Тук ще Ви разкажем за синовиалната течност – един от структурните елементи на ставите. Ще опишем нейния състав и функциите, които изпълнява, също и болестите, при които се променя синовиалната течност.

Един от елементите, които съставят ставите, както вече казахме, е синовиалната течност. Тя има сложен състав и изпълнява няколко функции, необходими за работата на ставите. При някои заболявания тази течност търпи промени, чието изучаване помага в поставянето на диагноза.

Какво представлява ставната течност?

Тя изглежда като гелообразна маса. Нормално тя запълва ставната кухина. Образува се от синовиалната обвивка на ставите.

Основните и компоненти са:

  • Ставната течност е гелообразно вещество, което осигурява смазването на ставите и подхранването имТечен, представен от плазмата на кръвта;
  • Белтъчно-полизахариден, който включва протеогликани и колаген;
  • Хиалуронова киселина.

Благодарение на белтъчните компоненти ставната течност е с гъста консистенция.

Какви функции изпълнява?

Здравата ставна течност изпълнява няколко функции, които осигуряват пълноценната работа на ставите:

  • Метаболитна функция. Изразява се в поддържане обмена на веществата в хрущялната тъкан.
  • Трофична функция. Тъй като хрущялът няма кръвоносни съдове, подхранването му се осъществява само с помощта на синовиалната течност.
  • Моторна функция. Благодарение на гелообразната си консистенция течността може да смазва костните повърхности на ставите и хрущялите, намиращи се между тях. Това осигурява плавни и безболезнени движения.
  • Бариерна функция. Течността осигурява защита на ставите от проникването на микроорганизми.

В здравите стави постоянно се регулира количеството на тази течност – там няма излишък или дефицит.

Кои болести променят тази течност?

Някои патологични процеси могат да доведат до това количеството на тази полезна за ставите течност да се промени и да не се нормализира. В резултат на това се понижава функционалността на ставите.

При някои заболявания количеството и съставът на синовиалната течност може да се промени и да доведе до заболяване на ставитеКакво може да стане причина за нарушена регулация на ставната течност:

  • Пониженият общ и местен имунитет;
  • Чревните инфекции, които водят до обезводняване;
  • Инфектирането на самите стави при травми и операции;
  • Авитаминозата;
  • Хепминтозата;
  • Продължителните и силни физически натоварвания.

Всичко това така или иначе води до появата на дискомфорт в областта на ставите и до развитието на артроза. Това се проявява със затруднено движение на ставите, сутрешна скованост, типично щракане при движение.

Промени в ставната течност се наблюдават при тези заболявания:

  • Артрити – течността става по-гъста;
  • Синовити и бурсити – протича прекалено синтезиране на течността;
  • Остеоартроза – не се произвежда достатъчно течност;
  • При травми и инфекции в ставите течността става гъста и гнойна.

За да се прецени състоянието на синовиалната течност, трябва да се направи преглед.

Методи за изследване на синовиалната течност

За да се изследва състоянието на синовиална течност, трябва да се извърши пункция на ставатаОсновният метод, който позволява да се вземе синовиална течност за изследване, е пункция на ставата. По-рядко се прави артроскопия на ставата.

Процедурата се провежда в болнични условия. След пункцията на ставата се поставя стерилна превръзка, а на пациента се препоръчва покой за няколко часа.

След получаването на течност се прави биохимичен, микроскопичен и бактериологичен анализ:

  • При артрит в течността се открива голямо количество левкоцити и еозинофили;
  • При синовит течността изтича под налягане, също съдържа левкоцити;
  • При остеоартроза синовиалната течност е гъста или изобщо я няма;
  • При травма може да се открият примеси на кръв.

Ако се подозира инфекциозно заболяване, се прави посявка на капки ставна течност върху хранителна среда, след това лаборантите наблюдават дали има растеж на микроорганизми.

Може ли да се замени?

Замяната на ставна течност е необходима при артроза, когато се забавя или прекратява нейният синтез. За тази цел съществуват препарати на основата на хиалуронова киселина. Това са инжекции с течност. Тези препарати по състав са максимално близки до ставната течност. Инструкцията им посочва, че въвеждането на препарата трябва да е непосредствено в ставната кухина и се прави веднъж на половин година. Една доза от него е достатъчна, за да се подсигури нормалното функциониране на ставата за това време.

За здрави стави е необходимо състоянието и количеството на синовиална течност в ставите да е нормалноСиновиалната течност гарантира, че работата на ставите ще е пълноценна и всякакви нарушения в процеса на нейния синтез водят до значително влошаване качеството на живот на човека.

Възстановяване на синовиалната течност

Възстановяването на хрущяла на тазобедрената и коленната стави е доста дълъг и изморителен процес. Тъканта на хрущяла е устроена така, че произвеждането и възстановяването на различни съединения се извършва от хондроцитите, които са основни клетки в хрущялите. Но те се съдържат в доста малко количество. Например в ставите хондроцитите са едва 2-3% от общата маса. В този случай, възстановителните процеси на гръбнака и ставите се понижават съществено, тоест процесът се усложнява.

За да възстанови вътрешността на коленната и тазобедрената става, трябва да се поддържа необходимото ниво на съставните и функционирането на клетките хондроцити. А пълноценното подхранване се осигурява от синовиалната течност. Дори и в случай че чрез синовиалната течност се осигурява постъпването на микро- и макроелементи, това не значи, че ставата трябва да е в покой, тъй като те не достигат до целта. Тоест излиза, че подхранването, осъществяващо се чрез ставната течност, ще зависи много от това каква е физическата активност на ставите.

Трябва да отбележим, че хрущялната тъкан на коленната става е много универсална, но и много предразположена към травми.

Във втора част на статията ще продължим с насоки как можем да подобрим подхранването на ставната течност и хрущялите, за да бъдат здрави ставите ни.