Болките в гърба се появяват при всеки човек в различни периоди от живота му. Най-често това се случва в по-напреднала възраст, но гърбът може да ни заболи и когато сме млади. Ако някой е изпитвал такива болки, какво трябва да се прави, как да се окаже първа помощ и кое лечение ще е най-ефективното?

Натоварването върху гърба

Човешкият гръб получава силно натоварване всеки ден и травмите в тази част на тялото не са рядкост. Сред медиците има понятие, че по принцип няма катова нещо като разтежение на мускулите на гърба, тъй като при най-малките увреждания на гърба мускулите се разкъсват. Дори и при обикновени упражнения като физзарядката може да се разкъса мускул, но не е толкова сериозно като уврежданията, когато ни се струва, че ни е схванат гърбът.

Разкъсването е такова увреждане на мускулите, което възниква при големи физически натоварвания, също може да възникне при рязко обръщане или друго неправилно движение. Заедно с това възниква и мускулен спазъм, който пречи да се движим нормално.

Що се отнася до гръбначните връзки, с тях нещата са много по-сложни, тъй като те постоянно получават натоварване, дори и по време на едно обичайно седене на масата. Уврежданията обикновено предизвикват болка и зарастват продължително заради лошото кръвоснабдяване на тази част на човешкото тяло.

Причините

Причини за силните болки в гърба - продължително стоене пред компютъра, работа под наклон, вдигане на тежко, спорт, резки движения.Причините, които могат да провокират разтежение на мускулите и увреждане на връзките са изключително много, трябва да разгледаме най-честите. Ако Ви се е схванал гърбът, причина за това може да е:

  • Неправилно и продължително седене на компютъра;
  • Работа под наклон;
  • Вдигане на тежко;
  • Извиване на тялото;
  • Спортни дейности (често проблеми с гърба се появяват при спортистите);
  • Резки движения, които травмират гръбнака;
  • Изстудяване на гърба (ако е бил изложен на течение например).

Що се отнася до спортистите, най-често могат да разтегнат гърба си тези, които се занимават или със силови видове спорт, или с прекалено травматични. Също така са чести и случаите, когато се получава разкъсване при съревнования, при които до рекорда остава съвсем малко и спортистите се опитват да спечелят на всяка цена и въпреки всичко.

Симптомите

Симптоми при разкъсвания в областта на гърба са болките в кръста, трудно движение, болка в краката.

Гръбначният стълб на човека е една от основните части на неговия организъм. Чрез нервни окончания той е свързан с други части на тялото. Затова уврежданията и болката, които се появяват, могат да са свързани с увреждане в областта на гърба.

Ако имате разкъсване в тази област, се появяват следните симптоми:

  • Болка в кръста, най-често се появява след физическо натоварване, появява се рязко и неочаквано, ако сте прещипали някой нерв, болката може да се разпространи по краката. Що се отнася до болките, те са първо много резки, след това мускулите (особено на краката и седалището) могат да потрепват леко, след което болката става постоянна и тегнеща. Ако не предприемете никакви мерки, симптомите могат да се влошат.
  • Областта на кръста може да се промени визуално.
  • Трудност да се изпъне гърбът, защото гръбнакът е увреден.
  • Напрежението в гърба е постоянно, това пречи да се движите нормално, но ако отпуснете гърба си, ще изпитвате болки.
  • Кръстът и долната част на гърба пробождат леко, може да усещате „мравучкане“ в тази част на гърба.
  • Болката може да се разпространи в краката или в раменете, всичко зависи от това кои точно връзки и мускули са проблемни. Ако гърбът е пострадал в горната част, болката може да се разпространи в рамото, а ако е в долната – в краката.
  • Сериозните увреждания влияят на работата на органите на малкия таз.

Първа помощ

Какво да правим ако ни е схванат гърбът? Разбора се, редки са случаите, когато болницата ни е на две крачки, затова на пострадалия трябва да му се окаже първа помощ. Напълно е възможно, когато човек си е увредил кръста, да се е разместил гръбнакът му. Затова трябва да го сложим да легне на твърда повърхност.

Първа помощ и лечение при силна болка в гръбначния стълб.Ако болката е силна и не минава в състояние на покой, може да се използват обезболяващи препарати. Гръбнакът не трябва да се нагрява, защото това може да усложни ситуацията. След това трябва да изчакате, докато на пострадалия му олекне, и веднага да се обърнете към лекар за помощ. Ако след всички манипулации не му минава, викнете бърза помощ.

Лечението

Ако гърбът Ви е заболял, лечението се извършва на няколко етапа. Първо, поразената област се охлажда. Това може да се направи с помощта на лед, специални мазила, които са с охлаждащ ефект. Ако усещате прострелващ спазъм, най-добре обездвижете гърба си например с корсет.

След седмица не забравяйте и за профилактиката, ако сте решили да разтягате мускулите си, трябва да го правите постепенно и да не се опитвате да направите точно упражнението още на първия ден както трябва. Така може не само да разтегнете връзките си, но и да се нараните сериозно.

Когато вдигате тежко върху гърба си, гледайте да не е много тежко и внимавайте как ще прехвърлите товара върху раменете си. Ако го направите неправилно, може да увредите и рамото, и раменната си става.

Опитвайте се да сте във форма, наднорменото тегло може да допринесе за проблемите с гърба. А укрепеният мускулен корсет ще сведе шанса до минимум.