Радикулитът (лат. radicula – коренче) представлява увреждания на коренчетата (нервните) на гръбначния мозък, които предизвикват моторни, вегетативни и болезнени нарушения. Радикулитът се проявява с интензивна болка, понижени мускулна сила, рефлекси и чувствителност в зоната, инервирана от увреждането на гръбначномозъчния нерв. Диагностиката на радикулит се осъществява с помощта на рентгенография, КТ, МРТ на гръбначен стълб, по показания може да се проведе миелография и лумбална пункция. За лечение на радикулит се използват обезболяващи и противовъзпалителни препарати, блокатори, физиотерапевтични процедури, мануални техники, лечебна физкултура, масаж и други.

Радикулит

Радикулит е увреждане на нервни коренчета на гръбначния мозък, който предизвиква болки и нарушения в движениетоЕтиологичните фактори за радикулит са дегенеративно-дистрофични промени в гръбнака като остеохондроза, деформираща спондилоза, а също и различни аномалии в развитието на гръбнака (сакрализация, спондилолистеза, допълнителни ребра, аплазия на прешлените). Възпалителни процеси в гръбнака може да провокират и преохлаждания, травми, инфекции (грип, туберкулоза, сифилис, цереброспинален менингит), а също и коренови форми на нервно-вирусни заболявания (енцефалит, породен от кърлежи и други).

Болката при радикулит може да се прояви при вдигане на тежко, неловко движение, инфекции или простуди, когато се разтяга или разкъсва фиброзният пръстен на диска, дискът се измества извън пределите на своите граници, а на негово място се образува дискова херния. Често изместеният диск или остеофитите притискат не само гръбначномозъчното коренче, но и близките обвивки и тъкани, които, на свой ред, са допълнителен източник на болка. Освен това в патогенезата на радикулита играят роля още два фактора: дискалгията и мускулно-тоничната болка.

Класификация на радикулитите

В зависимост от топографията на възпалителния процес радикулитите се делят на:

  • Поясно-кръстен;
  • Гръден;
  • Шиен,

които от своя страна могат да са с хронична или остра форма. Освен това има и първични радикулити (с токсичен, с инфекциозен произход) и вторични, предизвикани от аномалии на гръбначния стълб и гръбначния мозък. При менинго-радикулита възпалението се развива едновременно в коренчетата на гръбначномозъчния нерв и в обвивката на гръбначния мозък.

Симптоми на радикулит

При радикулит се появява остра болка, заради притискането на нервно коренчеОсновните симптоми при радикулит са болки, намалени рефлекси, частично разстройство на чувствителността, вегетативни нарушения. Първите пристъпи на болка, свързани с въздействието върху пръстена на междупрешленния диск, са с дифузен характер (наподобяват „миозити“ или „прострелване“). И само с образуването на херния на диска, която притиска коренчето, се формира коренов синдром, когато възникват усещания за пробождане и изтръпване. В областта на увреденото коренче се развива инервация и вследствие на това се понижава или съвсем липсва чувствителност (температурна, тактилна, болезнена). С времето се увеличава слабостта в мускулите, които се намират в зоната на увреденото коренче, чак до пълната им атрофия.

Симптоми за първичен радикулит (инфекциозен и токсичен) са прояви, съответстващи на заболяването, предизвикало радикулита (в случай на ОРВИ – повишена температура, треска и т.н.). При поясно-кръстен радикулит локализацията на болката, която се усилва при ходене и кашлица, може да е в областта на пояса, пищяла, бедрото или стъпалото. На началния стадий болестта протича по типа на лумбагото, лумбалгията и лумбоишиалгията.

Основният симптом на лумбаго е внезапната остра болка в пояса, която възниква при вдигане на нещо тежко, а също и при преохлаждане или неволно движение. За възникване на болката играе роля и дразненето на рецепторите на фиброзния пръстен на диска или сублуксациите на междупрешленните стави. Ограничена е подвижността в поясния отдел на гръбнака, тонусът на мускулите е повишен, те са болезнени при допир. В повечето случаи силните болки (прострелите) не позволяват на болния да стои или да ходи.

Лумбалгия – тъпа болка с подостър характер в областта на пояса. Често рецидивира. Затруднения при сядане, ходене и всякакви движения в пояса. В редица случаи се проявяват слабо симптоми на напрежение.

При лумбоишиалгия болката в пояса (както с остър, така и с подостър характер) се появява в единия или и в двата крака. Развиват се нервно-мускулни, вегето-съдови и трофични нарушения в долния крайник. Наблюдава се повишен тонус на мускулите на пояса, ограничени движения и изравняване на поясната лордоза.

При шиен радикулит се появяват остри болки в областта на вратаЗа частично снемане на болката при радикулити болните приемат „защитна“ поза: седят, свивайки крак под себе си и подпирайки се с ръце на леглото, или лежат, поставяйки възглавница под корема си. Походката се променя: когато се движат, болните се опитват да се крепят предимно на здравия крак. Много често се наблюдава повишен тонус на поясните мускули, анталгична сколиоза, по-рядко кифоза. При допир болезнени стават паравертебралните точки в областта на пояса, задната повърхност на бедрото, подколенната ямка, петата и средата на стъпалото и това е, едва ли не, определящият комплекс от симптоми при поясно-кръстния радикулит.

Първите симптоми при шийния радикулит са болки във врата (от едната страна), принудително положение на главата (хипопластична крива шия), повишен тонус на вратните мускули, патологична лордоза на врата. Болката се повишава при кашляне, кихане и всяко движение на главата. При образуване на хернии на диска и притискане на коренчета болките се разпространяват към ръката, предната част на гръдния кош или лопатката. Наблюдава се понижаване на дълбоките рефлекси и перестезия (в дисталните отдели на ръката). Болката при радикулити може да се обостри през нощта, в тези случаи болните са принудени да ходят повече, „люлеейки“ болната ръка.

Развитието на гръден радикулит започва с рефлекторно-възбудителни симптоми (болезненост на паравертебралните точки, мускулно-тонични нарушения). В кореновия стадий на гръдния радикулит се проявяват разстройства на чувствителността в областта на увредените коренчета, двигателни нарушения (пареза на разгъвачите на пръстите и на китките като цяло). В случаите, когато възпалителният процес засяга симпатиковите образувания на ръката, се наблюдават вегето-съдови нарушения (отичане, потене, студени тръпки). Може да се развие спондилокоронарен синдром. Той се проявява с болки в областта на сърцето по време на свиване и разгъване на тялото, извъртания, накланяния и т.н. Тези болки се поддават лошо на лечение с обикновени коронароразширяващи средства.

Запознайте се с диагностицирането, подходите за лечение и профилактичните мерки срещу възникване на радикулит във втората част на тази статия.