Спондилозата е хронично заболяване, при което по телата на прешлените се образуват костни израстъци. Те се наричат остеофити или спондилофити. По принцип те не причиняват проблеми, но с времето могат да доведат до неподвижност на врата, кръста или гърба.

Да се спре развитието на спондилозата значи да се избегнат усложненията и, да се възстанови работоспособността, да се избавим от болките и трудноподвижността във врата, гърба, кръста или съществено да намалим симптомите.

Какво е спондилоза?

Спондилозата, обикновено наричана остеоартрит на гръбначния стълб, е широк термин, който описва възрастовото увреждане на междупрешленните дискове и ставите. Тя може да засегне различни части на гръбначния стълб: шийната (врата), гръдната (средния гръб), лумбалната (долния гръб) и сакралната област. Това заболяване включва различни симптоми като болка, скованост и намалена подвижност. Обикновено е свързано с естествения процес на стареене, но рискът от него се увеличава от фактори като предишни травми, генетика, и неподходяща физическа активност.

Спондилоа е заболяване на гръбначния стълб, при което се появяват костни израстъци - остеофитиСпондилоза възниква често на фона на остеохондроза, но е различна патология. Остеохондрозата е самостоятелно заболяване. Спондилозата не е толкова болест, колкото ответна реакция на гръбначния стълб. Основна роля при това играе не пулмообразното ядро на диска (както е при остеохондрозата), а надлъжната връзка на гръбнака и жилавият пръстен на диска, което се състои от фиброзна тъкан. Затова методите за лечение при тези две диагнози са различни.

Защо възникват остеофитите?

За да разберем причината за спондилозата, трябва да си представим най-общо анатомията на гръбнака. Той се състои от тридесет прешлена, които са съединени помежду си с еластични пластини – дискове. Освен това гръбначният стълб е свързан с две надлъжни връзки – задна и предна. Тези връзки са прикрепени към прешлените.

С възрастта или заради заседналия начин на живот обменните процеси в дисковете и връзките на гръбнака се нарушават. В първия случай това е свързано с обезводняването на организма. Във втория – с постоянните спазми в долния, средния или годния отдел на гърба и врата.

Спазмите нарушават притока на кръв към дисковете на гръбнака. Възниква недостиг на хранителни вещества и строителен материал, обезводняване на дисковете и изсъхването им. Тези промени се съпровождат със загуба на еластичност. Дискът вече не може както по-рано да противостои на натоварванията, които стават все повече заради мускулните спазми. Налягането вътре в диска расте и обкръжаващият го фиброзен пръстен започва да изпъква. При това той откъсва от гръбнака част от предната връзка. Възниква микротравма.

В резултат на този продължителен процес прешлените постоянно губят опора. В отговор по тях се образуват разраствания, които увеличават площта на опората, за да възстановят устойчивостта. Тези разраствания са остеофити, а процесът на тяхното възникване и растеж – спондилоза. Допълнителен фактор за нейното развитие може да бъде втвърдяването, тоест изпадането на калциеви соли в предната надлъжна връзка.

Симптомите на спондилоза

Лицата, страдащи от спондилоза, могат да изпитат разнообразие от симптоми, включително, но не само:

  • Хронична болка в засегнатата област.
  • Скованост или намален обхват на движение.
  • Излъчваща болка в крайниците (ако са засегнати нервите).
  • Главоболие (особено при шийна спондилоза).
  • Мускулна слабост или изтръпване поради компресия на нерва.

Тежестта и проявлението на симптомите могат значително да варират сред пациентите, като някои изпитват минимален дискомфорт, а други - сериозна, инвалидизираща болка и неврологични дефицити.

При спондилоза на гръбнака се появява болка, скованост, трудна подвижност в областта на уврежданетоНа първия етап остеофитите не се проявяват почти по никакъв начин. Може да се заподозре тяхното наличие само по затрудненото завъртане на главата, сковаността, тежестта в кръста, гърба. С времето към трудноподвижността се присъединява тъпата болка. Обикновено тя се усилва при дълго стоене, движения, но се запазва и в покой.

Човек, страдащ от спондилоза, дълго време не може да си намери удобна поза на главата по време на сън заради постоянното усещане на дискомфорт. При поясната спондилоза той се свива на топка, за да намали болката, напрежението и дискомфорта.

Следващият етап на развитие на спондилоза е постепенното сближаване и срастване на остеофитите.  Той се съпровожда със смаляване разстоянието между прешлените, през които преминават нервни коренчета. Възниква притискане на нервите, което провокира силна болка и допълнителен мускулен спазъм. Заради постоянното напрежение се присъединяват мускулни болки.

Трудноподвижността на пострадалия отдел на гръбначния стълб прогресира. На този етап се появяват допълнителни симптоми. В шийния отдел се появява изтръпване на дланите (пръстите), болки в тила, главоболие, нестабилно налягане. Гръдната спондилоза се появява с болки и скованост между лопатките, болка в гърдите. В поясния отдел това са неприятни усещания в задните части, тежест, вдървяване, студ, понижена чувствителност в краката.

Как се диагностика медицински Спондилозата?

