Туберкулоза на костите може да е причинена от инфекция, увреждане на ставите, белодробна туберкулоза

Тук ще се спрем на една от формите на туберкулозата – тази, поразяваща костите. Тази патология заема второ място по честота след туберкулозата на белите дробове. Микобактерията може да повреди всяка кост, но най-често страда гръбначният стълб. Диагностиката е много трудна, лечението се провежда по консервативни и хирургични методи.

Същност на патологията

Туберкулозата на костите и ставите се отнася към небелодробните форми на заболяването, предизвикано от Mycobacterium tuberculosis. За заболяването е характерно прогресиращото разрушение на костната тъкан. В повечето случаи това е вторична патология.

От огнището в белите дробове микобактериите се разпространяват по съдовете по целия организъм и попадат в мекото вещество на костта. Попадайки в благоприятни условия, бактериите се размножават и създават ново инфекциозно огнище. В резултат на жизнената дейност на бактериите в тъканите на костите протичат възпалителни не некротични изменения.

По честота на увреждане на костите съществуват:

  • Инфектиране на гръбначен стълб – в повече от 50% от случаите;
  • Увреждане на големите стави – коленни, тазобедрени;
  • Туберкулоза на костите на ръката.

Практически винаги се наблюдават огнища на прекарана белодробна туберкулоза.

Причини

Основната причина за развитие на болестта е инфектиране на организма с микробактерии.

Заразата може да се осъществи по следните начини:

  • Слаб имунитет, често преохлаждане, неблагоприятни условия на живот, тежък физически труд и чести инфекциозни боледувания може да провокират развитие на туберкулоза на ставите и коститеПо въздушно-капков път – при общуване (по време на разговор, кашлица, кихане);
  • По алиментарен път – при употреба на инфектирана храна;
  • По контактен път – заразяването се случва чрез конюнктивата;
  • Вътреутробен – предава се на детето от заразената майка.

Костно-ставната туберкулоза е вторична форма на инфекцията. Микобактерията е леко извита пръчица с дължина до 10 мкм, много устойчива към влиянието на външната среда. Болестта не винаги се развира след инфектиране.

Болестта възниква при следните фактори:

  • Слаб имунитет;
  • Често преохлаждане;
  • Неблагоприятни условия на живот;
  • Продължителен контакт с болни от туберкулоза;
  • Тежък физически труд в лоши условия;
  • Чести инфекциозни боледувания.

При силен имунитет патологията са самоликвидира, без да успее да се развие.

Класификация

Туберкулоза на костите може да възникне в гръбначния стълб, тазобедрените, раменните, лакътните, коленните стави, тръбната кост, китките, глезените и стъпалатаТуберкулоза на ставите и костите се разделя на няколко вида, в зависимост от локацията на инфекцията:

  • Туберкулоза на гръбначен стълб – страда един или няколко прешлена от всеки отдел;
  • На тазобедрена става (коксит) – по-често страда ацетабуларната ямка, по-рядко – главата или шийката на бедрото;
  • На раменна става (омартрит) – открива се рядко, дясната става се поразява по-често от лявата;
  • На лакътната става – двустранно поразяване възниква рядко;
  • Ставата на китката – често поражението е двустранно или в съчетание с увреждане на лакътната или раменната става;
  • На коленна става (гонит) – първичното огнище се развива в пищяла или кондилите на глезена;
  • На глезена или костите на стъпалата – заради тясната анатомична връзка между костите често се наблюдава поражение на целия отдел;
  • На тръбната кост – рядка форма, уврежда най-вече малките кости на ръцете.

Под голям риск от инфектиране са ставите на раменете, бедрата, костите на предмишниците, гръбнака, тъй като доброто им кръвоснабдяване усилва интензивността на размножаване на микобактериите.

Клинична картина

Болестта се развива постепенно. На ранните стадии специфични симптоми не се проявяват. Има три стадии на развитие: периартритна, артритна и постартритна.

Туберкулозата на костите и ставите бива периартритна, артритна, постартритнаСимптоми на проява на костно-ставна туберкулоза в зависимост от фазата на болестта

  • Периартритна. В началото на заболяването човек може да изпитва слабост, понижена работоспособност, болки в мускулите, периодично възниква умерена треска. Понякога се появяват болки при натиск върху увредения участък.
  • Артритна. В тази фаза започва бързо прогресиране на патологията. Възпалението преминава в кухината на ставата, в нея се натрупва гной. Меките тъкани около болната става отичат, при обхващане се усеща удебеляване на кожата. Ставите се разрушават, деформират се, като така предизвикват ограничена подвижност. Характерното за тази фаза е образуването на некроза и туберкулозен абсцес и инфекциозното огнище.
  • Постартритна. При по-нататъшно развитие на болестта състоянието на пациента се определя като удовлетворително. Поразеният от туберкулоза крайник се скъсява, ставите са деформирани, движенията са ограничени.

Към основните симптоми се отнася болката в областта на гръбначния стълб (в началото е слаба, след това е по-интензивна, независеща от физическите натоварвания), повишената температура, болката в мускулите на гърба.

Костната туберкулоза на гръбнака предизвиква патологични изменения, засягащи мекото вещество. При хората с тежка форма на болестта гръбначният стълб се деформира, появява се гърбица.

