Болката в областта врата е синдром, разпространен толкова много заради строежа и функционалната активност на шийния отдел на гръбначния стълб.

Болката в областта врата е синдром, разпространен толкова много заради строежа и функционалната активност на шийния отдел на гръбначния стълб.Шийният отдел е най-подвижният от трите отдела на гръбнака, осигурява поддържането и въртенето на главата. Седемте прешлена, които го образуват, са сравнително по-тънки от тези на гръдния и поясния отдел. Това съчетание на висока мобилност и постоянно натоварване определят повишената уязвимост на шийния отдел.

Боли ли Ви вратът, а какво да правите?

Болките във врата може да са признак за сериозно заболяване, затова първото, което трябва да направите, е да се обърнете към лекар и да се прегледате.

Лекарите използват комплекси методи, които дават много добри резултати при заболявания на шийния отдел на гръбнака. В зависимост от причината, поради която Ви боли, и стадиите на развитие на болестта те използват един или други индивидуален курс от лечебни процедури, включително иглотерапия, точков масаж, а има и други методи от източната медицина.

Защо боли вратът?

Причините за болките могат да са заболяване на гръбнака, мускулните тъкани, нервната или сърдечната система. Във всички тези случаи тибетската медицина оказва ефективна помощ.

Дискова херния

По принцип дисковата херния в шийния отдел възниква вследствие на остеохондроза. Заради сплескването и подуването или пролапс на диска, което се нарича протрузия, фиброзният пръстен е подложен на все по-голямо натоварване. В резултат на това той може да се разкъса с изпадане на пулпозното ядро извън гръбначния стълб. Това се нарича дискова херния.

При дискова херния обикновено болят рамото и вратът, има изтръпване на пръстите, мускулна слабост в ръката, главоболия, световъртеж.

Шийна остеохондроза

Основната причина за болките във врата е остеохондрозата на гръбнака, която означава дегенеративно-дистрофично изменение на междупрешленните дискове.

Основната причина за болките във врата е остеохондрозата на гръбнака, която означава дегенеративно-дистрофично изменение на междупрешленните дискове. В резултат на това те изтъняват, изсъхват, притискат се, което постепенно намалява височината на разстоянието между прешлените.

Основна причина за това са мускулните спазми във врата, които създават постоянно натоварване върху дисковете и затрудняват тяхното подхранване и кръвоснабдяване. Намаляването на разстоянието между съседните прешлени води до това, че израстъците им започват да се трият един в друг и засягат излизащите от гръбначния мозък нервни окончания. Така възниква болката, наречена шиен радикулит.

Болката в този случай може да е внезапна, остра, прострелваща или постоянна. Обикновено се усилва при обръщане на главата, при наклоняването и, при кашлица, кихане, може да достига под лопатката, в ръката.

Мускулни спазми

Ако вратът боли отзад, това е предизвикано от мускулни спазми. Тези болки се отнасят към миалгията. В най-голяма степен от тях страдат хора, които прекарват много време на компютъра, офисните служители. Продължителното пребиваване в нерационална поза води до хипертонус и спазми на шийните мускули. Болката може да се разпространи по цялата шийно-вратна зона, в резултат на което боли не само вратът, но и раменният пояс.

Спондилеза

Това е заболяване на дисковете, но за разлика от дисковата херния, не уврежда вътрешната част на диска, а външния фиброзен пръстен.

В отговор на дегенеративно-дистрофичните изменения на междупрешленните дискове по краищата на прешлените се образуват костни израстъци. Те компенсират слабостта на дисковете и създават за прешлените допълнителна опора. Но едновременно с това променят анатомията на шийния отдел, като провокират притискане на нервните коренчета.

При спондилезата, както и при остеохондрозата, боли главата и вратът, възникват световъртежи, шум в ушите, влошава се зрението. Комплексът от тези симптоми се нарича синдром на шийната артерия, тъй като причината за това е нарушение на кръвоснабдяването на главния мозък.

Сублуксация, разместване на прешлените

Сублуксацията и разместването на прешлените най-често възниква вследствие на падане с удряне на главата. Сублуксацията и разместването на прешлените най-често възниква вследствие на падане с удряне на главата. Максималният брой на такива травми са през зимните месеци, по време на поледиците. Способстващ фактор за сублуксацията на прешлените е шийната остеохондроза.

При тези случаи болката обикновено е съпроводена с мускулно напрежение във врата, изтръпване на пръстите, слабост в ръцете, главоболия, световъртежи, а също симптоми като потиснато настроение, безсъние, раздразнителност, влошена памет, нарушения на съня.

Унковертебрална артроза

Това заболяване най-често се развива на фона на шийна остеохондроза. За компенсация на загубата на амортизиращите свойства на междупрешленните дискове на задно-страничната повърхност на шийните прешлени се образуват патологични стави. Тези стави са унковертебрални стави.

Тяхното възникване не е предвидено от природата, затова води до неприятни последици – притискане на кръвоносните съдове, нерви и вследствие на това болка във врата и други симптоми.

Причината за съпътстващите симптоми е нарушение на инервацията (слабост в пръстите, изтръпване на ръцете) и влошаване на кръвоснабдяването на главния мозък (световъртеж, главоболие, повишаване на налягането, нарушения в равновесието).

Възпаление на лимфните възли

Болките при обръщането на главата могат да са предизвикани от възпаление на лимфните възли при тонзилит, отит и други УНГ-болести, а също и при тиреоидит. Болките при обръщането на главата могат да са предизвикани от възпаление на лимфните възли при тонзилит, отит и други УНГ-болести, а също и при тиреоидит. По принцип болката във врата при възпалението на лимфните възли е теглеща, с интензивен характер.

Невралгия на тилния нерв

Причината за това, че вратът боли отзад, може да е невралгия на тилния нерв. При това заболяване болката в тила се усилва при обръщане на главата, кашлица, кихане, прострелват се болки в гърба, в долната челюст, зад ушите и в очите. Причината за тази болка е притискането на тилния нерв от околните тъкани. По правило това се случва вследствие на шийна остеохондроза, възпаление на шийния отдел на гръбнака, преохлаждане.

Вегетосъдова дистония

Това заболяване е свързано с разстройство на вегетативната нервна система и предизвиква множество разнообразни симптоми от страна на нервната, сърдечно-съдовата, храносмилателната, пикочно-половата, дихателната системи, включително болки във вратната област и изтръпване на пръстите на ръцете, често съпроводени с учестено или забавено сърцебиене, потене, студени ръце и крака, повишена уморяемост, главоболия, пристъпи на задух.

Хипертония

При хипертония вратът боли отзад, по принцип сутрин.При хипертония вратът боли отзад, по принцип сутрин.

Миозит

Миозит е възпаление на шийните мускули, при което възникват симптоми като болки във врата, раменете, челото, мускулна слабост във врата. Основната причина за миозит са мускулните спазми заради продължително седете в неудобна поза в седящо положение. Освен това развитието на болестта може да се провокира от въздействието на студа, вятъра, мраза (в тези случаи казват „измръзна ми вратът“).

Нервен стрес

Болките във врата могат да са вследствие на хронични нервни стресове, умствено или психо-емоционално пренапрягане, хронична умора. Нервните стресове предизвикват мускулни спазми, притискане на нервите, а синдромът на хроничната умора предизвиква натрупване в мускулите на продукти от обмена на веществата, включително и млечна киселина, и възникване на мускулна болка в шията. Освен това неврозата може да е самостоятелна причина за неврогенни болки.