В първата част на нашата статия „Физиотерапия за стави: видове и ефективност“ Ви запознахме с някои от видовете физиотерапия за болки и болести на ставите, с тяхното действие и ефективност. Тук ще разгледаме и останалите видове физиотерапевтични методи за лечение на ставите, които със сигурност имат много добра ефективност. Имайте предвид, че решението кой вид физиотерапия ще бъде ефективна и ще помогне при Вас за лечението на Вашите стави трябва да се реши от специалист с оглед на причинителя, степента и други фактори.

Електролечение на ставите

Този раздел е най-разработен при назначаване на лечение на деформираща остеоартроза – повече от 60% от процедурите.

Електролечението е вид физиотерапия, която облекчава болките в ставите и помага при ставни възпаленияГалванизация – лечение с постоянен ток с ниско напрежение (до 80 волта). Предизвиква местен (специфичен) и общ (неспецифичен) ефект. В клиничната практика най-често се използва електрофореза: въвеждане на лекарствено вещество с постоянен ток през кожата. В основата на действието на фактора лежи електрическа дисоциация, електролиза и електроосмоза. Предимствата на електрофорезата пред другите методики са:

  • Висока терапевтична ефективност на лекарствените вещества;
  • Въвеждане на лекарството в кожата без нарушения на нейната цялост;
  • В кожата на дълбочина 3 мм се образува депо от йони и частици на лекарственото вещество, които постъпват в кръвния поток и лимфите бавно, равномерно и продължително (до 3 седмици);
  • Може да се въведат различни лекарства едновременно в участъци с различна локализация и размери;
  • Може да се въздейства локално над огнището без общи реакции;
  • Използването на малки дози лекарствено вещество дава икономичен ефект.

Амплипулсова терапия – лечение с синусоидални модулирани токове. Назначава се при артроза за достигане на обезболяващ, трофичен, противооточен и противовъзпалителен ефект. Механизмът на действие е подобен на диадинамичната терапия. Дразненето с ток на вегетативните образувания усилва кръвотока, стимулира функцията на симатико-адреналната система и обменните процеси, подобрява проницаемостта и повишава защитните сили на тъканите.

Интерферентна терапия – лечение с токове с ниска честота. Клинически има място понижаването на болката, намалява се мускулния спазъм, получава се резорбация на периневралния оток, оказва ганглиоблокиращо действие на вегетативните образувания благодарение на потискането на симпатичното звено на вегетативната нервна система.

Физиотерапия с магнитно поле помага за облекчаване на болките при ставни заболявания и има лечебен ефектУлтразвукова терапия – лечение с механични колебания на еластичната среда. Методът значително повишава лимфо- и кръвообращението в тъканите, усилва процесите на регенерирането, размеква отоците, инфилтратите, ексудатите, кръвоизливите. При въвеждане с помощта на ултразвук на лекарственото вещество се достига по-голям обезболяващ и противовъзпалителен ефект.

Индуктотермия – лечебен метод с високочестотно магнитно поле. Клинически се намалява болката и отока на тъканите, намалява се мускулният тонус при контрактиране.

Ултрависокочестотна терапия – използване с лечебни цели на електрическо поле с ултрависока честота, в което електрическата съставляваща преобладава пред магнитната. Като цяло този метод оказва изразително противовъзпалително, обезболяващо, спазмолитично, стимулиращо защитните сили на организма действие, активира многобройните функции на съединителната тъкан, постъпването в огнището на възпалението на различни имунни тела.

Дециметрична терапия – метод на електролечение посредством въздействие върху организма на електромагнитно поле със свръхвисока честота. Използването на този вид терапия предизвиква намаляване на отоците, обезболяващ, трофичен, облекчаващ ефект.

Милиметрова терапия (крайно високочестотна терапия) – лечебно използване на електромагнитни вълни с милиметров диапазон. Този способ има имуномодулиращ ефект, благодарение на което се стимулират клетъчният имунитет, трофичните, защитните функции на организма, усилват се регенериращите процеси.

