Много спортисти познават разместването на раменната става. Но това не значи, че и обикновеният човек не може да се сблъска с нея. При това състояние се увреждат меките тъкани и връзките. Тази ситуация изисква намесата на лекар – първичен преглед и изписване на лекарства (ако има нужда), избор на вспомагателна терапия.

Симптоматика

При разместване на раменна става се появява силна болка, оток, подпухване, посиняване, натрупване на течности в ставатаВсяка травма се съпровожда с определени симптоми. От силата на изразеността можем да си направим изводите доколко е пострадало рамото. В някои случаи може просто да се разминем с един пакет с лед, а в други да се наложи да се окаже сериозна квалифицирана медицинска помощ. Симптомите при разместване на рамото са следните:

  • Остра болка – появява се веднага след въздействието върху ставата. В зависимост от силата на удара може да премине след няколко часа или дни. Може да напомня за себе си при всяко движение на крайника, но в по-тежките случаи се усеща дори и в състояние на покой. Болката ще се появява винаги при натиск.
  • Оток – възниква вследствие на образуване на подкожен хематом.
  • Подпухване – появява се в резултат на подуване на меките тъкани, заради което се губи контурът на ставата.
  • Натрупване на течности в областта на ставата – този симптом е характерен за силните травми, но може да се види само с помощта на ултразвуково изследване.
  • Синина – появява се в случай че заради травма се наруши целостта на кръвоносните съдове. Цветът на кръвоизлива зависи от количеството кръв, натрупало се под кожата. Ако кожата е наранена, кървене ще има и навън.
  • Разкъсване на мускулни връзки – това състояние възниква при силно въздействие върху съчлението. Ако травмата е довела до мускулно разкъсване, това може да се съпровожда със силно отичане и дори с навлизане на тъкани непосредствено в самата става.

Трябва да знаете, че разместването на дясна раменна става или на лява е именно затворена травма на меките тъкани, но не е счупване. За да не бъркате, трябва да знаете, че във втория случай подвижността на рамото ще бъде напълно нарушена и ограничена. Освен това при въздействие самият човек може да усети щракане в увредената става.

Първа помощ

При разместване на рамо мястото се обездвижва, поставя му се студен компрес и трябва да се пргеледа и лекува от лекар

Независимо колко силно е разместването, винаги може да окажете първа помощ сами на себе си. Най-важното е да знаете как да го направите правилно.

При разместване на рамо трябва да направите няколко неща:

  • Да прегледате визуално ръката, но в никакъв случай не я намествайте и не я разгъвайте;
  • Трябва възможно най-много да обездвижите крайника – най-добре я бинтовайте към тялото си така, че да е полусгъната на 90 градуса;
  • Ако кожата на рамото е наранена, трябва да се дезинфекцират краищата на раната с кислородна вода, а отгоре и да сложите превръзка от стерилни материали;
  • Желателно е да охладите болното място, като парче лед се омотава в чиста кърпа и се налага върху ставата – „компресът“ се държи най-много 10 минути, след което се прави 5-минутна почивка и процедурата може да се повтори;
  • Желателно е болният да е в покой, докато дойде Бърза помощ или докато бъде прегледан от лекар.

Всички гореизложени действия не са залог за успешен изход от ситуацията. Затова дори и на пръв поглед да Ви се струва, че всичко е наред и травмата е незначителна, това не значи, че в ставата не са започнали да протичат патологични процеси. Само лекар може да прецени здравословното Ви състояние.

Диагностика и лечение

Силното разместване може да доведе до сериозно усложнение. Но това може да се случи само ако не се реагира правилно при травма. Затова посещението на медицинско заведение е задължително. Лекарят ще Ви разпита и ще прегледа разместеното място.

Ако въздействието е било силно и изпитвате силен дискомфорт в областта на рамото, трябва да идете допълнително на рентген и ултразвук. Въз основа на получените резултати лекарят ще избере лечебния курс за Вас.

Лечението на ставата до голяма степен зависи от това колко е сложна ситуацията. Например, ако става дума за автомобилна катастрофа и прилежащите тъкани са значително увредени (или травмата не е една), възстановяването изисква не само продължително време, но и сериозни мерки. Във всеки случай ще се използва комплексен подход, който включва медикаменти, физиотерапия и лечебна физкултура. Тук ще се спрем на всеки подход поотделно.

