Болести на ставите заради генетична предразположеност

Болестите на ставите са бичът на XXI век. По разпространение този проблем изпреварва онкологичните, сърдечно-съдовите болести, диабета и туберкулозата, взети заедно. По статистиката от болести на ставите страда всеки трети човек в света. По-рано се е смятало, че ставните патологии поразяват само старите хора. Днес тези патологии „младеят“ очевидно и си избират жертви, съвсем не от средата на пенсионерите. Съвременният човек работи по-малко физически, натоварва ставите си неправилно при спортуване, включително при вдигане на тежести във фитнеса. Наднорменото тегло, заседналата работа, неправилната стойка – това също са спътници на ставните заболявания, които водят до допълнителни натоварвания.

Ставните болести могат да възникнат и заради генетична предразположеност към тях или заради нарушение в обмена на веществата в организма. Влошават ситуацията и лошата екологична обстановка и неправилното хранене. Освен това на ставите им се доставят по-малко хранителни вещества, а точно те всеки ден са принудени да поемат колосални механични натоварвания и тежестта на тялото. Доказано е, че отслабването само с 5 кг води до понижаване риска от болести на ставите с 50%. Но ако дори и една седмица прекараме в леглото, здравината на хрущялите и костите ни ще се понижи с 15%.

Ние често игнорираме тревожните сигнали на организма си, като не обръщаме внимание на щракането на ставите ни, на зачервяването на кожата ни, на болките ни. А точно това може да свидетелства за това, че в ставите се развива или обостря някоя болест. Болката в ставите, която се увеличава при движение или физическо натоварване, сковаността в движенията, която възниква сутрин, непосредствено след ставане от леглото, намалената подвижност на ставите, а също и болките в ставите, съпроводени с висока температура – всичко това също е повод за притеснение. Грижата за ставите ни, предприемането на мерки при опасните симптоми могат не само да удължат съществуването ни и да ни осигурят пълноценно движение за дълги години напред, но и да постигнем желаните от нас спортни резултати.

Много важен аспект в профилактиката и лечението на болестите на ставите е правилното хранене. А това значи, че е полезно да знаем кои продукти биха решили този проблем. След 30-годишна възраст човешкият организъм се променя по естествен начин. Хрущялите, които покриват ставите, получават малки разкъсвания на тъканите, които трябва да защитават костите ни от триене. Във връзка с това, че по хрущялите няма нервни окончания, тези промени не се усещат първоначално, но с течение на времето разкъсванията могат да се увеличат, като провокират развитието на хронично възпаление, постепенно отслабващо и разрушаващо ставата.

Важно при лечението на ставни заболявания е правилното хранене

Ако острият възпалителен процес може да се счита за нормална реакция към някакво травмиращо действие, то болките, които продължават седмица, водят до хронично нарушение, като клетките стават податливи към разрушаващото въздействие на свободните радикали. В резултат на това ще се случват нежелани химични реакции и ще се разрушават клетките на ставите. Тези изменения учените наричат оксидативен стрес и ги свързват с развитието на ревматоиден артрит – най-разпространената форма на артрит.

Както знаем, всяко едно заболяване е по-добре да се предотврати, вместо да се лекува. Тази стара колкото света истина е абсолютно подходяща и за болестите на ставите. Профилактиката на тези патологии се изразява в пълноценно и балансирано хранене, физически активен начин на живот. Трябва да се избягва продължителното преохлаждане, резките и тежките физически упражнения и травмите. Много е важно да се поддържа правилна стойка, да се сяда правилно, да се коригира плоското стъпало, в случай на нужда, да се правят специални упражнения за укрепване на мускулите и връзките. Особено препоръчително в този случай е плуването. Трябва да следим теглото си, да редуваме правилно натоварванията и разтоварванията на ставите. През работния ден да избягваме продължителното стоене в една и съща поза, да се раздвижваме често. В есенния и зимния период ще е добре да приемаме витамини и аминокиселинни комплекси.

Що се отнася до хранителните продукти, тук има много съвети. Трябва например да намалим употребата на растително масло и маргарин. Съгласно изследванията маслата могат да усилят възпалението на ставите. От растителните се препоръчват само маслото от рапица и зехтинът. В хранителния ни режим трябва да има зеленчукови сокове от моркови, целина, зеле.

