Това е често срещано оплакване сред бъдещите майки. Опашният синдром може да свидетелства за физиологични изменения в организма, травми и различни болести.

Характерът на болката се различава в зависимост от причините, а в някои случаи се допълва с други симптоми. При всички случаи, при поява на болка в частта на опашката трябва да се обърнете към лекар.

Само лекар може да уточни причината и да състави грамотна терапевтична схема.

Характер на болката

Болката в областта на опашката в периода на бременност бива различна: остра, пареща, тегнеща и т.н. Жената трябва да следи състоянието си, за да разбере как точно я боли долната част на гръбначния стълб. Тази информация е много важна за лекарите, които ще поставят диагнозата.

Болката в опашката по време на бременност може да е заради физиологичните промени в организма, а може и да е нещо сериозно.Болката може да е в областта на опашката, над, под нея, отляво, отдясно. Понякога дискомфортът се разсейва към крака.

Задачата на жените е да разберат дали ги болят костите, усещат ли изтръпване на крайниците, проблеми с червата или пикочно-половите органи, или не. Допълнителните симптоми ще помогнат да се разбере природата на болката.

Също така от голямо значение е периодичността на болката. Дискомфортът може да се появява от време на време или да притеснява бъдещата майка постоянно.

След точно описание на клиничните прояви лекарят ще може по-лесно да определи произходът на болката.

Източникът на проблема

Понякога болката в опашната част е признак на бременността. Това се случва при бременност на ранните етапи. При жените се променя рязко хормоналният фон, отпускат се гладките мускули, кръстните връзки.

Заради увеличаването на матката се раздалечават една от други тазовите кости, опашката отива леко назад, което причинява болка. Заради това могат да се появят запеци при бременните, които често провокират опашен синдром във втория триместър.

На късните етапи от бременността може да се прояви в резултат на притискане на гръбначно-мозъчните нерви в областта на кръста.

С опашна болка може да се прояви стара травма в този участък, която жената е получила, преди да зачене.

Описаните по-горе промени са физиологични причини за болките в опашката. Но има и други причини:

  • Травма. Болката може да е предизвикана от травма на опашката, която жената е получила още преди да забременее. Това може да се случи след падане на задните части. Тогава болката може да се върне в периода на износване на плода. Обикновено дискомфортът се появява при бременност във втория триместър заради натиска на растящата матка върху костите на таза, опашката и връзките.
  • Болките по време на бременност в кръста могат да се дължат на различни болестиДефицит на микроелементи. Организмът на бъдещата майка работи за двама, затова много от полезните вещества в организма се използват за развитието на плода. Опашният синдром може да се прояви при недостиг на калций, тогава болката се допълва със спазми на краката. Болката в костите и долния отдел на гръбнака се появява при дефицит на магнезий, тогава жената става раздразнителна, появява се гадене.
  • Болести на дебелото черво. Тогава опашката боли заради хемороиди, анални рани, възпаление на правото или сигмоидното черво.
  • Неврологични нарушения. При възпаление на гръбначно-мозъчните нерви на поясния отдел страда не само опашната кост, но и кръстът, а също и долните крайници. Тогава се появява пареща болка, която се усилва при движение.
  • Възпалителни болести на органите на малкия таз. Болката в зоната на опашката може да се появи при възпаление на пикочно-половите органи, матката, нейните придатъци. В този случай трябва веднага да се обърнете към лекар, тъй като патологичният процес се локализира близо до плода.
  • Болести на гръбначния стълб (в поясния отдел), при които се прищипват нервни окончания (остеохондроза, дискова херния, спондилоза и т.н.).
  • Натрупване на соли в участъка между кръста и опашката. По принцип този проблем е характерен за жените с наднормено тегло.
  • След операция на правото черво.
  • Отпускане на половите органи след тежко раждане.
  • Прекалено разтваряне на ставите в опашната област след трудно раждане.
  • Чести запеци, продължително седене в тоалетната.
  • Чести стресове. Нестабилното психо-емоционално състояние може да провокира поява на болка в опашката, нарушаване в развитието на плода и много други проблеми.

Също така болката в опашната част може да се появи при бъдещата майка при продължително седене на мека мебел. Тогава се нарушава кръвообращението в този участък, което провокира застойни процеси и образуване на оток, който с времето започва да притиска нервните окончания, предизвиквайки болка.

Внимание! Още една причина – помятането. Но тази опасност се съпровожда и с други симптоми, например болка ниско в корема, червеникаво или кафеникаво течение. Но във всеки случай, за да предпазите себе си и бъдещото си дете, трябва да потърсите гинеколог, да си направите изследвания и да изясните причината за опашната болка.