Туберкулозата на тръбните кости е доста рядко срещана патология и се открива предимно при деца. При тях симптомите са изразени по-явно, отколкото при възрастните. появяват се вегетативни разстройства, немотивирана раздразнителност, бързо уморяване, нарушава се сънят, влошава се апетитът.

Диагностика

Тази патология на ранните стадии се открива доста трудно. Диагностиката включва клинични, инструментални и лабораторни изследвания. При преглед и снемане на анамнеза лекарят изяснява инфектирането на пациента, наличието на контакт с болни от туберкулоза, условията му на живот и работа, определя от колко време е заболяването и проявите му.

За диагностика на туберкулоза на ставите се правят туберкулинови проби, компютърна томография, рентген, кръвни изследвания

По-нататък специалистът преглежда кожата, състоянието на лимфните възли, мускулатурата. Открива белези. Фокусира се върху стойката и походката на пациента, проверява функционалността на крайниците.

За потвърждаване на диагнозата трябва да се проведе обстоен преглед.

  1. Рентген. Независимо от локализацията на инфекциите се откриват следните признаци: единични огнища с ясни контури, промяна в структурата на костта, свиване на ставната област, деструкция, извиване и подвиване на ставите, кухи образувания с белтъчно съдържание.
  2. Компютърна томография. Предимството на този метод е, че помага да се открие болестта на ранния и стадий, да се определи характерът на патологията и степента на увреждането на костната тъкан. Но цената на тази диагностична процедура е висока и не се провежда навсякъде.
  3. Кръвни изследвания. Увеличеният брой на левкоцитите и повишаването на скоростта на утаяване на еритроцитите сочи за възпалителен процес в организма.
  4. Туберкулинови проби. За изследването за взема съдържимо от фистулата или от гнойния абсцес.

В някои случаи за уточняване на диагнозата се провежда биопсия на костна тъкан, МРТ, миелография.

Лечение

Първият етап от лечението е туберкулозен диспансер. Там се изпращат пациенти с установена диагноза. Терапията за туберкулоза е комплексна и включва медикаментозни и немедикаментозни методи, диета, при нужда се провежда операция.

Диета и режим

В активната фаза на болестта на пациентите се препоръчва режим на легло. В процеса на реабилитация се използват физиопроцедури, лечебна физкултура. Добър лечебен ефект имат слънчевите вани. Препоръчват се в сутрешните часове, постепенно увеличавайки времето за стоене на слънце.

Пациентът трябва колкото се може повече време да прекарва на свеж въздух. За тази цел диспансерите са оборудвани със специални веранди или площадки с места за отдих. Освен това пациентът трябва да изключи вредните навици от живота си – пушене, много алкохол.

При пациенти с това заболяване се наблюдава усилен разпад на белтъчините. За попълването на загубите на този елемент се назначава диета. Тя се отличава с повишена калоричност. В менюто трябва да има белтъчини от животински произход, калций, витамини, а също и мазнини и въглехидрати. Препоръчва се режим на хранене пет пъти дневно.

При туберкулоза на стави и кости се провежда диета с включване на повече зеленчуци, плодове, ядки, млечни продукти, риба, супи, хляб и хлебни изделияДиетата включва:

  • Различни сортове месо и риба;
  • Млечни продукти и сирена;
  • Яйца;
  • Каши от различни зърнени култури;
  • Хляб  и хлебни изделия;
  • Всякакъв вид супи;
  • Плодове и зеленчуци;
  • Ядки;
  • Зеленолистни зеленчуци;
  • Десерти;
  • Всякакви безалкохолни напитки.

Забранено е да се използва прекалено мазно месо, консервирани или люти ястия, сладкарски изделия с много мазни кремове, алкохол.

Медикаментозно лечение

Основното в лечението на костна туберкулоза е приемът на специфични лекарствени препарати. Използват се различни комбинации на лекарства, инструкцията предполага прием на минимум 3 лекарства едновременно. Дозировката и продължителността на прием се определят от лекуващия лекар. Костната туберкулоза се лекува много трудно, продължителността на курса може да продължи 8-12 месеца.

Хирургична намеса

При напреднал стадий на туберкулозата на костите се провежда операция за премахване на увредената кост и заместването и с изкуствен материалОперативното лечение на туберкулоза на костите се провежда при развитие на гнойни усложнения:

  • Абсцес на костта;
  • Остеомиелит;
  • Размекване или некроза на костите.

Прави се премахване на увредения участък, костна пластика или замяна с изкуствени материали.

Прогноза и профилактика

Прогнозата за пациенти с костно-ставна туберкулоза е благоприятна, в случай че се лекува грамотно. Съвременните терапевтични методи, използването на антибактериални препарати свеждат до минимум риска от настъпване на смърт.

Но болестта протича много тежко и се съпровожда с необратими деформации на костите. Пациентите с увреждане на гръбначния стълб в половината от случаите стават инвалиди.

Профилактиката на болестта се изразява в изключване на контакти с болни от туберкулоза, предпазване от травми и преохлаждане, подобряване нивото на живот. Не бива да се отказвате от ваксините и плановите туберкулозни проби. Трябва своевременно да се открие и лекува болестта.

Туберкулоза на костите се поддава успешно на терапия. За да не дадете възможност на процеса да се развие, трябва да се направи своевременна диагностика и да се проведе навременно лечение. Затова трябва да се обръщате към специалисти при проява на болки в костите и мускулите, дори и да са слабо изразени.