Светлинна терапия

Светлинната терапия е лечение на артрозна болест с помощта на електромагнитни колебания с оптичен диапазон (светлина), което включва инфрачервено, видимо, ултравиолетово и лазерно излъчване. Биологично действие оказва само поглъщането на енергия. При лечението на артроза се използват инфрачервено, видимо и лазерно лъчение.

Инфрачервеното лъчение води до образуването на топлина, затова се нарича калорично или топлинно. Видимото лъчение е много близко по биологично действие до инфрачервеното. При назначаването на болния на инфрачервено и видимо излъчване се подобрява регионалният кръвоток и лимфоток, ускорява се метаболизмът в дегенеративно изменените подлежащи тъкани, стимулират се процесите на имуногенезата, намалява болката, размекват се инфилтратите, усилва се облекчаващият ефект.

Светолечението и топлинното лечение са методи от физиотерапията, които намаляват болката в ставите

Лазерна терапиялечение с електромагнитно лъчение в диапазон от инфрачервено до ултравиолетово, което има голяма енергия и биологично действие. Клинически лазерното лъчение има отчетливо стимулиращо, противовъзпалително, противооточно, облекчаващо, обезболяващо, нормализиращо локалния кръвоток действие.

Топлинно лечение

Лечението с топлина е патогенетично оправдан терапевтичен метод. Използват се практически всички видове топлинни източници: кал, сапропел, парафин, глина и други. В основата на механизма на действието на това лечение топлинните носители имат не топлинен, а химичен характер. Заедно с това топлинният фактор усилва химичното влияние и предизвиква общи реакции върху организма. Абсорбирането на химичните вещества се случва благодарение на възвратно-постъпващото движение на течността в потните жлези. От химичните вещества, които се абсорбират в кръвотока, най-голямо значение имат сероводородът, микроелементите, органичните киселини, етеричните масла, биологично активните вещества и различните биогенни стимулатори.

Водолечение

Водолечението като вид физиотерапия облекчава болките в ставите и успокояват нервните окончанияВодолечението при болестите на ставите е основано на съчетанието на дразнещи термични, химични и механични фактори. В резултат на това се подобрява кръво- и лимфообращението в тъканите, усилва се трофиката, намалява се тонусът в мускулите, болката, създават се благоприятни условия за възстановяване функциите на ставите. Под влияние на термичното дразнение в организма се усилват обменните процеси, увеличава се скоростта на протичане на биохимичните реакции и микроциркулацията. За усилването на дразнещото действие върху рецепторите на кожата на болния се добавят различни химични вещества във водата: билкови екстракти, йод, бром, натриев хлорид и други. Йоните на био активните микроелементи, които се съдържат в някои минерални води, и разтворените в тях газове проникват през увредената кожа в общия кръвен поток и тогава се проявява специфичният характер на действието на балнеофактора. Така натриево-хлоридните вани, усилвайки кръвообращението в съдовете на кожата и усилвайки обмена на веществата, оказват общо укрепващо и тонизиращо действие.

Пресните вани оказват освежаващо, ободряващо действие, ако се правят за 10-15 минути при температура на водата 34-35 градуса. Освен това при добавянето в тези вани на различни билкови отвари или активни вещества се получава допълнително положителен ефект, който помага да се подобри движението в ставите и да се намали болезнеността заради активното вещество.

Широко се използват за лечение при артроза терпентинните вани, които усилват капилярното кръвообращение, повишават енергийните резерви на организма, способстват намаляването на възпалителния процес и намаляват интоксикацията.

Сероводородните вани оказват отчетливо облекчаващо и обезболяващо действие заради усилването на периферното кръвообращение и процесите на регенерацията.

Радоновите вани се отнасят към алфа-терапията, тъй като основното биологично действие оказва алфа-лъчението. Радонът е инертен радиоактивен елемент, който, при разпадането си, дава алфа-лъчение. Клиничният ефект на радоновите вани се проявява с добро аналгетично, седативно действие, усилване на стопиращите процеси в централната нервна система. Стимулира се регенерацията на увредените периферни нерви и костната система, подобрява се трофиката.