Защо ставите болят и как да го спрем?

Болки в ставите (артралгия) възпрепятстват свободното движение, като могат да се появят по всяко времеБолките в ставите не са типични само за определена възраст – те могат да се появят при всяка една възрастова група, независимо от пола и начина на живот. Причините за това са различни. Вследствие на тези болки се затруднява движението, стига се до отоци и възпалителни състояния. Затова нека разберем какво представляват тези болки, как се проявяват и какво лечение трябва да се прилага.               

Това е широко разпространено и често подценявано състояние. Тези проблеми – ставните болки – се проявяват през зимните месеци предимно, когато симптомите на много ставни заболявания се изострят, но могат да се появят по всяко време и по различни причини. Ставите са сложни структури, които позволяват движението на крайниците на тялото. В рамките на всяка ставна капсула се срещат две или повече костни глави, защитени от сложна система от хрущяли, сухожилия и връзки.Те са много устойчиви и в същото време много деликатни.

Артралгията е медицински термин за болки в ставите. Нейните симптоми са като цяло алармена камбана, че нещо не работи както трябва в ставите ни. Болката може да се появи едновременно в ръцете, краката, коленете, бедрата и долната част на гърба и може да е различна по острота, а също и да бъде придружена от сърбеж.

Какви са причините за ставните болки?

Те могат да бъдат предизвикани както от лоши навици, така и от реални заболявания. Основните причини за тях могат да бъдат разделени в две категории: с физиологичен или с патологичен характер.

Физиологичните фактори са свързани с пола, възрастта и общите физиологически състояния. Към тях спадат и конкретни ситуации като например – случайно падане.

Обикновено тези фактори се обуславят от начина на живот, както и от определени периоди от живота, например, бременност. Най-често срещаните причини, провокиращи болки в ставите са застаряването и съпровождащите го ставни износвания, но има и много други, които могат да причинят болки:

  1. Стрес – стабилността на мускулите се дължи на производството на норепинефрин – хормон, който активира мускулната система.
  2. Менопауза – по време на менопауза болката в ставите е причинена от хормонален дисбаланс на естроген и прогестерон, което води до втвърдяване на меките тъкани около ставите, причинявайки болки и трудно придвижване.
  3. Ставните болки могат да са предизвикани от затлъстяване, бременност, менопауза, стрес или заседнал животБременност – последните месеци от периода, заради надаването на тегло и скелетните промени.
  4. Заседнал живот – липсата на движение води до отслабване на мускулите, които подпомагат ставите. Липсата на движение намалява синовиалната течност – естественото смазващо вещество. Това причинява болка и скованост.
  5. Предменструален синдромхормоналната декомпенсация е също причинител на ставна болка.
  6. Спортни нараняванияпрекомерното спортуване е причина за болки в мускулите и ставите. Някои от нараняванията при спорт не само предизвикват болки, но могат да доведат до патологични заболявания.

Патологичните фактори – това са свързаните със здравословното състояние причини. Най-честите от тях, предизвикващи ставни болки, са заболяванията на опорно-двигателния апарат като подагра, остеопороза, артрит и фибромиалгия. Артропатиите се проявяват също при вирусни инфекции, сезонни заболявания, промени в имунната система. Причините, които могат да предизвикат болки са:

  1. Затлъстяване – болката се причинява от прекалено натоварване на ставната връзка. Най-засегнати са долните крайници (бедрената кост, коляното и глезенът), които носят два пъти по-голямо телесно тегло.
  2. Инфекции с вирусен характер – по време тези инфекции имунната система се концентрира върху вируса, вследствие на което изоставената част от организма страда от изтощение и ставни болки.
  3. Цьолиакия – при тази патология внезапно и рязко се проявяват болки в мускулите и ставите и нестабилност в долните крайници,.
  4. Псориазис – формата, засягаща ставите се нарича псориатричен артрит. Основните симптоми при него са подуване и болки в ставите.
  5. Ревматични заболявания – това са основните патологии, които причиняват този тип болки.Причинителите на болките са остеоартрит, ревматоиден артрит, спондилит, лупус, склеродермия, автоимунно заболяване по време на бременност, синдром на Сьогрен, васкулит и други редки заболявания.

