Анкилозиращ спондилит

Болестта на Бахтерев не е много разпространена, но е много специфична болест. В тази статия ще Ви разкажем подробно за симптомите, диагностицирането и лечението на болестта на Бахтерев.

Болестта на Бахтерев в научните среди се обозначава с термина анкилозиращ спондилит. Тази болест поразява по-често мъжете, предимно на млада възраст. Жените боледуват от нея по-рядко. Смята се, че съотношението на заболелите жени и мъже е около 1:5-1:9.

Макар че всъщност болестта на Бахтерев не се появява при жените толкова рядко, просто при тях обикновено тя протича много по-леко, отколкото при мъжете, и заради това се диагностицира по-трудно при тях.

Причини за болестта на Бахтерев

Болестта на Бахтерев е генетично заболяванеЗнае се, че болестта на Бахтерев най-често се развива при тези хора, които имат специфична наследствена предразположеност и определени генетични особености. В частност, доказано е, че от болестта на Бахтерев по-често боледуват носителите на гена HLA-B27. Макар че хората, които не са носители на този ген, също може да се разболеят от тази патология, но е много по-малко вероятно.

Но защо един носител на HLA-W27 гена се разболява, а друг – не, за много учени-ревматолози дълго беше тайна. Предполагало се е, че роля в развитието на болест на Бахтерев играят скритите инфекции, че може да бъде провокирана от травми, преохлаждане, простуда и вирусни инфекции.

Действително, изброените обстоятелства могат да провокират развитието на анкилозиращ спондилит или да влошат протичането на това състояние. Но днес съвременните учени знаят, че до голяма степен болестта на Бахтерев е психосоматично заболяване и възникването и може да бъде провокирано от особеностите на психиката и нервната система на пациента, от силен или постоянен стрес.

Психологичният анализ на болните от Бахтерева болест ни дава основание да предполагаме, че тази болест се поражда в едни случаи от задържането на гняв, а в други – от липсата на психологическа гъвкавост заедно с разочарованията в живота, работата или семейните взаимоотношения. А също и от усещането, че животът е лишил човека от избор – пак в работата или в любовните и семейните отношения.

В тези случаи човек усеща невъзможност да промени ситуацията, мъчи го чувството, че му е натрапена работа, която не му харесва, жена (мъж) и т.н. Така с пищен цвят се развива самосъжалението и потиснатата злоба към живота.

Развитие на болестта на Бахтерев

Болестта на Бахтерев засяга гръбначния стълб, ставите и сухожилията на петатаПри това заболяване възпалението първоначално засяга мястото на съединяване на кръста и слабинните кости; след това се разпространява на поясния отдел на гръбначния стълб и „пълзи“ нагоре към целия гръбначен стълб.

По-нататък възпалението може да обхване всяка става в тялото – от тазобедрените до ставите на пръстите. Но най-често при болестта на Бахтерев се възпаляват коленните и глезенните стави, а също и сухожилията на областта под петата или ахилесовите сухожилия. При това ахилесовите сухожилия може да отекат силно и тогава придобиват вретенообразна форма. Понякога пораженията на ахилесовите и сухожилията на петите и болките в областта на петите са първият симптом при анкилозиращ спондилит, а не възпаленията на гръбнака и ставите.

Особено внимателни трябва да бъдем, ако болките и възпаленията около петите или ахилесовите сухожилия възникват при младите мъже или жени, на възраст под 30 години. Ако това възпаление е съпроводено със силен оток на сухожилието и ако е имало травма, то в 90% от случаите това значи, че има възпаление. И тогава пациентът трябва да бъде проверен за болест на Бахтерев, за ревматоиден, реактивен или псориатичен артрит.

Възпалението на сухожилията и ставите при болест на Бахтерев, за щастие, рядко е толкова „опустошително“, както е при ревматоидния или псориатичния артрит. В много от случаите може доста лесно да се потисне с помощта на лекарства.

Много по-лошото е, че при болест на Бахтерев протича „вкостеняване“ на връзките на гръбнака, на междупрешленните му стави и дискове. Протича постепенен процес на „срастване“ на прешлените, гръбнакът губи гъвкавост и подвижност. Без правилно лечение за няколко години може да настъпи пълна обездвиженост на гръбначния стълб, когато практически всички прешлени се срастват в една обща костна структура. Това състояние се нарича „анкилозиране“.