Медикаменти

Много увреждания на меките тъкани на рамото се лекуват с консервативни методи, в частност с помощта на общодостъпни медикаменти. Но това се отнася само за случаите, когато говорим за леките и средните форми на увреждане без развито усложнение. А това още веднъж доказва колко е важно да се разпознае навреме проблемът и да се обърнем към квалифициран специалист.

Медикаментозната терапия може да включва:

  • При разместено рамо се използват болкоуспокояващи и противовъзпалителни препарати, а също и гелове, кремове и мазилаНестероидни противовъзпалителни препарати. Те способстват стопирането на болката, намаляват възпалителните процеси и помагат да се намали отокът. Може да са под формата на таблетки или разтвори за инжекции. Във втория случай болният трябва да посещава лекар в определени дни (лекарят ще направи график), за да му се направят необходимите манипулации. НПВП се използват средно през първите 3-5 дни след получаването на травмата. После лекарят преглежда състоянието на пациента и определя дали ще е добре да се продължи приемът на лекарства от тази категория.
  • Обезболяващи препарати. Тази група се изписва в случаите, когато пациентът изпитва силни болки, толкова, че не може да спи нощем. Тези препарати също може да бъдат на инжекции или на таблетки.
  • Местно лечение. Върху разместването трябва да се действа не само вътрешно, но и външно. Затова се изписват противовъзпалителни мазила и гелове. Те не само намаляват възпалението и отоците, но имат и охлаждащ ефект, благодарение на което болката и подпухването преминават по-бързо.

Веднага ще кажем, че част от тези препарати се продават само с рецепта. Трудно ще си ги купите в аптеката сами. Но ако все пак успеете, това може да е по две причини: първо, фармацевтът е безотговорен щом продава „забранен“ препарат, второ, закупеното лекарство може да е контрабандна, която трябва да се продаде по-бързо.

Освен това цената на оригинала и фалшификата може да се различава значително, заради което много хора се опитват да си купят „по-евтиното“. Затова, когато купувате един или друг препарат, трябва да бъдете внимателни.

Освен това независимо какво пише в инструкцията за дозата и срока на лечение, само квалифициран лекар може точно да изчисли дозировката и продължителността на лечението. Иначе може да си навредите.

Други лечебни мерки

В някои случаи силното разместване може да доведе не просто до кръвоизлив в ставата, но и до натрупване на течности в ставния джоб. Тези ситуации може да провокират сериозни усложнения, които може да започнат с едно просто възпаление и да завършат с некроза на меките тъкани.

Физиотерапия на раменна става при разместване много подходящ метод за лечение на разместено рамоА това вече може да доведе до ампутация. Затова тук трябва да се направи пункция, тоест да се изведе течността (или кръвта) от ставата. В случаите, когато след манипулацията отново се възобновява прекалено голямото количество течност, лекарят може да постави дренаж. Трябва да се носи ден-два, докато количеството синовиална течност се нормализира. Но понякога дренажът може да се носи и по-дълго.

Важно е на първо време да се осигури покой на ставата. Най-добре е 3-4 дни да сте на легло. Ако нямате тази възможност, най-добре е да бинтовате ръката и цялото си рамо с еластичен бинт или да носите специални фиксатори. През нощта се свалят. Прави се с цел да се осигури неподвижност на болната става, като фиксаторите осигуряват и възстановяване на нормалния кръвоток в ставата.

Физиотерапията не е на последно място относно въпроса с какво се лекува разместване на рамото. Тук с голяма ефективност се отличават магнитната терапия, електрофорезата, електростимулацията и парафиновите апликации. Тези процедури се провеждат в медицинско заведение и се изпълняват само по предписание на лекуващия лекар.

Ако ситуацията не е опасна, самият пациент може да използва студени компреси. Като цяло това се препоръчва да се прави веднага след получаването на травма. Тази мярка позволява да се намали рискът от силен кръвоизлив и отичане. Но ако си правите компреси с народни рецепти, първо трябва да се консултирате със специалист относно това как да се лекувате с този метод. Имайте предвид, че народната медицина не само отнема много време, но има и висок потенциален риск да развиете алергична реакция. Затова трябва много да внимавате.

При възникване на усложнения или сериозно травмиране на тъканите на ставата понякога се налага операция. Не трябва да се страхувате от операцията, която Ви се предлага от специалистите, и да си тръгвате от болницата, превъзмогвайки силната болка. Колкото по-рано се направи операция, толкова по-бързо ще функционира пълноценно увредената става!