Отлагането на соли в ставите е натрупване на соли на пикочната киселина (урати) в ставните структури. Натрупвайки се в тъканите, кристалите от уратите разрушават хрущялната и костната тъкан, като причиняват болка и предизвикват възпаление. Кристалите са с различна локализация: едновременно могат да увредят няколко стави.

Подагра не е самостоятелно заболяване, то възниква в резултат на нарушен метаболизъм.

Освен в ставите тези соли могат да се отлагат и в други органи – бъбреците или в подкожните клетки.

Другото название на тази патология е подагра. Това не е самостоятелно заболяване, то възниква в резултат на нарушен метаболизъм.

Отлагането на солите на начален етап не се проявява с никакви специфични симптоми. Но с времето натрупването на уратите води до непоносим болезнен пристъп и силно възпаление. С този проблем се занимават лекарите-терапевти.

На помощ в констатирането на наличие на прекалено много пикочна киселина и за предотвратяване развитието на подагра идват изследванията на кръвта и урината. На ранните стадии от развитието на болестта до появата на клиничните признаци те са достоверен диагностичен метод за отлагане на соли. Това нарушение може да се лекува успешно и да се контролира.

Причини за отлагане на соли

Основните причини за отлагането на соли в организма е промяната в обмена на веществата в самите стави и нарушение в дейността на бъбреците (недостатъчно извеждане на пикочната киселина). Често процесът започва при съчетание от причините: при нарушен метаболизъм и при наличие на няколко провокиращи фактора (колкото повече са те, толкова по-сериозно е заболяването).

Възможни провокиращи фактори:

  • Липса на физическа активност е една от основните причини за отлагането на соли в организма е промяната в обмена на веществата в самите стави и нарушение в дейността на бъбреците Неправилно хранене;
  • Липса на физическа активност;
  • Простудяване на ставите;
  • Травми на опорно-двигателния апарат;
  • Продължително и прекалено натоварване на ставите;
  • Наднормено тегло;
  • Употреба на спиртни напитки.

При наличие и на най-малкото нарушение на метаболизма всеки един от изброените фактори може да стартира процес на нарушаване работата на ставните структури (и на други органи) и отлагане на соли в тях. В нормално състояние здравата става може да се справи с „излишъците:“на нещо и да ги отстрани, без да допуска възникване на патология. Но ако функциите и поради някакви причини са нарушени и защитните и механизми не „сработват“, кристалите на солите ще се отложат в нея и ще започнат разрушителни действия.

Какъв е механизмът на отлагане на солите?

Често можем да чуем, че остеофитите са резултат от солно отлагане. Това твърдение не е вярно: остеофитите са защитна (макар и патологична) компенсираща реакция на организма. Те имат идентичен строеж с този на костите и друг механизъм на образуване (в сравнение с натрупването на солите).

В ставните тъкани (и в други тъкани, където може да се случи отлагането) се натрупват соли на пикочната киселина – продукт от разпада на пурините. Пурините са натриеви урати, които се образуват, ако пикочната киселина по някаква причина е в повече. Когато тя е много, се съединява с натрия и с кръвта се движи към краката.

По пътя си солите могат да попаднат в ставите и да останат там, особено ако по някакви причини ставите са отслабени. Попадайки в ставната течност, уратите се отлагат в тъканите. Кристалите имат заострена форма, те проникват в самата кост, като се натрупват около нея и я травмират. В резултат на това това отлагане в ставите на соли предизвиква болки и възпаление.

Уратите могат да се натрупват и в други органи и тъкани – например в бъбреците, като предизвикват бъбречна недостатъчност и камъни. Също така уратите може да се отлагат под кожата: на челото, на ушите, в областта на ставите. Тези образувания се наричат тофи. Тофите са запълнени с бяло гранулирано вещество, може да се скрият.

Характерни симптоми при отложени соли в ставите:

  • Характерни симптоми при отложени соли в ставите: мъчителна болка; пукане; сковани движения; теглеща болка; изтръпване; общо или местно повишаване на температурата.Мъчителна болка;
  • Пукане;
  • Сковани движения;
  • Теглеща болка;
  • Изтръпване;
  • Общо или местно повишаване на температурата.