Консервативни терапии срещу ставни болки

Умерените спортни занимания и поддържането на правилната поза на тялото предпазват от болки в ставитеПървата стъпка, която трябва да се предприеме в борбата с болките, е да се свържете с Вашия лекар, който при необходимост да препоръча специалист. В резултат на конкретни прегледи, ортопедът ще едентифицира причината и ще препоръча най-подходящата терапия. Междувременно, за да облекчите дискомфорта в ставите, можете да приложите редица упражнения, които биха облекчили състоянието Ви.

  • Поддържайте добра поза. Неправилната позиция на ставите при движение на тялото са основните  заподозрени за патологии като артрит. Консумирайте храни с противовъзпалителни свойства като ядки и храни, богати на Омега 3, което намалява възпалението и облекчава симптомите.
  • Активен начин на живот – 30 минути ходене пеша осигурява мобилност на ставите, укрепва мускулите и помага да се поддържа тялото под контрол. Избягвайте претоварването.
  • За да противодействате на болката при мускулни контракции и менструални периоди, използвайте бутилка с гореща вода. Дори тези, които страдат от остеоартрит, могат да се възползват от ефекта на топлината.
  • От друга страна при артритно възпаление, травма или прекомерно напрежение на ставните конструкции се препоръчва ледена торбичка. Тя действа благотворно при отоци и ставни възпаления.

Народни методи за лечение при ставни патологии

За здрави стави трябва да се консумират храни, богати на калций, тиквени семки, пчелен мед, а същи и белтъчиниЗа лечение на този тип болки има много популярни методи, но не всички са ефективни, някои от тях не са препоръчителни. Климатът, промените в атмосферното налягане и температурните промени влияят съществено на организма на човека и по-специално върху скелетно-мускулния му апарат.

При болки в ставите е препоръчително да поддържате умерена активност. Понякога тези симптоми могат да бъдат причинени от стрес, затова можете да си позволите малки разходки сред природата. Движението и спортът са панацея при тези заболявания.

В случай, че усещате болка в таза и бедрата, най-вероятно това се дължи на неподходящ матрак. Той трябва да поддържа тялото при сън в подходяща позиция.

За заздравяване на костите и ставите трябва да консумирате храни с богато съдържание на калций и белтъци – млякото и прясното сирене са с най-висок показател на тези вещества.

Една от най-нашумелите рецепти за болки в ставите е:

  • 100 гр смляни тиквени семки
  • 30 гр разтопено краве масло
  • 30 гр рициново масло
  • 30 гр пчелен домашен мед

Съставките се разбъркват до хомогенна смес и се нанасят върху мястото на болката с масажиращи движения.

Когато болката в ставата е локализирана и диагностицирана, и е свързана с дегенеративно заболяване, тогава може да се прибегне до хирургична намеса.

Съвременната ортопедична хирургия предлага различни решения при терапия на ставните заболявания – от класически инфилтрации на хиалуронова киселина до най-иновативните присадки на стволови клетки.

Режим на хранене при влошено ставно здраве

Когато си дадем сметка, че костите и движенията ни са съпроводени с болка, е необходимо да направим промени в нашата диета. Целта е да повишим нивото на калций, магнезий и витамин Д. Дори когато се радваме на добро здраве, костите ни при движения ни сигнализират за някакви нередности.

Употребата на някои вредни продукти, като алкохол и кафе, увреждат хрущялите, костите и ставите и предизвикват ставни болкиБолката в костите и ставите се дължи понякога на износване, причинено с времето, но също така и на липсата на важни вещества, приемани чрез храната. Ако не консумираме достатъчно количество калций и антиоксиданти, то нашата костна система рано или късно започва да страда.

Трябва да ограничим до минимум употребата на сол. Ако Ви е невъзможно да я елиминирате от храната, Ви съветваме да използвате морска сол. Тази сол съдържа минерали, които намаляват натрия и не причиняват дехидратация.

Намалете консумацията на алкохол. Алкохолът препятства абсорбирането на калций и витамин Д, които са базисни за подобряване костните и ставните движения. Поради това е желателно да не се консумира повече от една бира или чаша вино на ден.

Кофеинът спомага за загубата на калций. Не е желателно да бъде употребяван по време на менопауза.

Идеално решение за здравината на костите е да се консумират храни, богати на протеини, зеленчуци и плодове, съдържащи минералите калций и магнезий.

Движението и подходящата хранителната диета са фундаментални при ставните заболявания.

Според последните научни открития, след щателно изследване на хиляди кости от древността до днес, учените антрополози са стигнали до извода, че атралгията е съпътстващо явление в еволюцията на човека.