката си, че костите ѝ са чупливи, и ѝ изписва калций. Много жени дори и не подозират, че за всичко е виновна остеопорозата в периода на постменопаузата (ОППМ). Тук ще опишем подробно каква е тази патология и как можем да се предпазим от нея.

Влиянието на половите хормони върху костната тъкан

При жени в менопауза често се появява вдовишка гърбицаСред всички форми на остеопороза честотата на ОППМ е около 85%. Ако вярваме на статистиката, всяка четвърта жена над 50-годишна възраст има поне едно сериозно счупване.

Смята се, че старческите хормонални промени и „изключването“ на яйчниците (спирането на менструацията) води до дефицит на естрогени. Съгласно многобройните изследвания в продължение на 20 години след настъпването на менопаузата развиващата се остеопороза провокира намаляване масата на трабекуларна костна тъкан (китките, глезените) с 50% и на кортикалната костна тъкан (това е плътната костна тъкан, от която се състои на 80% скелетът) – с 30%. Особено уязвими са костите на прешлените. При тяхната ронливост възниква старческа кифоза, която често се съчетава с вдовишка гърбица.

Интересно! Вдовишката гърбица е натрупване на мазнини в проекцията на седмия шиен прешлен. Интересното си име тази патология е получила още през Средновековието, прославило се с кръстоносните походи, феодализма и стогодишната война. По принцип жените „на възраст“ вече не са имали мъже, защото те загивали много рано, не достигали и 50-годишна възраст.

Рискът от счупване зависи предимно от първоначалната маса на костната тъкан. Ако на 30-годишна жена костната ѝ тъкан е била с ниска маса, постменструалното изтъняване повишава шансовете да се получи травма. Така че дори при леко падане и дори спонтанно може да се появи тежко счупване на бедрената кост.

Профилактични мерки

Лекарите водят плачевна статистика относно остеопорозата. Загубата на костна маса заема четвърто място в света по тежки патологии, отстъпвайки на дихателните и сърдечно-съдовите заболявания и на онкологията.

Основата за профилактика на тази болест и следователно на счупванията се изразява в запазване плътността на костната тъкан. Как да стане това?

Здравословно хранене

През менопаузата профилактични мерки срещу менопауза са активният начин на живот и правилното храненеХраненето при остеопороза предполага употребата на продукти, наситени с калций (в частност сусамово семе, холандско сирене, магданоз, извара, мляко). Също така трябва да се избягват монодиетите, например да сте само на елда, ориз и т.н. Трябва да премахнете от менюто си солената и мазната храна, газираните напитки.

Достатъчно активност, спортуване

Доказано е, че бездействието на мускулите води до деминерализация на костната тъкан. Във връзка с това лекарите препоръчват всеки ден да се прави половин часова разходка, която е добър начин за укрепване на скелета. Също така под контролa на специалист може да се прави силово натоварване, упражнения за гъвкавост и съпротивление.

Поддържане на нормално тегло

Затлъстяването влияе негативно върху опорно-двигателната система, в частност върху костите, ставите и връзковия апарат. Ако заедно с това пациентката има остеопороза, рискът да се получи фрактура расте в пъти.

Употреба на калций и витамин D всеки ден при храносмилателни болести

По принцип калция и витамина Д човек получава в пълен обем с храната. Но при някои заболявания (например при нарушено абсорбиране) лекарите изписват тези вещества допълнително – на таблетки. Също така по време на бременността за защита на собствената костна тъкан не бива да се отказвате от синтетичния витаминно-минерален комплекс.

Водене на здравословен начин на живот

Стоенето на слънце помага срещу възникването на остеопороза през менопаузатаПри пушачките и алкохолно зависимите жени се произвежда по-малко естроген, а това значи, че менопаузата настъпва по-рано. Също така цигарите способстват понижаването на костната маса, което води до развитие на счупване в бъдеще. Освен това трябва да кажем, че срастването на костите при пушещите жени се случва по-бавно, отколкото при тези, които водят здравословен живот.

Стоене на слънце

Приемането на слънчеви вани е най-лесната и приятна профилактична мярка срещу остеопороза в периода на менопаузата. Слънцето е източник на Д-витамина, който е толкова необходим на организма, в частност на костната тъкан. Преди да се изложите под преките слънчеви лъчи, се посъветвайте със специалист. Има заболявания, например хипертония, постинсултни състояния и други, при които слънчевите вани са строго забранени.

Също така трябва да се проведе и вторична профилактика на ОППМ: коригиране на естрогендефицитните състояния, предизвикани на фона на аменорея, изкуствена или хирургична менопауза, химиолечение. Заедно с това трябва да се помисли и за профилактика на паданията – при нужда да се ползва бастун или инвалидна количка.

Добре е и да не се излиза навън в мокро и „мръсно“ време, при поледици. Да се обуват обувки с грайфери и подметка, която не се пързаля. Слушайте лекарските препоръки относно носенето на протектори и корсети.

Диагностика на остеопорозата

Най-често диагноза остеопороза може да се постави чрез рентгенографияВ днешно време не е трудно да се открие остеопорозата. Достатъчно е само да посетите лекаря си и да вземете необходимите направления.

Апаратните методи за изследване на костната тъкан, които помагат да се диагностицира остеопороза през менопаузата, са:

  • Денситометрия. Безболезнена и безопасна процедура, която се провежда относително бързо – 10-30 минути, а ако трябва да се огледат периферните отдели, са достатъчни и няколко минути. Принципът на работа на тази апаратура е основан на ексклузивното геометрично сканиране, което позволява да се прецени състоянието на костната тъкан много точно. Пациентът може да остане с дрехите, ако са свободни и няма метални елементи по тях. Специалистите препоръчват на всички жени над 45 години да си правят такова изследване на всеки 24 месеца с цел изследване динамичността на плътността на скелета.
  • Рентгенодиагностика. Този метод на изследване се смята за недостатъчно информативен и открива остеопорозата само в случай, когато загубата на костна маса е над 40 процента. Но трябва да се отбележат и положителните страни на този метод, в частност това е, че е евтин и бърз.
  • Изследване с помощта на КТ и МРТ. В основата на работата на КТ също лежи рентгеново облъчване, но е по-точно, в сравнение с рентгенографията. Резултатите от изследванията помагат да се разбере състоянието не само на костната тъкан, но и на хрущялите, връзковия апарат и мускулите. С помощта на МРТ може да се получи триизмерно изображение на изследвания участък благодарение на отхождащи радиосигнали, които се получават от колебанията на водородните атоми в магнитното поле.

Има и лабораторни методи за изследване на кръв и урина, които се назначават за преценка фосфорно-калциевия обмен в организма. Кои са те и какво е лечението на остеопороза при менопауза, прочетете във >>ВТОРА ЧАСТ<< на статията ни.