Ако подозирате, че се случва нещо подобно при Вас, се обърнете към лекар. Той ще Ви назначи изследвания и при нужда ще Ви насочи към ревматолог.

Диагностика

Когато процесът се е задълбочил, поставянето на диагноза за присъствие на соли в областта на ставите не е трудно. Наличието на соли на начален етап може да се определи с кръвни изследвания и такива на урината.

Съдържанието в кръвта на пикочна киселина повече от 415 единици е първият признак за отлагане на урати в ставите (дори и без съпътстващи нарушения в работата на бъбреците или самите стави). Плътността на урината е показател за това, излиза ли пикочната киселина от организма в достатъчно количество. Ако този показател е по-висок от 1015, това е показател, че киселината остава вътре, тоест се натрупва.

Още една процедура, която помага да се установи патологията, е изследване на ставната течност в поляризиран микроскоп. При наличие на кристали на соли на пикочната киселина трябва да Ви се направят допълнително изследвания на ставите (с рентген например).

Лечение при натрупване в ставите на соли

Медикаменти

Важен момент в лечението и профилактиката на подаграта е храненето - то не трябва да е неправилно е небалансирано, то може да провокира нарушения в обмена на веществата и отлагане на соли в ставите.При болки и възпаления в ставите независимо от причината се използва нестероидни противовъзпалителни препарати. Лекарят Ви ще избере за Вас най-подходящите. Едновременно с медикаментозната терапия се назначава и диета и физиотерапевтични процедури.

Как да се храним при излишни соли в ставите?

Важен момент в лечението и профилактиката на подаграта е храненето. Ако храненето е неправилно е небалансирано, то може да провокира нарушения в обмена на веществата и отлагане на соли в ставите. Особено това се отнася за хора, които обичат да ядат много и да употребяват алкохол. За да се понижи количеството на пикочната киселина и да се спре прогресът на патологията, трябва да се спазва специална диета.

Какво може да се консумира, кое трябва да се ограничи и кое не бива да се консумира при подагра?

  • Може: пълнозърнест хляб; плодове; зеленчуци, чисто телешко месо; немазна риба; морски дарове; пилешко без кожата; мляко; кисело-млечни продукти; извара.
  • Да се ограничи: свинското, сметаната, яйцата, сиренето, зърнените храни; маринованите продукти; краве масло.
  • Не бива: бял хляб; мазнини; бобови супи; колбаси; майонеза; шунка; консерви; пушени продукти; сосове.

Особено внимание на диетата трябва да обръщат мъжете във всяка възраст и жените в менопауза. Ограничението за жените е свързано с това, че хормонът естрадиол, който се произвежда преди менопаузата, в определена степен защитава организма от натрупването на соли и развитието на подагра.

Физиотерапевтично лечение

Калолечение – калите съдържат много биологично активни съединения, които стимулират обновяването на тъканите и отделянето на продуктите от обмена и солите от ставите.Действен метод при патологично количество соли в ставните структури е физиотерапията. Физиотерапевтичните процедури усилват процесите на обмяна на веществата, способстват извеждането на солите от ставите, регенерирането на хрущялната и костната тъкани, премахват болките. Методите, които се използват, са:

  1. Диадинамика – ефективен метод при наличие на болки. Провежда се дори и в случай, когато човек не може да се вдигне, за да стигне до физиотерапевтичния кабинет (в болницата).
  2. Магнитотерапия – не само елиминира болката, но и нормализира метаболизма, като ускорява извеждането на солите.
  3. Парафино – или озокеритотерапия – веществата, използвани при тези процедури, също способстват отстраняването на болката, помагат за по-дълбокото проникване на активните съединения (ако се добавят такива) в тъканите, усилват хрущялната регенерация.
  4. Калолечение – калите съдържат много биологично активни съединения, които стимулират обновяването на тъканите и отделянето на продуктите от обмена и солите от ставите.

Запомнете, че каквото и лечение да Ви се предпише, без да спазвате хранителен режим и без да преосмислите начина си на живот, нито едно лечение няма да бъде ефективно.