В тази статия ще Ви разкажем за възпалителното увреждане на ставите на пръститеревматоиден артрит. Тук ще опишем симптомите, причините за възникването му и методите за неговото лечение.

Най-честото заболяване на ставите на пръстите на ръцете е ревматоидният артрит. Той се появява по-често при хора на средна и в старческа възраст, по-рядко възниква при децата. Заболяването носи възпалителен характер, протича хронично. Изходът на артрита е грубата деформация на ставите.

Същност на патологията

Ревматоидната болест на пръстите е хронично системно заболяване, което предизвиква ерозивно-деструктивно увреждане на синовиалните обвивки на малките стави, например на пръстите.

Причини

За болките в ставите на пръстите на ръцете може да са виновни преохлаждането, тежкият физически труд, стресът, възрастта

Досега не са установени ясно причините за развитие на ревматоидния артрит на пръстите. Знае се, че болестта е с автоимунна природа, тоест лимфоцитите възприемат клетките на ставите като чужди. Изследванията сочат, че голяма роля във възникването на болестта играе наследствената предразположеност.

Провокатори за развитието на артрит може да са:

  • Инфекциозни заболявания – грип, ангина, ОРВИ, херпес;
  • Преохлаждане;
  • Възраст;
  • Механично увреждане;
  • Тежки физически труд;
  • Стрес;
  • Бременност, кърмене, менопауза.

Забелязва се, че жените са по-склонни към заболяването, отколкото мъжете, и патологията възниква при тях по-често.

Клинична картина

При ревматоидна болест на ставите на ръцете симптомите са възпалителен процес и деформиране на пръстите. Заболяването може дълго време почти да не се проявява.

Симптоми при болести на ставите на пръстите са болка, подпухване на пръстите, намалена чувствителност, ревматоидни възелчета

Първите симптоми могат да са:

  • Хронична умора;
  • Безпричинно понижаване на теглото;
  • Повишаване на температурата на тялото от 37 до 38 градуса;
  • Повишено потене;
  • Чувство на скованост на пръстите.

Дебютът на ревматоидния артрит може да е остър и подостър. При прогресиране на болестта се появяват характерни прояви:

  • Подпухване на ставите на пръстите и на двете ръце;
  • Болки в ставите, възникващи в средата на нощта и намаляващи през нощта;
  • Суха кожа;
  • Намалена чувствителност и подвижност на средния пръст, показалеца и палеца на ръката;
  • Некроза на поднокътната област;
  • Поява на ревматоидни възелчета.

Степени на увреждане ставите на пръстите на ръцетеВ зависимост от симптоматиката има степени на развитие на патологията:

  1. Първа степен: начало на болестта. Усеща се слаба болка в ставите, сутрешно сковаване, продължаващо не повече от половин час. През това време някои обичайни действия (завъртане ключа на вратата, отвъртане на крана на чешмата) предизвикват затруднения.
  2. Втора степен: наблюдава се подпухване на ставите, пукане при сгъване и разгъване на пръстите. Болките се усилват, сковаността продължава до половин денонощие.
  3. Трета степен: пациентът изпитва силна болка, ставите се деформират. Заради затруднените движения човек не може да се обслужва сам. Кожата на ставите червенее и отича.
  4. Четвърта степен: получават се необратими промени в ставните тъкани. Ставните хрущяли се срастват. Напълно се губи подвижността на пръстите и възможността за самообслужване.

Артритът от 3 и 4 степен е показание за инвалидност.

Диагностика

С диагностиката и лечението се занимава лекар-ревматолог. За установяване диагнозата трябва да се проведе клинично, лабораторно и инструментално изследване.

Диагностиката и лечението на болестите на пръстите трябва да е своевременно и грамотно

  • Клиничен преглед. Може да се види подпухналост и хиперемия на меките тъкани над областта на увредените стави на ръцете, подкожни възли и ерозии.
  • Рентгенография. Може да се видят промени, характерни за това заболяване в зависимост от стадия на развитие – изтъняване на костните тъкани, околоставна остеопороза, намаляване просвета на ставните кухини, деформация, извиване и подвиване на ставите.
  • Кръвно изследване. Посочва положителен ревматоиден артрит в плазмата на кръвта, увеличение на скоростта на утаяване на еритроцитите.

Диагностиката на заболяването в началото на развитието предизвиква затруднения, тъй като симптомите на ранен артрит са неспецифични и може да се наблюдават и при други болести. По-късната диагностика води до стремително прогресиране на болестта и развитие на необратими промени в ставите на пръстите.

Лечение

Лечението на болестта на ставите на пръстите на ръцете се провежда комплексно. На ранните стадии болестта се поддава добре на консервативно лечение.

