Разместването на капачката (надколенника) е разпространена травма при подрастващите. Лечението е възможно с помощта на рехабилитация или хирургична интервенция – с помощта на артроскопия.

При нестабилност на капачката и сублуксация ситуацията може да се поправи с операция. Това е много разпространена травма сред младите хора. В нормалното си състояние капачката на коляното остава на мястото си при свиване или разгъване на коляното, но дори и след лека травма, свързана с въртеливо движение, капачката може да се размести. Много често в такива случаи факторът, който способства за сублуксацията на капачката на коляното, е скрит в самата коленна става.

Разместване на коленната капачка може да се получи при травма

Силната деформация на краката (Х-образни крака), недобре развитата става между бедрената кост и капачката или общата повишена мобилност на ставите могат да са причина за разместване на коленната капачка. Заради структурата на тази става и насоченото прилагане на мускулната сила сублуксацията на капачката винаги е от външната страна на ставата. Когато капачката се размести, се разкъсва връзката между коленната капачка и бедрената кост.

Травматичното или внезапното разместване на надколенника е много болезнено. Коляното губи напълно работоспособността си и остава в сгънато положение. Пострадалият обикновено има нужда от лекарска помощ в болнични условия, където капачката трябва да бъде върната на мястото ѝ. Има случаи, в които капачката може и сама да се върне на мястото си. Много често сублуксацията на надколенника се съпровожда не само с травмиране на ставната връзка, но и с откъсване на костно-хрущялни фрагменти. Разкъсванията могат да са или от вътрешния край на коленното капаче, или в зоната на външната кондила на бедрената кост. Много често след травма коленната става се пълни с кръв. Това състояние се нарича хемартроза.

Разместването на коленното капаче обикновено може да се диагностицира при клиничен преглед. Коляното изглежда безформено, а коленната капачка е изместена настрани спрямо бедрената кост. В зоната на ставата на коляното се наблюдава оток, движенията причиняват болка, а допирът до капачката, особено опитите да се премести навън, са болезнени и неприятни. Ако капачката се е върнала сама на мястото си, трябва да кажете на лекаря си за това.

Ако се подозира сублуксация на коленното капаче, трябва да се направи рентгенова снимка на коленната става. Тя ще позволи да се изключи счупване на костни и хрущялни елементи. По снимката също така може да се определи точно местоположението на капачката. С помощта на ЯМР може окончателно да се потвърди диагнозата сублуксация на коленна капачка. На рентгеновите снимки обикновено се виждат типичните изменения на костната тъкан и откъснатите фрагменти. На снимките от ЯМР се различават добре разкъсванията на тъканите, които държат капачката на мястото ѝ.

Консервативно лечение

След разместване на капачето на коляното основната цел на лечението е да се върне способността на коленната става да функционира нормално и да се възстанови здравината ѝ, за да се избегне повторно разместване на капачето. При травматично разместване трябва коленната става да се освободи от натрупалата се в нея кръв и да и се осигури покой. Препоръчва се да се поставя студен компрес. След няколко дни започва рехабилитацията, чиято цел е да се възстанови нормалното функциониране на коляното и обемът на движенията на тази става. На началния етап се препоръчва да се използва фиксиращ наколенник. Основната цел на рехабилитацията е да се укрепят разгъващите мускули на бедрото.

В определени случаи сублуксацията на коленното капаче може да се лекува консервативно

При някои пациенти процесът на оздравяване става благодарение на правилната рехабилитация, тоест чрез провеждане на консервативно лечение. При други пациенти може да останат проблеми, от които най-неприятният е разместването на капачето да стане системно явление. Системните размествания се лекуват хирургично. Операцията дава много добри резултати.

При първо разместване трябва да се прецени дали операцията на началния етап е полезна за пациента. Ако става дума за счупване на голям костно-хрущялен фрагмент, ако капачката след разместването е прекалено подвижна и не се задържа на мястото си при свиване и разгъване на коляното, най-вероятно за този пациент ще е най-полезно да премине през операция веднага след разместването. В другите случаи тази травма може да се лекува с консервативни методи.

Хирургично лечение

Задачата на хирурзите е чрез операция да възстановят връзката между вътрешната страна на капачката и бедрената кост, която се е разкъсала при разместването. Тази относително лека операция е много ефективна: резултатът, който може да се сметне за добър или много добър, се постига при над 90% от случаите!

При разместване на капачката на коляното може да се наложи оперативна намеса за корекция

Операцията се провежда лабораторно. Следоперационната рехабилитация преминава по същия начин, както и рехабилитацията след операция за възстановяване на предната кръстообразна връзка: в рамките на 2-3 седмици пациентът трябва да се придвижва с патерици с опора под лактите, а също и да използва наколенник през следващите 6 седмици. Мускулът на бедрото трябва да започне да се разработва веднага, а към облекчени спортни упражнения и тичане пациентът може да пристъпи три месеца след операцията. Продължителността на отпуска на пациента зависи от физическото му натоварване на работа и се колебае между 6 и 12 седмици. Окончателно всички функции се възстановяват до нивото, в което са били преди травмата, до една година.