В този материал ще Ви разкажем защо гръбначният мозък има нужда да бъде надеждно защитен. Ще опишем анатомичните структури, които защитават този орган.

Всеки, най-вероятно, знае къде в тялото ни се разполага гръбначният мозък – в гръбначния стълб, разбира се. И по-точно в гръбначния канал, който го защитава надеждно от увреждане. Но и тази защита също може да се наруши. Тогава се развиват тежки патологични състояния, като някои от тях дори са опасни за живота.

Имайки предвид къде се намира гръбначният мозък, специалистите могат да предположат наличието на едно или друго заболяване. Също така това помага да се проведат някои диагностични и лечебни процедури.

Какво е гръбначен мозък?

Централната нервна система е изградена от два отдела – гръбначен и главен мозък. Всички нерви се отнасят към периферната нервна система. Гръбначният мозък представлява продължение на главния. Той има формата на дълга тръбичка, която се стеснява в края.

Гръбначният мозък е изграден от сиво и бяло вещество с различни функции и е защитен от гръбначния стълб

Също като главния мозък, той се състои от сиво и бяло вещество:

  • Сивото вещество представлява телата на нервните клетки;
  • Бялото вещество са нервните влакна.

Тези две вещества изглеждат като крила на пеперуда. Нервните клетки (невроните) образуват ядра в този орган, които отговарят за различни функции. Невроните, които се намират в този отдел на нервната система, не са еднакви на всичките му нива. В гръдния отдел има най-много ядра – невронни клъстери.

От гръбначния мозък по двойки излизат гръбначно-мозъчните нерви, които отговарят за двигателната и чувствителната функция на торса и крайниците, а също така регулират работата на вътрешните органи.

Чувствителната функция се осигурява от чувствителните ядра, които се намират в сивото вещество, и от чувствителни нервни влакна. При дразнение на рецепторите се предава импулс по тези структури към кората на главния мозък.

Двигателната функция се осигурява от двигателните нервни влакна и ядро. Импулсите от кората на главния мозък се предават по тях към изпълнителния орган и така се прави едно или друго движение.

При увреждане на който и да е участък от гръбначния мозък ще се наблюдава загуба на функциите под този участък.

Местоположение на гръбначния мозък

И така, къде се намира тази тръбичка? Тъй като тя е част от централната нервна система, която регулира работата на целия организъм, има нужда от масивна защита от външните въздействия. Затова гръбначният мозък се намира в костна „кутия“, образувана от телата на прешлените – гръбначен канал. Целият гръбначен стълб на човека се състои от 33, в някои случаи от 34 кости, които съставят няколко отдела.

Мястото на прешлените в човешкия гръбначен стълб е строго определено, също и броят им:

  • Шийният отдел е образуван от 7 прешленни кости;
  • Гръдният – най-големият – включва 12 прешлена;
  • В поясния и кръстния отдели има по 5 прешлена, при това в кръстния те се срастват и образуват една цяла кост;
  • Опашката съдържа 4-5 прешлена.

Гръбначният мозък се намира в отворите на прешлените на гръбначния стълб, като започва от врата и завършва преди конската опашка

Прешлените служат за ориентир за определяне мястото на вътрешните органи при здравия човек. Например бъбреците са на нивото на прешлена от 12-тия гръден до 3-тия поясен, десният бъбрек е малко по-нагоре.

При децата разположението на прешлените е малко по-различно, отколкото при възрастните хора. При детето, което е в утробата на майка си, те са малко повече. Кръстните прешлени още не са образували една цяла кост. Скелетът се образува окончателно в продължение на няколко години след появата ни на бял свят.

Гръбначният канал е образуван от отверстия на прешлените. Той завършва в опашката. Но разположението на гръбначния мозък в него е малко по-различно.

Гръбначният мозък започва от голямото тилно отверстие на черепа, преминава през шийния и гръдния отдел изцяло. Но той завършва на нивото на втория поясен прешлен, а по-нататък в гръбначния канал има само нервни влакна. Те образуват така наречената „конска опашка“ или терминалния отдел.

Освен от костната кутия, гръбначния мозък е защитен чрез плътна обвивка, изградена от съединителна тъкан – епидурална. Под нея се намират други две тънки обвивки – субдурална и арахноидна.

Всички те изпълняват функция на защита – било то от външно въздействие, било от проникване на микроорганизми. Освен това между тези обвивки има течност – ликвор. Изследването на ликвора се провежда за диагностициране на много заболявания.

За да се получи ликвор, трябва да се направи гръбначно-мозъчна пункция – за провеждането на тази процедура инструкцията е много прецизна. Ориентир в случая е положението на 2 прешлена от поясния отдел – където завършва гръбначният мозък. Два междупрешленни промеждутъка по-надолу се прави дупка на мозъчните лигавици. След това през игла се взема ликвор и се насочва за изследване.

Гръбначният мозък, независимо колко добре е защитен от гръбначния стълб, може да се увреди при различни обстоятелства

Още един начин за изследване на гръбначния мозък е компютърната томография. Този метод позволява мозъкът да се разгледа по цялата му дължина и всичките му слоеве.

 Благодарение на това се откриват незначителни патологични изменения в него. Цената на това изследване не е малка, затова то се провежда при строги показания.

Какви увреждания може да се наблюдават на гръбначния мозък?

Независимо, че е много добре защитен, има случаи, в които гръбначният мозък може да се увреди:

  • При автомобилни катастрофи;
  • При падане от високо;
  • При някои инфекциозни заболявания;
  • При ракови процеси;
  • При дегенеративни заболявания на гръбнака.

При травми и дегенеративни патологии причина за увреждането на гръбначния мозък са различни нарушения на положението на прешлените. При инфекциозни проблеми мозъкът се уврежда от токсините на микроорганизмите. При рак той се притиска.

Симптомите, които ще се наблюдават при увреждане на гръбначния мозък, ще зависят от мястото на увреждането.