Терапията е насочена към:

  • Понижаване агресията на имунната система на организма по отношение на клетките на ставните тъкани;
  • Премахване на възпалителния процес;
  • Компенсиране на уврежданията.

Медикаментозната терапия остава най-ефективният начин за лечение на това заболяване. Но не по-малко важни методи в период на реабилитация са различните физиопроцедури, масажи и специално разработени упражнения.

В случай че консервативната терапия се окаже неефективна, се провежда операция. Това може да е артродеза – фиксиране на ставата в необходимото положение или смяна на ставата, ако е напълно увредена.

Медикаментозно лечение

Основата на лечението на ревматоиден артрит е приемът на лекарствени препарати. Те се отнасят към различни групи и са насочени към премахване симптомите на заболяването, а също така въздействат и върху патогенезата.

  1. Нестероидни противовъзпалителни препарати – имат обезболяващ и противовъзпалителен ефект, използват се перорално в продължение на няколко месеца. При изразени болки допълнително се използват и външни средства.
  2. Глюкокортикостероиди – имат изразен противовъзпалителен и намаляващ отоците ефект. Използват се вътрешни по схема под формата на вътреставни инжекции.
  3. Цитостатици – потискат автоимунното възпаление, чрез перорален прием под лекарски контрол.
  4. Сулфасалазин – противовъзпалително – приема се вътрешно в продължение на няколко месеца.
  5. Хондропротектори – възстановяват и защитават хрущялната тъкан. Употребата им е вътрешна и външна.
  6. Моноклонални антитела – ако другите препарати не са ефективни, потискат автоимунното възпаление. Приемат се вътрешно дълго време.

Не бива самостоятелно да спираме лекарствата си или да приемаме нови. Корекцията на терапията се прави от лекар.

Физиопроцедури

Физиотерапията е лечебен метод, основан върху физически фактори. Има много различни процедури, които помагат да се премахне болката и да се спре възпалителният процес.

Към най-често използваните процедури се отнасят:

  • Физиотерапия при болки в ставите на пръститеМагнитна терапия;
  • Електрофареза;
  • Лазерна терапия;
  • Фонофореза;
  • Топлолечение;
  • Ултразвук;
  • Кални и парафинови апликации.

Повечето процедури се провеждат в лечебни заведения, но може да си закупите апарати за домашно лечение. Те са лесни за използване и доста ефективни.

Масаж и лечебна физкултура

Неотменна част от комплексната терапия за ревматоиден артрит са лечебната физкултура и масажът. В резултат на масажните процедури и специалните упражнения се премахват успешно болките, сковаността, мускулното напрежение, възстановява се амплитудата на движенията, извеждат се токсините от тялото.

Положителен ефект дава съчетанието на тези методи за лечение. Единственото противопоказание е острият период на болестта.

За да бъде ефектът на масажа положителен, трябва да започнете процедурите колкото се може по-рано. Продължителността на курса зависи от стадия на болестта – на началните стадии са достатъчни 5 процедури, при средна и тежка степен са необходими най-малко 20 сеанса. Лечебната физкултура се препоръчва след масаж и прием на лекарствени препарати, премахващи болката и сковаността.

С гимнастиката и масажа може да се занимавате и вкъщи, но трябва комплексът от упражнения да се одобрен от лекуващия Ви лекар.

Народни методи

Народна медицина за лечение на заболявания на ставите на ръцете

Народните методи за лечение на артрит са комплекс мероприятия, включващи прием на отвари, външно използване на самостоятелно приготвени мазила и разтривки. Има много рецепти.

  • Смесете по 2 с. л. хвощ, жълт кантарион, лайка, липа, добавяйки по 3 с. л. цвят от невен и брезови пъпки. 1 с. л. от сместа залейте с половин литър гореща вода и оставете да престои. Изпийте тинктурата по четвърт чаша 30 минути преди прием на храна.
  • Лаврови листа се мелят, 1 с. л. от тях се залива с чаша гореща вода и се вари 10 минути. Отварата се прелива в термос и се оставя за около 8 часа. След това се прецежда и се приема по 1/3 чаша 3 пъти на ден преди хранене.
  • Смесете по една с. л. прах от горчица, мед и зехтин. Намажете ставите за през нощта.
  • Нагрейте в гореща вода зелево листо и го намажете с мед. Наложете го към болната става и увийте мястото с вълнена шал. Оставете компреса за през нощта.

Лечението с народни средства може да е само допълнение към традиционната медицина и може да се използва само ако е съгласувано с лекар.

Хроничното заболяване на пръстите на ръцетеревматоиден артрит – е много коварно заболяване. Патологията се диагностицира трудно на ранните етапи и прогресира бързо. Симптомите и лечението и зависят от това на какъв стадий пациентът е забелязал признаците на болестта.