Симптоми на Бахтерев

При синдром на Бахтерев прешлените на гръбначния стълб се срастват - вкостеняватВ около 10% от случаите болестта на Бахтерев „стартира“ от поясен или шиен радикулит – тоест боледуващият усеща рязко „пронизване“ или от кръста към единия или двата крака, или от врата към ръката. Но много по-често това заболяване започва постепенно, лека полека.

Поначало симптомите може да приличат много на симптомите на остеохондрозата. Пациентът се оплаква от умерени болки в кръста, които се усилват след покой и почивка, а също и при колебанията във времето. А след леки физически упражнения и загряване неприятните усещания в гърба намаляват.

На първо време болките в гърба се премахват лесно с помощта на нестероидни противовъзпалителни препарати и не предизвикват съмнения у повечето лекари: „Чиста остеохондроза“. Съмненията се появяват по-късно, когато дори и след няколко месеца терапия подобните на „остеохондрозаболки не само не намаляват, а дори постепенно се увеличават. Опитният лекар в тази ситуация трябва да обърне внимание на „възпалителния“ характер на болката в гърба: болката се усилва във втората половина на нищта, между 3 и 5 часа сутринта, и лесно утихва денем, особено по обяд.

Освен типичния ритъм на болката, другите симптоми на тази диагноза са ярко изразената сутрешна скованост в кръста, която също изчезва по обяд, и младата възраст на пациента – от остеохондроза обикновено страда по-възрастното поколение, а болестта на Бахтерев обикновено започва на 20-27 годишна възраст.

Освен това при около половината болни вече в самия дебют на заболяването може да се наблюдава възпаление на очите (зачервяване и чувство на „песъчинки“ в очите), повишена температура и понижаване на теглото. При 60% от пациентите с болест на Бахтерев възпалението на гръбнака се съчетава с увреждане на ставите. При едната от формите на спондилоартрит се възпаляват първо коленните стави и глезените, а при така наречената „ризомиелична“ форма на болестта се увреждат раменните и тазобедрените стави.

Има още един „скандинавски“ вариант на анкилозиращ спондилоартрит, при който се възпаляват малките стави на ръцете и стъпалата – както при ревматоидния артрит. За щастие, за разлика от ревматоидния артрит, ставите при Бахтеревата болест не се разрушават толкова и са много по-податливи на терапия. А при 40% от заболелите възпаления на ставите изобщо не се и появяват (така нареченият „централен“ вариант на болестта, при който възпалителният процес засяга само гръбнака).

Болестта на Бахтерев провокира болки в кръста и гърбаОсвен гореизброените признаци на болестта най-характерен симптом при Бахтеревата патология е нарастващата трудноподвижност на гръбнака и ограничението на подвижността на гръдния кош при дишане. Ограничената подвижност в гръдния кош води до проблеми с белия дроб, което се отразява отрицателно върху общото състояние на болния и провокира различни усложнения – бронхити, белодробни възпаления и др. А вкостеняването на гръбнака води до това, че гърбът с времето напълно или почти напълно губи гъвкавостта си. Пациентът се движи така, все едно вместо гръбнак има пръчка – болният се накланя и обръща с цяло тяло.

Характерен е външният вид на болния. В началния стадий на болестта изчезва нормалната поясна извивка на гръбнака, поясът става плосък и изпънат. В по-късния стадий „застива“ гръдния отдел на гръбначния стълб – формира се така наречената „поза на просяка“. Краката на болния при ходене винаги са леко прегънати в коленете.

Болният в краен стадий на болестта няма как да бъде объркан с болен от остеохондроза – особено ако увреждането на гръбнака се съчетава с възпаление на ставите. За съжаление, лечението в този стадий вече е безполезно – прекалено големи промени са се случили вече в организма. Лечението на болестта на Бахтерев трябва да се започне възможно най-рано, докато все още не се е получило вкостеняване на целия гръбнак и възпаление на ставите. А за това е необходимо колкото се може по-рано да бъде поставена правилна диагноза.

Затова обръщаме Вашето внимание на двата признака, по които болният от Бахтерева болест почти безпогрешно може да се отличи от този, който страда от остеохондроза. Кои са тези признаци, прочетете във втората част на статията ни, където ще Ви запознаем и с начините за диагностицирането на болестта на Бахтерев, какви усложнения може да предизвика и как се лекува това състояние.