Официалната медицина се отнася доста сдържано към използването на билки при лечението на различни патологични състояния на ставите, като предпочита да действа с медикаментозни средства. При това дипломираните лекари забравят за това, че съвременните синтетични мазила и таблетки са се появили съвсем скоро, а допреди това векове наред различните заболявания, включително и на ставите, са се лекували с помощта на билки. Друга работа е, че ставните болести не са обикновена настинка и е опасно да ги лекуваме самостоятелно. Само ако имаме необходимите знания и практически опит, можем да се надяваме на положителен резултат от лечението. Разбира се, повечето пациенти нямат такава основа.

Какви ставни увреждания се лекуват с фитотерапия (билки)?

Билките помагат при артрит, артроза, неврит, радикулит, ревматизъм, остеохондрозаРешавайки да се заемем с фитотерапия за болните си стави, задължително трябва да се консултираме с лекар и да бъдем изследвани. В природата всичко е устроено толкова мъдро, че за всяка болест има лек. Затова в богатия арсенал от средства в народната медицина може да се намерят много рецепти за лечение на ставите с билки. Най-много се срещат рецепти за лечение на:

Артритът е провокиран от различни причини на възпаление на ставите.

Артрозата е болест на ставите, причина за която е деформацията на ставните хрущяли.

Невритът е възпаление на периферните нерви.

Остеохондрозата е разрушение на междупрешленните дискове.

Радикулитът в повечето случаи се провокира от остеохондроза и се характеризира с увреждане на окончанията на гръбначно-мозъчните нерви.

Ревматизмът е увреждане на съединителната тъкан на ставите, което има инфекциозни и алергични корени.

Този списък от болести по ставите съвсем не е пълен, но е достатъчен, за да разберем, че за да изберем необходимото лечение за такива различни по природа заболявания, трябва да имаме голям набор от подръчни средства. И природата ни ги е подарила, като е създала около нас толкова богат растителен свят, че от него можем при нужда да си изберем билки, които ще подействат ефективно не само върху болните ни стави, но ще оздравят и целия ни организъм.

Ефектът от лечението с фитотерапия се проявява по-бавно, отколкото ако използване синтетични средства, затова пък въздействието му е много по-продължително!

Какви растения срещу ставни болежки са използвали предците ни?

За никого не е тайна, че максимална полза за организма ни носят веществата с максимално съдържание на витамини, микроелементи и аминокиселини. Ако говорим за ставите, то при цялото разнообразие от свързаните с тях болести болките в ставите се появяват главно по три причини: ставна деформация, увреждане или разрушаване на ставния хрущял и отлагане в ставата на соли.

При проблеми със ставите помагат билкови отвари, компреси, тинктури на основата на аспержи, лапад, лимони, къпини и другиПредците ни, без да знаят бъдещите мъдри названия на ставните недъзи, са разбирали много добре, че за решението на всяка една от тези задачи има билки. Например, кайсиите са ги използвали при лечение на миастения (болест, поразяваща нервно-мускулната структура) – 1 чаша прясно изцеден сок от кайсии или 100-150 гр. сушени кайсии на ден.

При всяка болест на ставите славяните смятали за полезни аспержите, лапада, къпините, боровинките, сливите, ябълките. По-късно към този списък добавили и лимоните. Свежите зелеви листа с векове помагали и днес продължават да помагат да се намали болката при охлузвания и ревматизъм. Също така славянските знахари смятали за незаменимо средство при ревматизъм смесени с мед ядките от леска.

Пресният сок от магданоз отдавна е забележителен за компрес при натъртване. Използвали са го и при подуване на ставите. Освен това при натъртване добре помага и каша от прясно изцеден сок от цвекло.

Кашата от млян корен на хрян е добро обезболяващо средство. Затова често са го използвали за намаляване на болките в гърба и кръста. Също при радикулит поставяли компрес от каша от репички.

За намаляване и разсейване на туморите също имали не малко средства. Най-лесното и достъпно от тях е накисната в горещо мляко среда на хляб, която се поставя върху болното място. С тази цел се използвали и краставици. Специално ги оставяли да узреят напълно, след което ги сушели на слънце, стривали ги на прах и ги използвали като антисептично средство при ставни травми. А превръзки от силен черен чай бабите и до днес използват за разсейване на синини на внуците им.