Диагностицирането на спондилозата включва комбинация от клиничен преглед и изображаващи изследвания. Вашият медицински специалист може да използва:

  • Магнитно-резонансна томография (МРТ) за визуализация на меките тъкани и нервите.
  • Компютърна томография (КТ) за подробен изглед на прешлените кости.
  • Рентгенови лъчи за откриване на костни промени.
  • Електромиография (ЕМГ) за оценка на здравето на мускулите и нервните клетки, които ги контролират.

Как се лекува спондилоза?

Въпреки че няма лек за спондилозата, съществуват множество методи за лечение, насочени към управление на симптомите и подобряване качеството на живот. Основната цел на лечението на спондилоза е да се преустанови развитието на остеофити, да се облекчат симптомите, да се увеличи подвижността и обемът на движенията във врата, в кръста, в гърба, да се възстанови качеството на живот и работоспособността. Тези резултати могат да се постигнат чрез комплексно използване на методи от източната медицина.

Етап 1 (диагностика, облекчаване на болката)

Етапите на лечение на спондилоза са диагностика и облекчаване на болките и оздравяване на гръбначния стълбПри преглед лекарят провежда диагностика. Преглеждайки гърба по дължината на гръбначния стълб, той ще усети участъци с мускулно напрежение. Изследва се степента на усилване при завъртане на тялото, врата. Изучават се неврологичните рефлекси, за да се определи степента на притискане на нервите. При липса на снимки пациентът се насочва към рентгенография. При наличие на съпътстваща остеохондроза и подозиране на протрузия или дискова херния, се назначава МРТ.

Получавайки данните от изследванията, лекарят съставя индивидуален курс на лечение. При наличие на остри симптоми то започва с облекчаване на болезнеността и мускулното напрежение. Това се прави с помощта на масажи (точкови и лечебни) и иглотерапия. На този етап се възстановява чувствителността на изтръпналите пръсти или други части на тялото. Облекчават се симптомите, свързани с притиснатите нерви в гръбначния стълб.

Етап 2 (оздравяване на гръбнака)

На този етап лекарят въздейства върху причината за образуване и разрастване на остеофитите. Спондилозата е дегенеративно-дистрофично заболяване. Затова за лечението и трябва да се нормализират обменните процеси в гръбначния стълб, като се стартира процес на заздравяване и възстановяване на съединителните тъкани.

Това може да се направи само по един начин – да се премахнат мускулните спазми, да се намали натоварването върху гръбната и да се подобри кръвотокът към междупрешленните дискове. Тук източната медицина е с доказан ефект. Обикновено лечебният курс включва от 9 до 15 лечебни сеанса. В много случаи лечението на спондилоза се провежда едновременно с лечението на остеохондроза или другите усложнения.

Лечебни методи при спондилоза

Лечението на спондилозата включва медикаментозни терапии, физиотерапия, корекция на начина на живот и в тежки случаи - хирургическа интервенция. Превантивните мерки могат да забавят развитието на заболяването и да подобрят качеството на живота на пациентите.

  • Иглотерапия - Използва се на първия и втория етапи от лечението. Облекчава болката, премахва изтръпването и възстановява чувствителността в пръстите на ръце, краката. Помага да се намали мускулното напрежение, спазмите, отоците и възпаленията в местата на притискането на нервните коренчета.
  • Точков масаж - Елиминира напрежението, намалява спазмите в мускулатурата, натоварването върху гръбначния стълб. Усилва кръвообращението, притока на кръв към увредената част на гръбнака, намалява възпалението. Помага да се премахне сковаността, мускулната тежест, подобрява подвижността на онзи отдел, който страда от заболяването.
  • Моксотерапия - Стимулира заздравяването и обновяването на съединителната тъкан в дисковете и връзките на гръбначния стълб, подобрява кръвообращението, загрява и отпуска мускулите, усилва ефекта на иглотерапията.
  • Каменотерапия  - Нагретите камъни се поставят по дължината на гръбнака, с тяхна помощ лекарят загрява и отпуска мускулите, подобрява циркулирането на кръвта. Разтривайки гърба с нагретите камъни, лекарят снема мускулното напрежение, стимулира цялостно кръвообращението.
  • Хирудотерапия -  Помага да се премахне застоят на кръвта в мускулите на гърба, съдовите отоци в областта на гръбнака, подпомага доброто кръвообращение, оказва антивъзпалително действие.
  • Вакуумна терапия - Създава приток на кръв, отпуска мускулните влакна, подобрява процесите на метаболизма, подхранването на съединителните тъкани на гръбнака.

Превантивни мерки и промени в начина на живот преди заболяване със спондилоза

Поддържането на здравословен начин на живот може да забави прогресирането на спондилозата или да предотврати нейното появяване. Някои препоръчани стратегии включват:

  • Редовни упражнения, фокусирани върху здравето на гръбначния стълб.
  • Поддържайте здравословно тегло според общоприетите форми.
  • Избягвайте пушенето.
  • Хранете се правилно.

Въпреки че спондилозата е част от естествения процес на стареене за мнозина, разбирането на състоянието помага при управлението на неговите ефекти върху нашето качество на живот. Комбинацията от медицинско наблюдение и проактивен подход към поддържането на здравето на гръбначния стълб може да подобри резултати за засегнатите.

AI Д-р Здравко Ставов е медицински експерт с дълбоки познания по анатомия на човека, с фокус върху здравето на ставите, костите, сухожилията, хрущялите и гръбначния стълб.