В първа част на тази статия Ви разказахме подробно какво представлява радикулитът и кои са симптомите, с които се проявяват различните видове радикулит. Тук ще поговорим за това какви усложнения може да предизвика това заболяване, как се открива, как се лекува и какви са профилактичните мерки, които можем да предприемем срещу радикулит.

Усложнения при радикулит

Радикулит се открива с рентгенография, спондилограма, лумбална пункцияУвреждането на гръбначномозъчните коренчета и образуването на хернии на междупрешленните дискове може да доведе до притискане (или запушване) на големите коренови вени и радикуломедуларните артерии. Намаленият кръвоток може да повлече след себе си развитие на исхемия с различна етиология и вследствие на това – инфаркт на гръбначния мозък, при което се нарушава чувствителната и двигателната функции на човека. В това състояние може да се определи група на инвалидност.

Диагностика на радикулити

Рентгенологичното изследване на гръбнака при различни форми на радикулит обикновено показва остеохондроза, която се среща много често. Затова прегледът трябва да е обстоен. С цел изключване на деструктивни процеси в гръбначния стълб се прави спондилограма. Но тя не може да верифицира дискогенна етиология на заболяването. При поясно-кръстните радикулити се провежда лумбална пункция, която открива малко повишаване на съдържанието на белтъчини.

За разпознаване етиологията на радикулитите трябва да се изучи внимателно анамнезата, клиничната картина, а също и много параклинични данни (клиничен анализ на кръвта, миелография, спондилограма, изследване на церебрално-гръбначна  течност, МРТ и КТ на гръбначния стълб и т.н.). Трябва да отбележим, че при дискогенните радикулити по принцип страдат само едно-две коренчета. А при гръдните радикулити трябва да се изключи вертеброгенна остеохондроза, тук причината за притискане на коренчетата се крие в други заболявания. Освен това радикулитът трябва да се различава от остър миозит на мускулите на гърба.

Лечение на радикулити

Лечението се провежда от вертебролог или невролог. Водещата триада в лечебния процес е обездвижване на гръбначния стълб (твърд матрак), топло и аналгетици. Тя помага първо да се спре обострената болка. При хипералгични форми на радикулит трябва да се добави и вутремускулно въвеждане на аналгетици. Препоръчва се и местно-възбуждащо средство – разтриване. Голямо значение в лечението на радикулит има физиотерапията, блокирането на мускулните спазми, екстензията. След частично снемане на болката следва лечебна физкултура, масажи и мануална терапия.

Радикулит се лекува чрез обездвижване, физиотерапия, екстензия

При влошен лумбагоишиалгичен синдром на болния се изписват инжекции с витамини от група В. Използването на витамин В12 в големи дози оказва силен болкоуспокояващ ефект. В тежките случаи може да се проведе новокаинова блокада или интравенозно въвеждане на Диазепам и други успокояващи средства. Ако болката не спира (при 3-4 месеца терапия), се препоръчва операция на гръбначен стълб (за премахване на дисковата херния). Задължителен показател за операция при радикулит е парализиращият ишиас, който провокира притискането на конската опашка с развиване нарушения на функциите на тазовите органи. За лечение на рецидиви се препоръчва санаторно-курортното лечение с използване кал, сероводородни и радонови вани.

Прогноза при радикулит

Благоприятна прогноза е възможна в случай на своевременна диагностика и лечение, което включва всички възможни направления. Само при този подход може да се очаква оздравяване без рецидиви. В случай на развита исхемия и инфаркт на гръбначния мозък в последствие, няма как да се прогнозира напълно оздравяване, тъй като последици от тези усложнения често са нарушена двигателна и чувствителна функции.

Профилактика на радикулити

Профилактиката на радикулити включва мерки, насочени към поддържане на правилна стойка, укрепване мускулите на гърба. Препоръчва се да се избягват прекалените натоварвания върху гръбначния стълб. Правилната стойка по време на сън и в будно състояние минимизира напрежението, което изпитва гръбнакът. Не трябва да се спи на прекалено твърди матраци. Въпреки битуващото мнение, те могат да изкривят положението на гръбнака и да нарушат функциите му. За да се избегне това и да се запази естественото извиване на гръбнака, се препоръчват да се поставят неголеми възглавници под врата и гръбнака или да се използва полутвърд матрак, който може да поддържа естественото положение на гръбначния стълб.

Поддържането на правилна осанка е много важно. Когато се вдигат предмети от пода, се препоръчва да се сгъне кракът в коляното, без да се накланя тялото. Така натоварването ще бъде не върху гърба, а върху краката. Препоръчва се и да се избягват неудобните пози (продължителното седене на маса с наведена глава, седенето пред телевизора с подпряна брадичка върху гърдите и т.н.). Освен това голяма роля в профилактиката на радикулитите има гимнастиката, която заздравява гръбните мускули, а също и спортните занимания и каляването, които повишават устойчивостта на организма към физическото натоварване и преохлаждането.