Пролин е едно от най-важните аминокиселинни вещества в организма на човека. Сформира се от глутаминова киселина, участва в продукцията на колаген, от чието ниво зависи състоянието на кожата, костите, ставите. Недостигът на пролин води до обща слабост, спад на силите, главоболие, поява на обриви по кожата и понижаване на нейния тургор. Попълването на дефицита на пролин е възможно по изкуствен път – с прием на хранителна добавка с Л-пролин.

Л-пролин като хранителна добавка поддържа здравословното състояние на опорно-двигателния апарат, предпазва от заболявания на ставите

Какво е L-пролин?

Л-пролин е заменима аминокиселина, която влиза в структурата на всички познати белтъчини. В организма на човека е необходима за произвеждането на колагенови влакна, които влизат в състава на съединителната тъкан на човека – сухожилия, връзки, кости, кожа, стави.

Нишките колаген заедно с еластина образуват здрава мрежа, която съхранява еластичността на кожата и я защитава от увисване и ранни бръчки.

Пролин се формира в човешкия организъм, но понякога не в достатъчно голямо количество. Синтезът на пролин пада при вегетарианска и нискобелтъчна диета. За недостиг на аминокиселината сочат грубата кожа, възпалителните процеси в ставите, дълго незарастващите рани, повишената възбуда. При наблюдение на тези симптоми е добре да се коригира хранителния режим и да се допълни с хранителна добавка Пролин.

Функциите на пролин в организма

Да разгледаме подробно функциите на пролина в човешкия организъм. Както вече казахме, той е част от колагеновите белтъци, които формират основата на практически всички тъкани в организма на човека. Основната заслуга на тази аминокиселина е, че възпрепятства развитието на атеросклероза, различни видове онкологични заболявания, а също и мускулна недостатъчност. Пролин също така отговаря за здравето на сърцето и артериите (прави ги по-здрави и еластични), пречиства кръвоносните съдове, разтваря тромбовете, нормализира кръвното.

Пролин подпомага здравето на ставите, предпазва от възпаление и болки в ставите

Неслучайно това вещество се нарича „аминокиселината на красотата“. Пролин контролира синтеза на колаген, а това значи, че оказва влияние върху състоянието на кожата, като я прави по-стегната и млада. Хората над 30 години трябва да следят нивото на това вещество в тялото си, което ще им помогне да избегнат преждевременната поява на бръчки.

Пролин, както вече казахме, помага на раните да заздравеят и подпомагат за по-бързото възстановяване след травми. Доказан факт е, че при хора, които не изпитват дефицит на пролин, травмите на ставите и мускулите се срещат по-рядко.

Освен това пролин участва в синтеза на хормони на щитовидната жлеза, стимулира работата на хипофизата, увеличава скоростта на обмяната на веществата. Това вещество участва в запасяването на гликоген в мускулите и черния дроб. Затова за спортистите е важно да контролират нивото на пролин в организма си.

Полезните свойства на пролин

Л-пролин се използва като допълнителен източник на аминокиселината. Периодичният курс на прием на тази добавка се препоръчва и на хора, които нямат проблеми със синтезирането на пролин в тялото. Пролин се усвоява много добре, затова не може да се предозира.

Използването на пролин като хранителна добавка осигурява:

  • Укрепване на връзковия апарат и ставите;
  • Произвеждане на колаген;
  • Укрепване на сърдечния мускул;
  • Подобрява състоянието на дермата;
  • Здравина на съединителната тъкан, което се отразява положително и върху функциите на бъбреците, черния дроб, очите, съдовете.

Пролин е аминокиселина, която пречиства кръвоносните съдове и подпомага здравето на сърдечно-съдовата системаЛ-пролин пречиства съдовите стени от холестеролна плака, като така предотвратява развитието на атеросклероза и сърдечно-съдови патологии. Аминокиселината влияе благотворно върху състоянието на хрущялната тъкан и ставите, затова добавките с пролин често се използва при лечение на дегенеративни и възпалителни патологии на гръбначния стълб.

От допълнително постъпване на пролин в организма човек се нуждае в периода на възстановяване на кожата след изгаряне, рани, травми. Затова въвеждането на допълнителен прием на добавката в хранителния режим ускорява заздравяването на тъканите.

Хранителните добавки на основата на Л-пролин се препоръчват в следните случаи:

  • При развитие на възпаления на кожата и лигавиците;
  • За намаляване на обривите и повишаване гладкостта на кожата и еластичността и;
  • На хора с ревматоиден артрит;
  • В периода на лечение на зарастващи язви и рани;
  • При съдови дефекти;
  • В стадий на ремисия след злокачествен тумор;
  • При чернодробна цироза.

Като хранителна добавка пролин се препоръчва и на спортистите, тъй като интензивните тренировки многократно повишават изразходването на тази аминокиселина. Хранителната добавка пролин се препоръчва да се приема на курсове на жените след 30-годишна възраст, тъй като използването на такава добавка забавя процесите на остаряване и помага да се запази за дълго време младостта.

Дозировка на L-пролин

Препоръчва се да се използва един-два пъти на ден не по-малко от месец. Но все пак добавката не е достатъчна, необходимо е да се употребяват и продукти, богати на тази аминокиселина.

Източници на пролин

Добър източник на пролин са морските продукти:

  • Пролин се съдържа в някои морски продукти, говеждото, ориза, лененото семеХеринга;
  • Тон;
  • Стриди;
  • Калмари;
  • Раци.

Много от това вещество се съдържа в:

  • Говеждото;
  • Овчето месо.

Също на пролин са богати твърдите сортове сирене и ръженият хляб.

От растителните продукти тази аминокиселина се съдържа в:

  • Дивия и обикновения ориз;
  • Овеса;
  • Лененото семе.

Дневната доза за организма на човека е 5 грама пролин. Най-полезният пролин е този, който се произвежда в тялото ни, а на второ място – този, който си набавяме от храната. Пролин, който не е натурален, а е добавен във фармацевтичните препарати, е най-малко полезен, тъй като усвояемостта му е по-ниска – усвоява се от организма ни едва на 7-15%.

Историята на пролина

Откритието на аминокиселината пролин принадлежи на немския учен, лауреат на Нобелова награда по химия (1902 година) Герман Емил Фишър. През 1901 година той е разработил метод за анализ на аминокиселините. През същата година успял да отдели от казеина няколко аминокиселини: валин, пролин и оксипролин.

Използването на пролин в спорта

Да разгледаме как се използва в спорта тази аминокиселина. В спортната фармакология пролин се използва като средство, способстващо по-бързото възстановяване на спортистите след травми, тъй като възстановява мускулната, костната и ставната тъкан. Тази аминокиселина се използва и в бодибилдинга, защото пролин участва в запасяването с гликоген, а гликогенът е естествен източник на енергия за растеж на мускулите.