Ако Ви боли опашката, веднага потърсете лекар. Ако след внимателна диагностика се уточни, че болката е свързана с физиологичните промени в организма Ви, за облекчаване на болезнения синдром може да спазвате следните препоръки:

  • При болка в опашната кост по време на бременност се препоръчва лечебна гимнастика, йога, плуване, специални упражнения за бременни.Правете лечебна гимнастика, йога, плувайте. Специалните упражнения за бременни ще помогнат да укрепите корсета си, да намалите болката си, да подобрите състоянието си. Комплексът от упражнения за всяка жена се съставя индивидуално от специалист. Най-важното е да правите гимнастика регулярно.
  • Топли компреси и вани с етерични масла ще помогнат да се отпуснете и да намалите болката си.
  • Ако няма противопоказания, можете да посещавате рефлексотерапия, масаж. Тези процедури ще подобрят кръвообращението, метаболитните процеси, ще облекчат дискомфорта.
  • Ако нямате някакво възпаление, можете да използвате сухо топло. Може да нагреете малко сол или пясък, да го изсипете в торбичка и да приложите към опашката си.
  • При запек трябва да се борите с този проблем. Ако изпражненията се застояват в червата Ви, те стават твърди, притискат опашката. За да решите този проблем, трябва да коригирате менюто си. Достатъчно е да включите продукти, богати на фибри, например плодове и зеленчуци. Може да ядете сушени кайсии, сушени сини сливи, да пиете кисело мляко, тъй като те имат слабителен ефект. Ако проблемът не изчезва, трябва да потърсите медицинска помощ.
  • Когато настъпи вторият триместър, може да започнете да носите специален корсет. Това ортопедично приспособление намалява натоварването върху гръбначния стълб и мускулите.
  • Откажете се от обувките на висок ток. Препоръчва се да носите удобни ортопедични обувки.
  • Не се препоръчва да стоите дълго време в една и съща поза. Ако работите в офис, на всеки 30-60 минути ставайте и правете упражнения за гръб.
  • Най-добре е да спите на ортопедичен матрак. Меките дюшеци и възглавници само влошават състоянието.
  • Ако изпуснете нещо, най-добре не се навеждайте, а приклекнете, за да го вземете. Това ще защити опашката Ви от внезапно натоварване.
  • Категорично се забранява да носите тежко!

Важно! Ако болката е много силна, ако се разпространява към корема или гърба Ви, ако се появи кърваво течение, ако вдигнете температура, ако не можете да контролирате изхожданията си по малка или голяма нужда, трябва веднага да потърсите лекарска помощ! Тези симптоми могат да свидетелстват за опасност от спонтанен аборт или неврологични проблеми.

Както знаем, при бременност са противопоказни много от медикаментите. Затова лекарства може да приемате само след консултация с лекар.

Средства от народната медицина

  • Намажете болезнения участък с йод, след това го затоплете. Правете това преди лягане.
  • Намокрете парче плат с тинктура от валериана и приложете към опашката си. върху компреса поставете найлон и шал. Слагайте превръзката преди сън и я махайте, когато се събудите.
  • С леки движения втривайте в опашката етерично масло по няколко пъти на ден.
  • Приложете няколко свежи листа от репей към мястото на болката, затоплете мястото. Направете тази процедура 3 пъти за една седмица, след което направете почивка от  дни.
  • Смесете мед с ябълков оцет (2:1). Нанесете на болезнения участък. Направете 7-10 процедури.
  • При болки в опашката по време на бременност помага народната медицина и топлите вани с етерични масла.Ваните с топла вода не са противопоказни при бременност. Добавете във ваната отвара от здравец, стойте във ваната около 20 минути.
  • Смесете 160 мл мед, 300 мл сок от ряпа, втривайте в опашката тази смес няколко пъти на ден. Готовата смес може да съхранявате в херметично затворен съд в хладилника.

Профилактика

  • Водете умерено активен начин на живот (зарядка, гимнастика или йога за бременни, плуване).
  • Избягвайте прекаленото физическо натоварване.
  • Масажирайте опашката си при напрягане на мускулите.
  • Слагайте под опашката си ортопедични възглавници, спете на специален матрак.
  • Ако работите седнали, ставайте периодично и правете лесни упражнения за гръб.
  • Хранете се правилно, за да избегнете храносмилателни нарушения, разстройства, затлъстяване.
  • Носете удобни обувки.
  • Лекувайте травмите, болестите на гръбначния стълб и други проблеми навреме.

Ако болката в опашката е свързана с физиологичните промени, които се случват в периода на бременност, това е нещо нормално. В този случай няма нужда от лечение, достатъчно е да спазвате лекарските препоръки.