Болки в ставите и бъбреци – връзката

Много често причината за болка в ставите е неправилната работа на бъбреците. Много често причината за болка в ставите е неправилната работа на бъбреците. Това е така тъй като именно бъбреците са най-важният орган в организма на човека, който изпълнява почистваща кръвта функция. Дисфункцията на бъбреците води до развитие на патологии заради токсичните вещества, които се намират в кръвта – белтъчни токсини, известни сред народа като „трупни отрови“. Тези вещества се натрупват в определени зони, в зависимост от разположението им може да се развие патология на разположения в близост до огнището им орган. Болките в ставите често са симптом или следствие от развиващото се възпаление на бъбреците.

Причини за болестта

При неправилна работа на бъбреците организмът започва да продуцира пикочна киселина, която се отлага и натрупва в ставите под формата на кристални соли. Несвоевременното диагностициране води до заболяване на костите, например до подагра. Тя се проявява с появата на израстъци (най-често по стъпалата), зачервяване и оток на връзките, а също и със силна болка и повишена телесна температура. Подаграта може да стане причина за развитието на поликистоза.

Неправилната работа на бъбречните функции способства развитието на патологични изменения в гръбнака, ставите на крайниците заради увреждане на нервни окончания. В крайна сметка прогресират артрози на ставите на китките, раменете, лактите, коленете, тазобедрените стави и глезените. В това време се наблюдава повишаване производството на фосфор в кръвта, което може да стане причина за отлагане на фосфорно-калциеви соли, което е фактор за развитие на остеопороза.

Заедно признаците на подагра и артрит формират видоизменение на възпалението на ставите – подагрен артрит.

Характер на болката и съпътстващи симптоми

Неправилната работа на бъбречните функции способства развитието на патологични изменения в гръбнака, ставите на крайниците заради увреждане на нервни окончания.Първият признак, по който може да се разбере, че в организма се отлагат соли, е пукането на ставите. Ако не му обръщаме внимание, след няколко години има вероятност от възпаления с поява на остра болка. Последиците са изменение и нарушаване на функциите на ставата. Артрозата и артритът често се проявяват в бита. Ако се качвате по стълби, може да Ви болят долните крайници (проява на артрит), а ако слизате, болката само ще се усилва (при артроза). Това се обяснява с това, че при артроза болката се влошава със започването на движение, а артритът се проявява след направено усилие.

Често може да се почувства дърпаща болка в сърцето, но болката може да се изпита и в друг орган, в този случай – в бъбреците. Тази болка се появява заради близко разположените нервни окончания на органите на коремната кухина. Този признак може да сигнализира за състояния като:

  • Възпалени сухожилия (тендинит);
  • Възпалителен процес в синовиалния джоб на ставата (бурсит);
  • Късане на връзки или хрущяли, изкълчване, разтягане на връзки и сухожилия;
  • Развиване на болестта на Бехтерев (разновидност на артрита, предизвикана от хронично възпаление на гръбначния стълб).

Диагностика

Проблемни и болезнени бъбреци мога да доведат до много последствия и едно от тях е късане на връзки или хрущяли, изкълчване, разтягане на връзки и сухожилия;Възпалителното развитие и нивото на увреждане може да се видят с комплексни кръвни изследвания, които също така посочват и източника на инфекцията. Ако се направи биохимично изследване, може да се проследи нивото на белтъците, а отклоненията от нормата ще говорят за заболяване. Прави се биопсия на синовиалната течност от болната става, за да се преценят кристалите от пикочната киселина, и от здравата става, за да се диагностицират отклоненията от нормата.

Бъбречната дисфункция често е причина за подагрен артрит. Болестта протича в три етапа: латентен, остър и хроничен. Подагреният артрит може да се диагностицира в скрития му период на протичане с помощта на кръвно изследване, като резултатите ще покажат високи нива на пикочни киселини. При острия етап се проявяват началните симптоми на подагра и ако не се предприеме лечение, с времето се формира и развива хронична патология. А вече хроничната форма е с чести прояви на обостряне на симптомите, характерни за заболяването. Диагнозата не се поставя трудно, ако лекарят е опитен, тъй като острите симптоми се появяват под формата на:

  • Рязка болка в ставите
  • Подпухване
  • Температура
  • Подкожни израстъци
  • Възли заради отлагания на кристали от пикочни киселини в меките тъкани.

Изследванията на кръвта, ренгенологичните резултати и другите клинични данни помагат за диагностика на ранен стадий на заболяванията на опорно-двигателния апарат, като например дефектни изменения на крайниците, разрушаване на хрущялната тъкан.

Началните симптоми на подагра могат да бъдат: рязка болка в ставите, подпухване, температура, подкожни израстъци и възли.

Лечение на болките в ставите заради бъбреците

Методите и интензивността на терапията зависят от формата на проявеното заболяване, затова при първите отклонения в работата на организма трябва незабавно да се обърнете към лекар. Разпространените методи за лечение са медикаментозната тактика с използване на:

  • Стероиди – при системни изменения в съединителната тъкан, която е увредена от бъбречна патология;
  • Препарати, коригиращи нивото на глюкозата в кръвта ( ако болният има диабет);
  • Антиревматични лекарства;
  • Антибиотици – при възпалителни процеси в бъбреците.

Народната медицина съветва да лекувате предизвиканите от дисфункцията на бъбреците болки в ставите с компреси, билкови чайове от билките звездица, хвощ и пача трева. Болките в кръста се снемат с чайни смеси от корен на глухарче, коприва, малинови и брезови листа. Компресите от черна ряпа и чесън, оставени да престоят във водка, са препоръчителни при болки в коленете.

Профилактика

Профилактичните методи не са оригинални, лекарите, както винаги, препоръчват:

  • Да се спазва диета и да се следи теглото. Важно е да се храним балансирано, да се придържаме към оптимално съотношение на белтъчините, мазнините и въглехидратите, да се храним с храна, богата на витамини и минерали.
  • За болки в ставите и бъбреците е важно да се храним балансирано, да се придържаме към оптимално съотношение на белтъчините, мазнините и въглехидратите, да се храним с храна, богата на витамини и минерали.Да се придържаме към здравословен начин на живот, тоест да правим физически упражнения, лечебна гимнастика, но да избягваме прекалено голямото натоварване, за да се предпазим от увреждания и травми.
  • Да спрем да пием, да пушим и да не употребяваме вредни продукти като газирано, бонбони и други сладости.
  • Повече разходки пеша на свеж въздух в парка, на езерото, в гората. Това ще е полезно не само за физическото здраве, но и за душевното ни състояние – природата ще повлияе благотворно върху всички нива в организма.

Връзката между възпаленията на бъбреците и болките в ставите е доказана отдавна. За да бъде ефективен резултатът, а предприетите мерки действени, не се самолекувайте, най-добре е лекарят Ви да Ви даде конкретни препоръки, защото той ще направи всичко възможно да възстанови нормалното функциониране на целия Ви организъм.