Често се случва болките в гърба да са от изстудяване. Това може да се случи по всяко време на годината, но най-често се случва не през зимата, а през лятото. Това е така, защото е много по-лесно да изстудим гърба си лятото заради смяната на температурите. Може да работите цял ден в жегата, да загреете мускулите си, а след това да решите да си починете малко на хладно някъде, където има климатик. Така най-лесно можете да простудите гърба си. Рязката смяна на температурите води до рязко преохлаждане, което не е желателно да правите, тъй като преохладеният нерв причинява болки.

Щракането в гърба може да се провокира от охлаждане на гърба

Радва ни това, че изстиналият нерв се лекува относително бързо и не е някакво сериозно заболяване.

Лечението се изразява в режим на легло, който продължава едно денонощие или две, в зависимост от това как се чувствате. Ако Ви е изстинал гърбът, трябва да загреете участъка, който най-много е пострадал. Това може да се направи, като си направите масаж със загряващи средства. Някои хора използват народни средства, които са не по-малко ефективни от аптечните. Например разтриват мястото със спирт или ракия и го увиват с нещо топло. По-възрастното поколение използва шалове за тази цел.

Щракането в гърба е познато на всеки човек. Много хора го асоциират със заболяване на гърба, макар че звукът може да е със съвсем естествен характер при съвсем здрави хора. По статистика най-разпространено е това явление в шийния отдел, в гръдния отдел почти не се наблюдава.

Принципът на поява на това щракане в гърба се изразява в това, че всяка двойка прешлени има малък луфт, пълен със ставна течност между повърхностите. При някои движения този луфт се увеличава, вследствие на което в тази област се понижава рязко налягането, а също така се оформят малки балончета. Когато човек извършва някакво движение, тези мънички мехурчета се пукат и издават съответния звук. Особено осезаем е този звук при първото движение на човека след продължително стоене в една и съща поза. Неприятният звук от гърба е щракане, което е еднократно, в повечето случаи причината за появата му е естествена, което не е повод за притеснение. Но ако често Ви щрака гръбнакът, трябва задължително да идете на лекар.

Защо щрака гръбначният стълб?

 

За да се открие истинската причина за възникването на този звук, трябва да се обърнете към медицински специалист – ортопед – и да се направи комплексен преглед. При прегледа трябва да разкажете подробно на лекаря за симптомите, които Ви притесняват.

При диагностиката голямо значение има следната информация: честотата на поява на звуците, в кои ситуации се появяват, съпроводени ли са с болки. Анализирайки тази информация, лекарят, въз основа на резултатите от прегледа, може да разбере какъв е факторът, който провокира този звуков ефект, и да Ви назначи лечение при нужда.

Щракането в гърба най-често се случва заради:

Отлагане на калциеви соли

Щракането на гърба може да се дължи на отлагане на калциеви соли и на патологии на ставите.

По принцип появата на този звуков феномен при движение е свързана с повишено отлагане на соли върху ставните повърхности на прешлените. За образуването и отлагането им влияят два основни фактора:

  • Хранителният режим. При голямо съдържание на тестена, мазна, белтъчна и солена храна в менюто на човек се увеличава вероятността организмът му да не може да преработи такова голямо количество сол. В резултат на този излишък постепенно се натрупват соли, а след известно време това провокира появата на щракане в ставите и гръбнака.
  • Наследствеността. Човек на генетично ниво може да е предразположен към неправилна обмяна на веществата, в резултат на което протича частична утилизация на всички микроелементи, постъпващи в организма, и образуване на калциеви соли.

Патологии на ставно-връзковия апарат

Щракането също така може да се предизвика от различни болести, патологии, увреждания на гръбначния стълб, свързани с разрушаване на ставите му. Най-често подобен симптом възниква при протрузия и херния на дисковете, при остеохондроза, изкривяване на гръбнака, а също и при травми на гърба.

Ако се занимавате със спорт и по време на тренировка понякога забелязвате щракане в гръбначния стълб, имайте предвид, че причината да се появява е в особеностите на физическите упражнения, които изпълнявате. Става дума за комплекс от специални упражнения, при извършването на които се разтягат някои отдели на гръбначния стълб, съпровождащо се с щракане.

Препоръки за лечението

Лечение при болки и щракане на гърба.

Лечението на щракането в гърба започва с определяне на причината, която го предизвиква. Ако при медицинския преглед е открит негативен процес, който протича в гръбнака, той трябва да се спре, за да се избавите от неприятния звук. Ако пък звукът има естествена природа, то няма нужда от лечение.

Общи препоръки:

  • Преразгледайте хранителния си режим. Намалете употребата или напълно изключете от менюто си мазната, солената храна и добавете в него полезни плодове и зеленчуци спрямо сезона.
  • Правете лечебна гимнастика. Ефективно средство срещу неприятните усещания в гърба е комплекс от специални лечебни упражнения. Говорим за разтягане на гръбнака, оформяне на поддържащ мускулен „корсет“ около него.
  • Запишете се на лечебен масаж. Той оказва положително въздействие върху човека и помага да се премахне умората, напрежението от мускулите и да се оздрави целият организъм.

През цялото си съществуване хората са страдали от патологии и болести на гръбнака. Според учените всичко това е отплата за това, че можем да се придвижваме на два крака, при животните, които се придвижват на 4 крака, няма такива неща.

Неправилната поза при седене, неподвижният начин на живот, носенето на тежко, ходенето на токчета – това са фактори, които влияят негативно върху гръбнака ни. И колкото по-големи ставаме, толкова повече е подложен той на тези въздействия. Но само с напредването на възрастта човек започва да обръща внимание на здравето си и да се интересува защо се появяват различни проблеми.

Затова е важно от ранна възраст да се грижим за правилната си стойка: да плуваме, да ходим на профилактични прегледи.