При ревматизъм най-доброто средство при славянските знахари били различните отвари от цветовете и плодовете на бъз.

Билки в борбата с артрита

За лечение на артрит помага отвара от лайка за вътрешен прием и за компресиАртритът е едно от заболяванията на ставите, възможността за лечението с билки на което е призната от всички лекари. Наистина, към думата „лечение“ те добавят: „вспомагателно“. Много хора знаят, че за лечението на артрит с компреси отдавна се използват аптечните горчици. В онези времена, когато още ги е нямало, не по-малко ефективно ги заменяли с млени зърна горчица. Но нашите славянски предци, макар че не са знаели думата „артрит“, не по-малко ефективно лекували това заболяване с каша от позабравената ряпа. В арсенала им имало и забележителни препарати против артрит от плодове на офика: по 50 гр. сок или по 100 гр. плодове три пъти на ден половин час преди прием на храна.

Не по-малко популярен в древните времена бил сок от червена боровинка, смесен с мед в съотношение 1:1, който пиели 3 пъти дневно по половин чаша непосредствено преди хранене. При ревматоиден артрит много добре помага чесновата тинктура. Трябва да се използва 3 пъти на ден 20-30 минути преди ядене, но не повече от по 15 капки.

Лайката е известна като забележителен природен антисептик. Тя може да е полезна в лечението на артрит като добро обезболяващо средство. Прави се тинктура от цветовете и, като има два вида: за вътрешен прием и за компреси. За първото се използват 10 гр. сухи цветове от лайка, сваряват чаша вода и оставят цветовете да престоят в тази вода половин час. Тази отвара може да се приема 3-4 пъти на ден по 1 с. л. на всеки прием. За компреси тинктурата се прави така: 3 с. л. (15 гр.) сух цвят от лайка се залива с малко вода и се кипва, докато цветовете не се разварят и не станат на каша. Тази каша трябва да се постави върху чиста кърпа, да се остави да изстине (но не напълно, а да не изгори кожата) и се поставя на болното място като компрес.

Лесните рецепти за лекуване на артрит не изискват особени усилия за приготвянето на действени средства.

Лечение с билкови отвари и компреси при остеохондроза

Отвара от млади борови пъпки помага срещу остеохондроза.За разлика от артрита, лечението на остеохондрозата с билки не се признава от официалната медицина. А и няма билки в природата, които могат да възстановят ставните хрущяли. Затова повечето рецепти с билки срещу остеохондроза са предназначени за снемане или намаляване на болезнеността. Също така тези рецепти могат да помогнат и при ревматизъм и артрит.

За снемане на болката е най-добре да се приготви отвара от млади борови пъпки. Измиват се и се смилат, полученият прах се смесва със захар, като пропорциите трябва да са 2 чаши прах от пъпките на бора на 1 чаша захар. Получената смес се изсипва в стъклена кутия и се оставя 2 седмици на прохладно място. Готовата за използване тинктура трябва да е с наситен кафяв цвят. Приема се по 1 ч. л. 3 пъти на ден преди хранене, но не се приема наведнъж, а трябва да се остави 2-3 секунди в устата. При регулярен прием тя може да избави от най-острите болки. Ако се съхранява на хладно място, запазва целебните си свойства за цяла година напред.

Освен пъпки на бор, добър обезболяващ ефект дава използването на различни билкови компреси. Сместа от репей, мента; сместа от невен, хвощ и мащерка; сместа от детелина, черен бъз, хмел и лайка (всички в равни пропорции). Технологията на приготвянето им е една и съща: супена лъжица от всичките се залива с чаша гореща вода и се оставя 15-20 минути да престои. След това с тази тинктура се намокря марля и се поставя върху болната става за 25-30 минути. За да се постигне максимален ефект, тези процедури може да се правят два пъти дневно в продължение на две седмици без прекъсване.

От билките срещу остеохондроза се правят различни билкови смеси за перорален прием. Но съставът им обикновено е многокомпонентен, включващ 5 и повече билки, затова не е целесъобразно да се правят в домашни условия без необходимите знания и опит. Най-добре е да си ги набавите готови от аптеката.

Лекарствените билки могат да правят чудеса, но само ако средствата от тях се приготвят от умели опитни ръце. Опасно е да се самолекувате!