Правилните храни за ставите съдържат полезни витамини, минерални и необходими за хрущялната тъкан и синовиалната течност вещества

Ефективен начин за решаване на „ставния“ проблем е храненето, богато на антиоксиданти, които могат да разрушат свободните форми на кислород. Тук важно място има витамин Е, който се съдържа в големи количества в бадемите например. Затова, ако употребяваме бадеми, ще можем да защитим външната обвивка на ставните си клетки, като я защитим от вредоносното влияние на свободните радикали. Алтернатива на бадемите са фъстъците и дори обикновените слънчогледови семки, които също са богати на витамин Е.

Витамин С също е мощен антиоксидант, точно затова хората, които обогатяват диетата си с продукти с аскорбинова киселина, страдат от ставни заболявания три-пъти по-малко. Прониквайки в клетките, този витамин ги защитава отвътре на ниво ДНК от пагубното въздействие на вредните радикали. А това значи, че всички плодове и зеленчуци, богати на този витамин, са много полезни за ставите. Препоръчва се употребата на растителни продукти, съдържащи бета-каротин, който е и важен антиоксидант. На него са богати оранжевите зеленчуци и плодове. Тук на помощ идват и ябълките. Даже и само една ябълка на ден може да е прекрасна профилактика на артрити и артрози. Да не говорим, че в ябълките има кверцетин – антиоксидант, който участва в производството на колаген в тялото ни. В пресните ябълки този антиоксидант е повече, отколкото в термично обработените. Също така го има в по-големи количества и в ябълките с наситен червен цвят, отколкото в светлите – зелените и жълтите. Още повече, максимално количество полезни вещества се съдържа в кората на ябълката и точно под нея, което значи, че е полезно ябълките да се ядат с кората.

Всички тъкани в организма, включително и хрущялната, включват в себе си аминокиселини, от които се построяват същите тези тъкани. И независимо че човешкият организъм може сам да си произвежда аминокиселини, някои от тях той може да получи само с храната. Към този „строителен материал“ се отнася белтъкът. Най-ценният източник на растителен белтък е бобът от който и да е сорт. Но най-ценен за ставите е черният боб, тъй като в него се съдържат повече антиоксиданти и много манган, който е важен за доброто състояние на ставите ни.

Най-полезният продукт за стави е сьомгата, защото е богата на омега 3 мастни киселини

Важно е да знаем, че от чупливостта на костите страдат и ставите, а за да са здрави костите ни, трябва да употребяваме продукти, които съдържат калций. И не говорим само за млечните продукти. Много калций има и в зелето, което има и други предимства пред млякото. Първо, зелето не съдържа холестерол, мазнини и следователно калории. Освен на калций то е богато на витамините С, А, К и съдържа минерали, които отговарят за здравината на ставите – мед и манган. Медта подпомага произвеждането на колаген и заздравява връзките, а манганът участва в активирането на ензими, които провокират растежа на тъканите и отговарят за тяхното възстановяване. Освен зелето за ставите са полезни и броколите – лидер са по съдържание на сулфорафан. Това вещество ще се бори активно с процеса на стареене на организма, включително и с това на ставите. Броколите също имат богат витаминно-минерален състав.

Добре е да имаме предвид, че в ставите могат да се натрупват излишни вредни соли, затова трябва да пием много вода, желателно е да не е газирана. При това е полезно да се откажем от мазната, маринованата, пушената и солената храна. Полезно би било всеки ден да пием по чаша сок от грейпфрут. А калоричните и мазните сладости е най-добре да заменим с желе, кисели и плодови напитки, полезни за ставите. Някои продукти е по-добре да не се употребяват заедно. Яйцата и рибата, кафявата захар и лещата, яйцата и млечните продукти, рибата и млечните продукти – тези съчетания образуват отрова. Важно е да помним, че между приемите на храна трябва да минат поне 4 часа. За това време успяват да се преработят дори и несъвместимите продукти в стомаха ни.

Продукт №1 за ставите може смело да кажем, че е сьомгата като източник на натурални противовъзпалителни вещества – омега-3. Най-полезна е сьомгата, уловена от естествен водоем, а не отглеждана изкуствено. По-икономичен вариант е консервираната риба, тъй като консервите в повечето случаи се правят точно от такава сьомга.

Ефект като на нестероидните противовъзпалителни препарати ще окаже джинджифилът благодарение на съдържащите се в него вещества, които ще помогнат не само да се избавим от ставните болки, но и ще снемат отоците. Организмът ни живее спрямо биологичните си ритми и трябва да се съобразяваме с тях – да спазваме хранителен режим, да си почиваме и да живеем активно. За закуска е полезно да ядем зърнени храни, каши, хляб от едро смляно брашно. За обяд – месно ястие. За вечеря – нещо леко. След хранене няма нищо по-добро от една приятна разходка.